Bugünün sosyal medya eğilimlerini takip edip onlardan yararlanmak ya da önümüzdeki 6 ayda bütün ilgileri çekebilecek sosyal medya eğilimlerini tahmin edebilmek oldukça kolay. 2009 yılının en önemli sosyal medya eğilimleri, gerçek zamanlı arama yapılabilme ve bilgi-içerik paylaşımı eklentileriyle gelişerek günümüze kadar büyük bir yol kat etti. Ayrıca sosyal medya takip ve analizlerinde de gelişmeler gözlenerek sosyal medyanın hayatımızın vazgeçilmez parçası olması sağlandı. Bütün bu gelişmeler sayesinde nihayet işletmelerin çoğu, sosyal medyanın gücünü ve kişiler açısından sosyal medya eğilimlerinin geçici heves olmadıklarını kabul etti. Artık sosyal medya dünya çapında gündemi, teknolojiyi ve bilgi alışverişini yöneterek gücünü gün geçtikçe arttırmakta böylece kişiler ve özellikle işletmeler, sosyal medyanın gücünden yararlanırken adımlarını öngörülen sosyal medya eğilimlerine göre atmaya başladı. Sosyal medya kullanarak işletmeler, çeşitli kampanyalar ve anketler yoluyla reklamlarını yapma şansı elde ettiler. Çoğu kişi de kariyerini sağlamlaştırıp kendi isimlerini markalaştırma yoluna gitti. Bu yüzden, 2011 yılının sonuna doğru yaklaşırken 2012 yılında sosyal medyanın nasıl bir gelişme düzeyinde olacağı hakkında çeşitli öngörüler sosyal medyada zaman zaman gündeme gelmekte…

Sosyal medyanın 2012 yılında nasıl olacağının öngörülerine geçmeden önce bazı öngörülerin şimdiden sosyal medyada görülmeye başladığını  belirtmeliyim.

İşte 2012 yılında sosyal medyanın nasıl olacağına dair bazı öngörüler;

“Gizlilik” yerini “Genel” paylaşıma çevirecek:  Kültürel değişimlerle birlikte insanlar farklı sosyal medya formlarında yer alırken kendi kişisel bilgilerini gizlemek yerine tamamen açık yapacak ve “Bulunabilirlik” anlayışı yaygınlaşacak hatta yaygınlaşmak zorunda kalacak. Örneğin kişilerin sosyal paylaşım sitelerinde ya da genel olarak sosyal medya ortamındaki paylaşımları (video, fotoğraf, müzik, kişisel bilgileri…) zorunluluk haline gelerek, paylaşımda bulunmayan ya da herhangi bir sosyal medya aracını kullanmayan kişiler hem kendilerini geliştirmekten uzak olacak hem de toplumdan dışlanmış hissiyatına bürünecekler.

Sosyal medya ağları tek yönetim sisteminden çıkacak: Sosyal medya ağlarının yönetiminin tek merkezden değil de seçilen birkaç sosyal medya ağından da yapılabilir olma özelliğini günümüzde zaten tecrübe etmekteyiz. Blog hesaplarındaki yazıların başka bir blog servisine aktarılabilinmesi gibi 2012 yılında sosyal paylaşım ağlarında ki hesaplarında taşınabilir olması artacak, çeşitli hesaplardan birkaç sosyal paylaşım hesabının yönetimi sağlanacak ve sosyal medya ağı çeşitliliğinden dolayı da kaçınılmaz olacak.

Arama motorları ile etkileşim farklı olacak: Google gerçek zamanlı arama ile Twitter, blog yazıları ve kişilerin çeşitli konularda yapmış olduğu yorumlar çok daha belirgin olacak. Böylece dijital pazarlamanın önemi büyük ölçüde artacak.

İçerik derleyicileri yükselişe geçecek: İnternette sosyal medya araçları ile paylaşılan içerikler hızlı bir artış oranına sahip olmasıyla genel olarak bir kullanıcının arkadaşlık platformlarında, blog ve haber sayfalarında bir sürü yorumu mevcut. Kullanıcılar bütün bu çevrimiçi paylaşımlarını tek bir ağdan yönetip derleme isteğine girmeye başladı bile. 2012’de en göze çarpacak olan sosyal medya eğilimi içerik derleyicilerinin yaygınlaşması ve çeşitlenmesi olacak.

Sosyal medya çevrimiçi erişilebilen CRM olacak:  Kişilerin ya da işletmelerin kendilerine fayda sağlayarak kullandıkları sosyal medya, 2012 yılında GPS tabanlı ve gerçek zamanlı haritalama hizmetleriyle Facebook ile Twitter’ın da beraber kullanılmasıyla kullanıcıların ilişkilerini yönettiği etkin bir CRM şekline bürünecek.

Kullanıcı oyları artık her yerde kullanılacak: Çoğu işletme, marka değerine zarar gelebilir korkusuyla sosyal medyadaki sayfalarında oylama sistemini bulundurmamakta. 2012 yılında sosyal medyada bu konu tamamen değişecek ve şirketler artık geri bildirim olarak oylama sistemlerini hemen hemen her sayfasında kullanarak dijital deneyim elde ederek kendilerini daha çok geliştirme fırsatları bulacaklar.

Sosyal Medya Ajansları olmazsa olmazlar arasında yer alacak: Çevrimiçi ve çevrimdışı müşteri deneyimini yönetmek zaten pazarlamacılar ve müşteri temsilcileri açısından son yıllarda önemli bir konu haline gelmişti. İşletmelerin sosyal medyayı takip etmesi, müşterilerine sosyal medya üzerinden destek vermeye başlaması ve kampanyalarını da yine sosyal medya üzerinden yapmaları ile elde edilen sonuçların optimize edilmesi 2012 yılında daha da önemli olacak. Bu yüzden 2012 yılında sosyal medya ajansları çok önemli bir konuma yerleşecek.

Sosyal medya, dijital medyaya dönüşecek: Sosyal medyanın artık dijital bir medyaya dönüştüğü gerçeği, video paylaşımları, çevrimiçi alışverişler ve kolayca bilgi edinimi ile kabul edilebilir bir norm haline geldi. 2012 yılında artık sosyal medya isminin yok olmaya başlayıp yerine dijital medya isminin geleceği en göze çarpan öngörüler arasında.

Anlamsal Web kavramı yaygınlaşacak: Sosyal ağlar sayesinde hemen hemen kişiler hakkında her türlü bilgiye ulaşılabilinen bir çağdayken, çoğu işletme bunu kendi avantajına çevirerek sosyal medya kullanıcılarının kendi ürünleri ya da kampanyaları hakkında bildirimleri eş zamanlı öğrenmeye başladı bile… İşletmeler, ileride nasıl adım atmaları gerektiklerini hesaplayarak web sonuçlarını anlamlaştırma yolunda olacak. Anlamsal Web kavramı sadece işletmeler için değil bireysel olarak da kişilerin kendilerini nasıl geliştirmelerini gösteren bir çeşit optimizasyon aracı olarak da kullanılmaya başlayacak.

Son olarak kendi şahsi öngörümü de belirtmek isterim ki özel hayatta sosyal olmakla, sosyal medyanın kullanılarak sosyal olmanın arasında ki farkın gözden geçirilmesi gerektiği. Çoğu genç arkadaş ya özel hayatında fazla sosyal ya da sosyal ağlarda fazla sosyal. Dengenin kurulması gerektiğinin farkındalık yaratacağı 2012 yılında, bireysel olarak çevrimiçi olmayan kişilerin kariyer basamaklarında istedikleri noktaya gelmelerinin zor olacağı artık aşikar bir şekilde gözler önünde. Yani kişilerin kendi kariyer kimliklerini sosyal medyada da tanıtmasının hemen hemen zorunluluk olacağı 2012 yılına girmek üzereyiz… (Çoğu şirketin kişiyi sosyal medya içerisinde araştırarak işe alması gibi…) Kısacası “SosyaMobilite” olmayanların başarısız olacağı yıllar gelmekte 🙂

Bol “SosyaMobilite”li günler diliyorum 🙂