Mobil pazarlamayı şirket stratejinizin bir parçası haline getirdiniz mi?

Eğer hala mobil pazarlamayı da pazarlama politikanıza ilave etmediyseniz müşterilerinizi kaybetme olasılığınız yüksek demektir. Akılı telefonlar hayatımızın en önemli araçlarından olmuşken ve onlar sayesinde çoğu kişi 7/24 ulaşılabilirlik özelliğine sahipken mobil pazarlamanın ne denli güçlü olduğunu anlayabiliyorsunuzdur muhakkak. 🙂

Yakın zamana kadar çoğu işletme mobil pazarlamanın, pazarlamanın önemli bir aracı olduğunu görmezden geldi. Ancak mobil sektöründe ki büyüme oranının yadsınamaz büyüklüğü ile birlikte bazı algıları değiştirmek kaçınılmaz şekilde zorunluluk haline geldi. Telekomünikasyon Birliğine ( International Telecommunication Union – ITU) göre şuanda dünya çapında 5,3 milyar cep telefonu var ve 2011 yılında yaklaşık 8 trilyon metin mesajı gönderildi. Bu bilgilere ek olarak da dünya çapında yaklaşık 3 milyon mobil web sayfaları mevcut.

Ayrıca ABD’de mobil operatör kullanıcılarının yaklaşık %40’ı akıllı telefon kullanmakta ve comScore’un araştırmasına göre geçtiğimiz Haziran ayında da akıllı telefon satışları dönüm noktasına ulaştı.

Tüketicilerin yaklaşık %50’si de artık cep telefonları üzerinden alışveriş yapmakta. comScore’un araştırmasına göre de bu oranın yaklaşık 2/3’ü akıllı telefona sahip. Bu araştırma sonucunda da akıllı telefon kullanıcılarının mağaza yakınlarında oldukları anda akıllı telefonları yardımıyla ürün ve fiyat araştırması yaptıkları dikkat çekici en önemli nokta oluyor. Tüketicilerin akıllı telefonları yardımıyla sergiledikleri bu davranış şekilleriyle mobil pazarlamanın yabana atılmayacağı da su götürmez bir gerçek halini alıyor.

TV izleyicileri ya da gazete okuyucularının aksine çift yönlü iletişim imkanı sunan mobil pazarlama interaktif bir şekilde insanların ihtiyaçlarına daha duyarlı olabilme özelliğiyle de önemini daha da arttırmakta. Mobil sektörün en popüler aracı olan SMS ile hedeflenen kitlelere toplu SMS gönderimleri sayesinde düşük maliyetlerle özel ulaşım sağlanarak kişilerin dikkatleri marka doğrultusunda daha kolay çekilebilir. 160 karakter ile birlikte bilgi sunma ve kişilere özel ulaşım sayesinde hedeflenen müşteri oranı artırımı kolayca sağlanabilir. İnsanların metin mesajlarını açıp okuma oranı ortalama %98’dir ve bu oran küçümsenebilecek bir rakam hiç değildir! Sadece kısa ve anlaşılır bir SMS kampanyası ile hedeflenen kitlelerden yüksek bir oranda geri dönüş elde edilebilir.

Mobil kullanıcıların etkin bir şekilde ihtiyaç duydukları bilgileri tam anlamıyla sergilemek öncelikli ana hedef olmalı. Pazarlanacak ürünün ya da hizmet verilecek bir servisin bilgileri tam olarak sağlandıktan sonra mobil web üzerinde kurulan web sayfasının hızı test edilmeli. Çünkü hızlı gelişen teknoloji ile zaman kavramı önemini yitirmekte ve kullanıcılar hızlı teknoloji avantajları ile birlikte zaman kaybettirecek uygulamalardan ya da sayfalardan oldukça kaçınmakta.

Bu istatistikler ile de neden mobil pazarlama sektörünün bu denli güçlü boyutlara ulaştığı kolayca anlaşılabilir. Mobil pazarlamanın gücünden de maksimum fayda sağlanabilmesi için mutlaka mobil pazarlama stratejilerinin belirlenmiş olması gerekmekte! Mobil pazarlama ile kazananan markaların nasıl kazandığına dair bilgi edinilmesi için “Mobil Pazarlama Projeleri ile Dikkat Çeken Markalar” adlı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.