2011 yılını geride bırakmaya son 1 hafta kalmışken Twitter’da en çok konuşulup en popüler olan konular ve kişiler listesi açıklanmış bulunmakta…

Teknoloji kategorisinde Twitter’da en çok konuşulanlar aşağıdaki gibidir;

Mac App Store: App Store uygulamasının Mac’e taşınması haberiyle birlikte 2011 Twitter güncesinde teknoloji kategorisinde en çok konuşulan konu Mac App Store oldu. Apple’ın eski CEO’su Steve Jobs App Store için “1000’den fazla uygulama ile Mac App Store muhteşem bir başlangıç yapıyor ve kullanıcıların favori uygulamalarını keşfetmelerine ve satın almalarına olanak tanıyan bu yenilikçi yolu çok seveceklerini düşünüyoruz.” cümlesini sarf ediyor. 6 Ocak 2011’de resmi olarak kullanıcılara sunulan Mac App Store 11 ay içerisinde 100 milyon uygulama indirme sayısıyla da rekora doğru koşuyor. 


Sony NGP: Sony geçtiğimiz Ocak ayında taşınabilir konsolu NGP ( The Next Generation Portable )hakkında bazı detayları duyurmuştu. Böylece Sony NGP’nin piyasaya çıkış tarihleri Twitter gündemini çokça meşgul etti. 


Guitar Hero: Harmonix Music System yapımı olan Guitar Hero Red Octane tarafından piyasaya sunulan PS2 oyunudur. Oyunda çalan şarkılara eş zamanlı olarak çalan notalara göre kontrol cihazındaki tuşlara basılmasıyla oynanır. Türiye’de Superonline’nın düzenlediği  “Sosyal Medya Guitar Hero” gecesinin ardından da adından sıkça söz ettiren bir oyun haline gelen Guitar Hero Twitter’ın en çok konuşulanları arasında teknoloji kategorisinde ilk 3’e girmeyi başardı. 

Mozilla Firefox: 1998’den beri daha iyi internet inşası için çabalayan Mozilla Firefox kendisini; internette açıklık, yenilik ve fırsat eşitliğini yaymaya adamış kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak tanımlıyor. Gerek haberleri ile gerek güncellemeleri ya da sorunları ile de Twitter’da teknoloji kategorisinde adından en çok söz ettiren 4. isim olmayı başarıyor. 

Duke Nukem Forever: 2011 yılında piyasaya sürülen Duke Nukem Forever senelerdir beklenilen bir oyun olduğundan dolayı beklentilerde fazlalaşmıştı. Piyasaya sürüldükten sonra Duke Nukem Forever severleri tarafından acımasızca eleştirileri ardı ardına yaparken Gearbox’ın ortak kurucusu Martel modern oyuncuların Duke Nukem Forever stiline alışık olmadığını, ancak oyunun gerektiği gibi olduğunu, yani bugünkü teknolojiyle daha geleneksel bir oyun stiline sahip olduğunu söyleyerek savunmasını yaptı. Ayrıca oyun içerisinde kadınların zorla kaçırılması gerektiğinde tokatlanması stili de bazı oyuncuları ve kadın haklarını savunan bazı grupların tepkisiyle karşılaştı. Bu tür söylemlerle birlikte Twitter’da teknoloji alanında en çok konuşulan 5. isim olmayı başaran da Duke Nukem Forever oldu.

2011 Yılında Twitter’da en çok konuşulan teknoloji  listesi de aşağıdaki gibi devam etmektedir;

 • iPad
 • iPhone
 • Nintendo 3DS
 • Mortal Kombat
 • iPod

Twitturk açıklamasına göre de 2011 yılında Türkiye’de en çok konuşulan kişiler ve olaylar: 

Ünlüler:

 • Hilal Cebeci:

“Panpiş” denilen bir söylemi kendi fotoğraflarıyla takipçileriyle paylaşan Hilal Cebeci “panpiş”lerinin ön planda olduğu fotoğraflarıyla ve “panpiş” içerikli cümleleriyle Twitter gündemine adeta bomba gibi düştü. Bu sayede Twitter’da bir çok takipçi kazanan ünlü yıldız Twitter’da en çok konuşulan kişi haline geldi.

 • Erol Köse: 

Twitter hesabı sayesinde eleştirilerini ya da gönderi yapmak istediği mevzuları kolayca paylaşan Erol Köse sivri diliyle birlikte insanların dikkatini çokça çekmeyi başardı. Bu sayede Twitter’da en çok konuşulan 2. ünlü kişi olmayı başardı.

 • Okan Bayülgen:

Twitter üzerinden Erol Köse gibi çokça polemiğe giren Okan Bayülgen’in yeni ekibini Twitter’dan topladığı da bir ara gündemi oldukça meşgul etmişti. Ayrıca Okan Bayülgen yeni Twitter hesabınıda TV üzerinden duyurmuştu. Ekşi Sözlükçüler çalışma koşullarından şikâyetçi olup istifa edince de Okan Bayülgen, Allahcc, Burusvilis, Stivmakkuin, Herbokubileandam ve CeriLevis gibi Twitter fenomenlerini transfer etmek için harekete geçti. Bu tarz adımları ile birlikte de adından çokça söz ettiren Bayülgen Türkiye’de Twitter’da en çok konuşan 3. ünlü olmayı başarmış bulunmakta.

2011 Yılında Twitter’da en çok konuşulan Türk ünlüler listesi de aşağıdaki gibi devam etmektedir;

 • Nihat Doğan
 • Cüneyt Özdemir
 • Murat Boz
 • Melih Gökçek
 • Ahmet Hakan
 • Doğuş
 • Pucca

Olaylar:

Arap Baharı: Tunus’da 17 Aralık 2010’da polis, manavlık yapan 26 yaşındaki Muhammed Buazizi’nin mallarına el koyarken Buazizi’ye de kötü muamelede bulundu. Yaşanan bu olayın üzerine de Muhammed Buazizi belediye binasının önünde “Yoksulluğa son, işsizliğe son” sloganıyla üzerine benzin dökerek kendisini yaktı. Bu olay üzerine Tunuslular protestolarla birlikte “Arap Baharı” adı verilen bu olayı anmaya başladı. Ardından da 23 yıllık Zeynel Abidin Bin Ali rejiminin devrilmesiyle yeni seçilen Devlet Başkanı Monsef Marzuki de Sidi Buzid kentindeki kutlamalara katılarak Muhammed Buazizi için “Yüzyıllardır marjinalleşmiş bu ülkeye, tüm Tunus halkına saygınlık kazandırdığı için teşekkür ediyorum”  cümlesini kullandı.

Şike İddiaları: 2011 yılı içerisinde Twitter’da en çok konuşulan Fenerbahçe Klubü başkanı Aziz Yıldırım’ın futbolda yürütülen şike iddiaları üzerine soruşturma kapsamına alınması oldu.

Haziran 2011 Seçimleri:  2011 Türkiye genel seçimleri Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 24. dönem üyelerinin seçimi 12 Haziran 2011’de yapıldı. Seçimler hakkında hala daha Twitter’da çokça söz edilmekte…

Van Depremi: 23 Ekim 2011 Pazar günü saat 13:41’de Van yakınlarında olan ve Van Depremi olarak adlandırılan üzücü felaket sonrasında gerek yardım gerekse kaybedilen kişiler Twitter’da en çok konuşulan gündem haline geldi. Twitter üzerinden çokça yardım kampanyaları düzenlendi ve Van Depremi için birçok kuruluş özel Twitter hesabı açıp kişilerin yardımlarını toplama tweetleri attı.

2011 Yılında Twitter’da en çok konuşulan olaylar listesi de aşağıdaki gibi devam etmektedir;

 • Terör Olayları
 • Ekonomik Kriz
 • Bedelli Askerlik
 • İnternet Filtresi
 • Atanamayan Öğretmenler
 • Çılgın Proje

SosyaMobilite Evreni:

2011 yılının sonlarına doğru Ekim ayında kurulan SosyaMobilite Evreni, daha 3 aylık yayın hayatında kaliteli isimlerle e-Röportaj yapma şansına erişti ve 2011 Turkcell Blog Ödülleri yarışmasının ilk aşaması olan halk oylamasında Reklam ve Pazarlama kategorisinde ilk 10’a kalarak takipçileri sayesinde final aşamasına geçme şansına erişti.

3500 takipçiye yaklaşan Facebook Fan Sayfasıyla ve Twitter hesabıyla da takipçileriyle her zaman iletişimde kalan SosyaMobilite Evreni yarattığı kendi Evreni’yle birlikte takipçileri sayesinde hızla büyüme aşamasında…

Herkese şimdiden bol SosyaMobilite’li yeni bir yıl dileriz!

Takibimizde kalın! 🙂