Araştırma şirketi Gartner, 2012 yılında en çok gündemde olacak 10 mobil uygulama konularını liste olarak sundu. Liste içerisine giren uygulama temalarının çoğu şaşırtıcı olmasa gerek çünkü geçtiğimiz 2011 yılında listede bulunan çoğu uygulamayla çoktan tanışıldı ancak 2012 yılında da teknolojinin daha da yaygınlaşmasıyla daha da gelişecek olan bu uygulamaların gelişmesinin aşikâr olması çok net!

Listedeki pek çok kategoride bulunan uygulamaların çoğu mobil uygulamalar olarak 2012 yılına girerken kullanılmaya başlandı bile. Gartner şirketi araştırması sonucunda listeye aldığı uygulamaların çoğunu kullanmaya başlamamıza rağmen tam teşekküllü olarak kullanmanın başında olduğumuzu belirtiyor.

Örneğin, lokasyon (konum) tabanlı servisler (Location Based Services) şuanda mobil telefon kullanıcılarının bulundukları konumlarını sosyal platformlarda belirtmek için kullanılan tek uygulama değil. Buna benzer bir sürü uygulama kendi arasında bir tür rekabet içerisinde ve ana tema da Facebook’da uygulamanın kullanılabilir olması üzerine.

Başka bir örnek olarak para transferi hizmeti sunan uygulamalar verilebilir. Bu tür uygulamalar bankalara erişim ile birlikte kullanıcılarının kendi mobil telefonları aracılığıyla ödeme yapmalarını sağlamaktadır. Şuanda gelişmiş ülkelerde kullanımı daha çok olan bu uygulamaların 2012 yılında dünya genelinde kullanımının daha da artacağı beklenmekte.

2012 yılına damgasını vurması beklenilen mobil uygulamalar listesi aşağıda ki gibidir;

Para Transferi (Money Transfer): Para transferi hizmeti sağlayan mobil uygulamalar, SMS’ler aracılığıyla diğer banka hesaplarına para göndermeyi sağlar. Mobil ödemeye benzeyen para transferi hizmeti sağlayan uygulamalar şuan için gelişmekte olan pazarlarda daha da önem kazanacağa benziyor. 2012 yılında para transferi sağlayan mobil uygulamaların daha da yaygınlaşmasından sonra banka kartı kullanılarak ödeme yapmak demode ve zaman alıcı görülebilir.

Lokasyon Tabanlı Hizmetler (Location-Based Services): Lokasyon tabanlı hizmet veren birçok mobil uygulama bulunmakta. Gartner şirketi 2009 yılında bu tarz uygulamaların kullanıcı sayısının 96 milyon olarak artış gösterdiğini belirtirken, 2011 yılının sonunda 526 milyon kullanıcıya ulaştığını ve geleceğe en çok yön verecek olan uygulamaların arasında lokasyon tabanlı hizmetlerin olacağının altını çiziyor.

Mobil Arama (Mobile Search): Gartner şirketi, tüketicilerin mutlaka mobil arama uygulamasıyla tanışık olduklarını ve arama için Web’in değil de mobil arama uygulamaların gün geçtikçe gelişen teknolojisi sayesinde zirveye ulaşacağını belirtiyor.

Mobil Tarama (Mobile Browser): Mobil tarama uygulamalarının mobil telefonlarda olma oranı şuanda %60 olsa da 2013 yılına kadar %80’e ulaşacağı belirtiliyor. Bu oran artışı da web geliştiricileri iPhone, Android ve RIM gibi pek çok mobil platformlar için uygulama inşa etmeye zorlayacak.

mobil tarama

Mobil Sağlık İzleme (Mobile Health Monitoring) : Mobil sağlık izleme uygulamaları gelişmekte olan başka bir mobil teknolojisi. Gartner araştırma şirketine göre mobil sağlık izleme uygulamalarının proje işlemleri şuan için pilot projelerle sınırlı ancak önümüzdeki yıllarda endüstrinin çeşitli hizmetleri ve kuruluşları için mobil sağlık izleme ürünleri, hizmetleri ve çözümleri adına ciddi pazara sahip olacağı belirtiliyor.

Mobil Sağlık İzleme

Mobil Ödemeler (Mobile Payments): Mobil ödeme, mobil transfer gibi şuanda gelişme sürecinde olan bir mobil uygulama teknolojisidir. Gartner araştırma şirketi, mobil ödeme uygulamalarının dünya çapında yaygınlaşmasının zorlukları olacağını ancak yayılma aşamasında da gerçekten dağınık bir pazara hizmet vereceğini önemle vurguluyor. Gartner’ın 2012 raporuna göre standart dağıtım uygulamaları çerçevesinde geliştirilmelerinin yapılması gerekli olan bir teknoloji olarak adlandırılırken mobil ödeme uygulamalarının ses getireceğine inanılıyor.

mobil odeme

Yakın Alan İletişimi (Near Field Communication): ABD’de, bazı Avrupa ve Asya pazarlarında daha popüler olan NFC, hala günümüzde kullanılan yaygın mobil telefonlarının standart özellikleri kapsamında yer almamakta. Gartner, önümüzdeki günlerde NFC özellikli mobil telefonların Asya’da ve Avrupa’da daha da kullanılır hale gelmesiyle mobil uygulamalar sektöründe NFC uygulamasının çok önemli bir hacme sahip olacağını belirtmekte.

Mobil Reklamcılık (Mobile Advertising): 2008 yılında 530,2 milyon$ olan toplam mobil reklam harcamalarının 2012 yılında 7,5 milyar$ artacağı öngörüler arasında. Bu yüzden mobil reklamcılığı da temel alan mobil uygulamalarının öneminin daha da artacağı gözler önüne serilmektedir.

mobil-reklamcilik

Anında Mobil Mesajlaşma (Mobile Instant Messaging) : Mobil telefon kullanıcılarının SMS göndermek yerine IM’i benimsemesi SMS’in kullanım oranını şimdiden azalttı bile. İleride SMS & IM ikilisinden hangisinin daha çok önem kazanacağını hep beraber göreceğiz.

Aninda Mobil Mesajlasma

Mobil Müzik (Mobile Music): Mobil müzik denilince ilk olarak akıllara iPhone gelse de 2011 yılında iPhone cihazların haricinde kullanılabilen mobil müzik servisleri yaygınlaşmaya başladı bile.

 mobil muzik