Dünya PC tabanlı internet erişimini bırakıp mobil tabanlı internet erişimine doğru kaymakta. Böylece mobil telefon ile yapılan işlemler daha da kolaylaşmakta. Bundan en çok payını alan da kesinlikle mobil reklam pazarı oluyor. 2020’ye kadar öngörülen bazı mobil değişimlerden bahsetmek, mobil telefonlarının hayatımızdaki önemini gözler önüne sermekte yardımcı olacak.

Bluetooth ve wireless teknolojilerinin gelişmesi ile mobil telefonlar insanların tek bilgisayarı olacak ve mobil internet adaptasyonunun artması ile mobil cihazlardan internet kullanımı masaüstü bilgisayarlarındaki kullanım oranını geçecek.

Mobil reklam pazarı pc tabanlı reklam pazarını geçerken 5 yıl içerisinde reklamcılar sadece mobil reklam pazarına yoğunlaşacak. Lokasyon odaklı reklam ile hedefli mesajlara ayrılan bütçe artış gösterirken de Google’ın mobil reklam pazarından elde ettiği gelirler bugüne oranla 10 kat daha artacak. Reklam pazarındaki bazı web tabanlı çalışan şirketler 2020’ye kadar mobil ürün ve servis yeniliklerinden mecburen etkilenerek mobil yoğunluklu reklamlara ağırlık verecek. Böylece mobil reklamcılık, TV ve internetten elde edilen reklam gelirlerini geçerek dünyanın en büyük reklam platformu haline gelecek.

Mobil bankacılığın hızla büyümesi ile dünya çapında ödeme sistemleri mobil üzerine kayarken cep telefonları mobil cüzdan olarak kullanılacak. 2020’ye doğru tüm dünyada mobil ödeme sistemi yaygınlaşacağından bütün finans işlemleri, sosyal yardım ödemeleri, sınır ötesi havaleler gibi işlemler mobil telefonlardan yapılacak. Mobil ödeme ile sağlanan finansal ödeme kolaylığı, gelişmekte olan ülkeler için de ekonomide olumlu bir etki yaratacak. En yakın tahmin olarak 2013 yılına kadar mobil aracılığı ile ödeme yapılması doruğa ulaşacak.

UNICEF gibi sosyal yardım kuruluşlarının en önemli strateji kaynağı mobil uygulamalar olacak ve projelerini duyurmalarında, ek gelir elde etmede öncelikle mobil sosyal ağları ve mobil uygulamaları kullanacak.

Google, Yahoo’nun başaramadığını başarıp mobil reklam pazarına yön veren tek arama motoru olacak.

Son olarak 2014 yılına kadar oyun konsollarının yerini mobil telefonlara entegre edilebilen oyunlar alacak.

Çiğdem TANKER