Mobil Web sektörünün yaklaşık büyüme oranı 2011 yılında yaklaşık 726 milyon kişinin 3G kullanmaya başlamasıyla çok fazla artış gösterdi. Bu büyüme ile birlikte web sitesi sahiplerinin masaüstü bilgisayar ve mobil cihaz kullanımları arasında elde edilen deneyimlerin farklılıklarından dolayı web sitelerinin mobil sayfalarının da alternatif olarak yayın hayatına girmeleri önümüzdeki yıllarda artık zorunluluk haline gelmeye başlayacak.

Mobil ve Web Geçmişi

21.yüzyılın başlarında ekran çözünürlükleri açısından LCD’ler, yüksek çözünürlükleri sayesinde tüketiciler tarafından daha çok tercih edilir hale geldi. Ocak 2010 da http://w3schools.com/‘ın yaptığı araştırmara göre ziyaretçilerinin %56’sının varsayılan tarayıcılarının çözünürlüklerinin 800×600 olduğu belirtildi. Bu eğilimle birlikte en az 5 yıl önce web tasarımcılarının web sitelerinin çözünürlüğünü 1024×768 olarak tasarlamaya başladığı iddia ediliyor.

Mobil sektörünün büyümesine katkısı olanlar arasında Apple iPhone, Google Android Stack, Windows Phone ve Blackberry yer aldı. Mobil internetten ise son birkaç yıl içerisinde en çok yarar sağlayanlar mobil web sitesi tasarımcıları, mobil uygulama geliştiricileri ve mobil web sitesi sahipleri oldu.

Mobil Eğilimler

Builtwith, 2008 yılından bu yana haftalık web sitelerinin teknolojik açıdan kullanım eğilimleri derledi.  Aşağıda sıralanan mobil eğilimler sonucu internet kullanıcılarının mobil web sayfalarını hangi amaçla kullandıkları açıklandı;

  • Meta viewport: 

Viewport Meta etkiketi bir web sitesinin içeriğinin görüntüsü ya da son kullanıcıya bir web sitesinin nasıl görüntüleneceğinin ve tasarımcısı tarafından nasıl tasarlandığının anlaşılması açısından mobil cihazlar için gereklilik haline gelmiştir ve Apple tarafından dizayn edilmiştir.

Aşağıdaki grafikte, web sayfalarının kullanımı için tasarlanmış olan içeriğin Kasım 2008 ve Temmuz 2011 tarihleri arasında viewport meta tag kullanımının büyüme oranı gösterilmiştir.

2011 mobil teknolojileri raporu

Builtwith’in web sitelerin hangi teknoloji araçlarıyla görüntülendiğine ve hangi web sitelerinin mobil web sitesine sahip olduğunu ortaya koyan araştırması gerçekten mobil web sitelerinin önemini daha da çok öne çıkarmakta…

  • En İyi 100 Web Sitesi: 

İnternette en çok ziyaret edilen en iyi 100 web sitesinin 71 tanesinin özellikle mobil cihazlar için de tasarlanmış içeriğe sahip olmaları dikkat çekmekte. Geriye kalan 29 tane web sitesinin mobil cihazlarını desteklemediği ve mobil cihaza bağlı özel bir uygulamaya sahip olmadığı belirtilmekte.

2011 mobil teknoloji raporu

  • Mobil Teknoloji Kullanımı: 

Son çıkan mobil cihazlarda, masaüstü teknolojilerinin de yani JavaScript ve CSS render motorları sebebiyle mobil tarayıcıları içinde JavaScript kütüphaneleri geliştirildi. jQTouch web üzerinde en çok kullanılan en popüler JavaScript kütüphanesiyle birlikte JQuery Mobil de kısa sürede milyonlarca sitede kullanılan mobil JavaScript Kütüphanesi unvanını adı.

2011 mobil teknoloji raporu

  • Mobil Teknolojilerin Tümü: 

Mobil sektörde en çok kullanılan mobil teknoloji uygulamalarının yanında uygulamaların hangi tipte olduğu da aşağıda listelenmiştir;

2011 mobil teknoloji raporu