Van Depremi

23 Ekim’de meydana gelen Van depremi ile sarsılan Türkiye, yaralarını daha saramadan 9 Kasım’da meydana gelen merkez üssü Edremit olan depremle ikinci bir şok daha yaşadı.

Bedelli Askerlik

Bedelli askerlik ile sosyal medya platformlarında espiriler ve tartışmalar gün geçtikçe artarken nihayetinde bedelli askerlik yasallaştı. Kabul edilen bedelli askerlik yasasına göre 30 Aralık 2011 tarihinden itibaren 30 yaşından gün alanların da dahil edilmesiyle 30 bin TL karşılığında bedelli askerlik yapabileceği duyuruldu.

Sosyal medyanın en önde gelen popüler platformu olan Twitter’da bedelli askerlik hakkında bir sürü tweetlere  rastlanırken, “bedelli” kelimesi Türkiye’de en çok konuşulan kelime oldu.

“#bedelli Sen şehit oğlusun incitme yazıktır atanı, ver 30.000’i fukara kurtarsın vatanı..”

“30 bin TL verip #bedelli yapanın askerlik anısı:Hava buz gibi,bankada 2 saat kuyruk bekledik,veznedar da aksi adamın tekiydi…”

Youtube “Life in A Day” Yayında

YouTube ”Life in a Day” olarak isimlendirdiği projesi için üyelerinden video göndermelerini istedi, bir süre sonra  da gönderilen videolarla oluşturduğu 90 dakikalık filmini tamamladı ve film festivallerinde izleyicilerle buluşturdu. Life in a Day şimdi de Youtube kanalıyla Kasım ayının başında yayına girdi.

Doğuş’un Saksılı Fotoğrafı

Ünlü şarkıcı Doğuş’un Twitter’da paylaştığı saksılı fotoğrafı sosyal medya platformlarında ki gündemi bir hayli meşgul etti.

İşte bazı sosyal medya platformlarında söz konusu fotoğraf ile ilgili eğlenceli bazı paylaşımlar;

Twitter’a yeni üye olacaklar; H.Cebeci, Esra Ceyda ve Doğuş’un soyunduğu bir siteye üye olmak üzeresiniz, kaçıp kendinizi kurtarın.”

“Doğuş, “sana sarı laleler aldım çiçek pazarından” şarkısını söylemeye kalkarsa çekeceği klibi hiç düşünemiyorum. Maazallah!”

“#doguscicekacti yaz mı gelecek Hilal Cebeci ‘ye rakip mi gelecek Hilal Cebeci ‘ ye rakip mi gelecek…:D:D:D”

“Doğuş; 16 Kasım 2011 tarihinde Hilal Cebeci’nin memelerine tepki olarak ‘yeniden’ doğdu…”

Google Sayfaları Hizmeti Başladı

Sonunda beklenen oldu ve Google Plus Sayfalar kullanıma açıldı. Google Plus Business linkinden sizde bir Google Plus Sayfası oluşturabilirsiniz.

Barack Obama Google+’da

Amerika başkanlık seçimine damgasını vuran Barack Obama, sosyal medyanın gücünü  kullanarak secimlerin kaderini adeta büyük bir oranda değiştirmişti. Son olarak da Barack Obamaya ait bir hesabın Google+`da açılmasıyla birlikte herkesin aklına acaba gerçek hesabı mı  sorusu gelirken Barack Obama`nın da açıklama yapmasıyla birlikte bu sorular netlik kazandı. Evet Barack Obama Google+ hesabı olduğunu doğruladı.

Dünyaca Ünlü Sosyal Medya Uzmanı Charlene Li Türkiye’de

Bu yıl 9 Aralık 2011’de dördüncüsü düzenlenecek olan Turkcell Akademi Pazarlama Konferansı 2009 yılında teknoloji alanında en etkili kişi ve  2010 yılında da Fast Company tarafından ”İş Dünyasının En Yaratıcı 100 Kişisi”nden biri olarak gösterilen dünyaca ünlü Sosyal Medya Uzmanı Charlene Li’nin konuk edileceği Kasım ayında duyuruldu. Charlene Li’nin Türkiye’ye geleceği öğrenildikten sonra sosyal medya gündemi “Charlene Li Türkiye’de” yazılarıyla devam etti.

24 Kasım 2011 Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü’nde arama motorları günün anlam ve önemine yönelik tasarımlarıyla dikkatleri çekti.

Microsoft Türkiye Fan Sayfası

Microsoft Türkiye Fan sayfası Kasım ayında ulaşmış olduğu 10 bin fan sayısını kutlayarak pasta kesti.

Twitter’da Chat

Popüler sosyal medya platformlarından biri olan Twitter’da chat özelliği eklendi.

Güvenli İnternet Hizmeti

Türkiye’de güvenli internet hizmeti 22 Kasım 2011 tarihinde hizmeti devreye girdi. 22 Kasım sabahı itibariyle TTNet sayfasına giren çoğu kişi aşağıdaki uyarı ile karşılaştı.

Kullanıcılara ‘Aile Profili’ ve ‘Çocuk Profili’ olmak üzere iki tane seçenek sunuldu. Çocuk profiliyle birlikte çocuklara yönelik olan eğitim, müzik, oyun, eğlence gibi pek çok siteye erişim sağlanabiliyor. Aile profilinde, çocuk profiline ek olarak kişisel sitelere, forum ve paylaşım sitelerine de erişim sunuluyor. İstenilen her zaman kullanılan profil değiştirilip, bu hizmetten vazgeçebilme imkanı saklı tutuluyor. Her iki profili seçmeyenler de herhangi bir filtre uygulamasına tabii olmuyor.

Turkcell Blog Ödülleri Yarışması

Başvuruların 20 Ekim’de başlamasıyla yaklaşık 3 hafta devam eden blog ödülleri yarışması kayıtları 13 Kasım’da sona erdi. Blog sayfalarının kayıt işlemleri sona erdikten sonra yaklaşık 10 gün süren halk oylaması aşamasına geçildi. Turkcell Blog Ödülleri yarışması sayesinde bloggerlar hem kendi blog sayfalarının tanıtılması şansına hem de yeni bloggerlar ile tanışma şansına erişti. Yarışmanın ödül töreni Aralık ayında yapılacak.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Youtube’da

Youtube Worldview kanalı üzerinden Türkiye Cumhurbaşkanı Sn. Abdullah Gül kendisine iletilen soruları yanıtlayacak. 28 Kasım’a kadar ekonomi,eğitim,dış politika,çevre ve sağlık kategorilerindeki sorular kendisine metin veya video yoluyla ulaştırıldı. 1 Aralık 2011’de Sn. Abdullah Gül kendisine ulaşan sorulara Youtube aracılığıyla cevap verdi.

İslami Facebook

İslam dünyasının en güçlü sosyal medya sitesi olan www.salamworld.com’un, yakında İstanbul’dan yayına başlayacağı bildirildi. İslam dünyasının Facebook’u olmaya aday olan www.salamworld.com tanınmış müslüman işadamları tarafından finanse ediliyor. Merkezi İstanbul olan sosyal medya sitesinin Kahire, Moskova, Londra, Dubai, Mekke, Medine, Astana, New York, Paris ve Kuala Lumpur gibi kentlerde de şubeleri bulunacak. Bu haberle birlikte Kasım ayında  İslami Facebook  Twitter Türkiye’de uzunca bir süre birinci sırada yer aldı…

Vikipedi Kurucusu Jimmy Wales’den Rica

“Google’ın bir milyona yakın sunucusu olabilir. Yahoo’nun 13.000 gibi çalışanı vardır. Biz, 679 sunucuya ve 95 çalışana sahibiz.

Vikipedi, dünyada en çok ziyaret edilen 5. site ve sunucularımız 450 milyon kişinin her ay milyarlarca sayfa gösterimi ile hizmet vermektedir.

Ticaret iyi bir şey. Reklam da kötü değil. Fakat bunların ikisi de buraya ait değil. Vikipedi’de olamaz.

Vikipedi özel bir şey. Bir kütüphane ya da halka açık bir park gibi. Zihin için bir tapınak gibi. Vikipedi, bilgimizi başkaları ile paylaşmak, öğrenmek, düşünmek için hepimizin gidebileceği yerdir.

Vikipedi’yi kurduğum zaman, ona reklam afişleri ekleyip kâr amaçlı bir firma haline getirebilirdim. Fakat bundan daha farklı bir şey yapmaya karar verdim. Geçen yıllar boyunca onu dayanıklı ve sıkı tutmak için çok çalıştık. Biz görevimizi yerine getiriyoruz, diğer görevleri ise başkalarına bırakıyoruz.

Eğer bu yazıyı okuyan herkes 5 dolar bağışlasaydı, yılda sadece bir gün bağış toplamamız gerekirdi. Fakat herkes bağış yapmıyor. Bu önemli değil. Her yıl yeterli sayıda insan bağış yapmaya karar veriyor.

Bu yıl, lütfen 5 dolar, 10 avro, 1000 yen veya ne kadar yapabilirseniz bağış yapın. Sizler, Vikipedi’yi koruyup ayakta tutabilirsiniz.

Teşekkürler,

Jimmy Wales – Vikipedi’nin Kurucusu “

İsrail Web Sayfalarına Siber Saldırı

İsrail’de birçok devlet kurumuna ait internet sitesine Kasım 2011 içerisinde belirli bir süre ulaşılamadı. İsrailli yetkililer, Mossad ve Şin Bet gibi istihbarat kurumlarınınki de dahil olmak üzere birçok internet sitesinin çökmesinin teknik bir arızadan kaynaklandığını bildirdi. Ulaşılamayan siteler arasında da bir çok devlet portalı, ordu ve bakanlık sitesi de mevcuttu.

SosyaMobilite Evreni Başarıları

SosyaMobilite Facebook Fan Sayfası

2011’in Kasım ayı içerisinde SosyaMobilite Evreni Facebook Fan Sayfası üzerinden 2230 takipçi sayısına ulaştı.

SosyaMobilite Facebook Fan Sayfası

E-Röportajlar

Kasım ayı içerisinde SosyaMobilite Evreni olarak Sosyal Medya Uzmanı Işıl Yılmaz ile, İkon’un Kurucusu Başak Temel ile ve son olarak Turkcell Teknoloji Yöneticisi Hasan Tonguç Yılmaz ile e-Röportaj yapma şansını elde ettik.

16. Türkiye İnternet Konferansı

İzmir – Ege Üniversite’sinde gerçekleştirilen 16. Türkiye İnternet Konferansı’nda Çiğdem Tanker Univera Bilgisayar Sistemleri adına “Sosyal Medya Stratejileri” konusuyla yer aldı. Katılımcılar 30 Kasım akşamı saat 8′de Taylan‘ın yöneticiliğini yaptığı Işıl Yılmaz‘ın, Çiğdem Tanker‘in, Murat İdal‘ın, Rıza Cenk Erdur başkanlığında lisans 4. sınıf öğrencilerinin ve bizim katıldığımız paneli izledi, fikirlerini belirtti. Sosyal Medya Uzmanı Işıl Yılmaz’ın kaleminden Türkiye İnternet Konferansı yazısını özellikle okumanızı rica ederiz.

SosyaMobilite Yazıları

Türkçe içeriğe sahip en popüler ilk 100 WordPress blogları sıralamasına SosyaMobilite Evreni 97. sıradan giriş yapmış bulunmakta! Açıkçası 2 ay içerisinde emeklerimizin bu kadar başarıya ulaşacağını tahmin etmiyorduk! Yükselişimizi kimse durduramaz! 🙂 Kaliteli içeriklerle yolumuza devam…  Takibimizde kalın 🙂

Zuckerberg Facebook’u Tamamen Yok Etse Ne Olur?” yazımızla WordPress’de top post listesinde SosyaMobilite Evreni olarak 42. sırada yer aldık.

Dijital Pr (Online İtibar Yönetimi) Nedir?” yazımızla WordPress’de top post listesinde SosyaMobilite Evreni olarak 74. sırada yer aldık.