Facebook neredeyse 3 yıl aradan sonra ilk kez F8 Geliştirici konferansını yeniden düzenliyor. Planlanan 2014 F8 konferansı 30 Nisan tarihinde San Francisco’da Design Concourse Fuar Merkezi’nde yapılacağı duyuruldu ve konferansa 1.500’den fazla geliştiricinin katılacağı tahmin ediliyor. En son F8 konferansı Eylül 2011’de düzenlenmişti ve Facebook Zaman Tüneli açıklaması dâhil olmak üzere konferansta iki önemli duyuru yapılmıştı. Diğer duyuru ise Open Graph ile üçüncü parti uygulamalarını Facebook’a entegre edilmesini sağlayan teknoloji olmuştu.

Facebook-F8-konferansi

F8 konferans sözcüsü,  bu sefer F8 konferansının daha az ürün odaklı olacağını belirtti. Facebook henüz F8 konferansının konuşmacılarını duyurmadı. 2011 yılındaki F8 konferansının konuşmacıları arasında Saturday Night Live starı Andy Samberg vardı.

2011 F8 Konferansında Neler Olmuştu?

2011 yılında Facebook’un düzenlediği F8 konferansında, Andy Samberg’in Mark Zuckerberg’ü taklit etmesiyle oldukça eğlenceli bir şekilde başladı. Ardından Mark Zuckerberg sahneye çıktı ve Andy Samberg’ten bayrağı alarak F8 Konferansı’na devam etti.

Andy Samberg’ün taklidi sırasında arkasında bulunan ekranda birçok espri içerikli slayt geçse de onların arasında espri olmayan bir slayt vardı ve o slayttaki istatistik dikkatlerden kaçmadı. Facebook, 800 milyon kullanıcıya (Temmuz ayından bu yana 50 Milyon kullanıcı daha Facebook’a katılmış demek bu) ulaşmayı başarmış. Bu sayıma son 30 gün içinde hesaplarına giriş yapmamış kullanıcıların dahil olmadığını da söylersek, Facebook’un sosyal ağ platformunu ne derecede domine ettiğini oldukça iyi anlayabiliriz.

Konferansta Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, “The story of your life – Hayatının hikayesi” şeklinde Zaman Tüneli’ni tanıtmıştı. Apple-inspired açılış konuşmasında da Zaman Tüneli’nin “Kim olduğunuzu ifade etmek için yeni bir yol”  olarak altını çizerken belirli bir süre sonra kullanıcıların profillerinin görünümünün tamamen yeni versiyon olan Zaman Tüneli şeklinde olacağını da vurgulamıştı.

facebook-f8-konferansi-zaman-tuneli