Steve Jobs’ın vefatı geçtiğimiz Cuma günü manşetlerde büyük puntolarla yer alırken “Huzur içinde uyu Steve Jobs”, “Iphone 4S (for Steve)”, “RIP Steve” gibi tweetler ile Steve hayranları üzüntülerini dile getirdi. Sosyal medyada Steve Jobs’ın yerine geçen Apple’ın yeni CEO’su Tim Cook ve Apple’ın ısırılmış logosunun yaratıcısı olduğu düşünülen Alan Turing hakkında da milyonlarca içerik paylaşıldı. Paylaşılan içerikleri özetlemek gerekirse;

Tim Cook ilk olarak Steve Jobs pankreas kanseri tedavisi için işine ara verdiği zaman Apple’da geçici olarak CEO görevini üstlenmişti. Steve Jobs’ın 2009 yılında karaciğer nakli olması gerektiğinde yine aynı şekilde CEO görevini üstlenen ve son olarak da 2011 yılının başında Steve Jobs’ın sağlık sorunları nedeniyle izne ayrılmasıyla Cook, idari yönetici olarak görevine devam etmeye başladı. Cook böyle büyük bir değişimle Jobs ile karşılaştırılırken, şirketin hisselerinde %7 civarında düşüş bile gözlemlendi. Buna rağmen Apple çalışanları, Jobs’dan sonra Cook’dan daha iyi birinin başa geçemeyeceği düşüncesinde hem fikir olduklarını belirtti. Steve Jobs, Apple ile tamamen özleşmiş biri olmuşken Tim Cook’un ileriki dönemlerde mutlaka Steve Jobs ve O’nun yapmış oldukları ile ister istemez rekabete sokulacağı düşünülüyor.


Cook’un sosyal medyada en çok paylaşılan karakteristik özelliklerinden de bahsetmek yerinde olacak sanırım. Cook, cinsel tercihini saklamayan ve dünyanın en güçlü 50 eşcinselinden biri. Sabahları 04:30’da e-posta göndermeye başladığı iddia edilen Cook’un tam bir işkolik olduğu da söylemler arasında yerini almakta. Tim Cook ayrıca meslektaşım, yani Auburn Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü mezunu. Jobs’a göre daha sakin bir yapıya sahip olduğu söylenilen Cook’un gerginlikten hiç hoşlanmadığı da belirtilmekte.

Tim Cook ile ilgili bu bilgilerden sonra sosyal medya gündemini bir hayli dolduran Alan Turing ile ısırılmış elma logosunun ortaya çıkış hikayesi, Birleşik Krallık Başbakanı Gordon Brown’ın özür kampanyasına katılmasıyla daha da dikkatleri üzerine çeken bir konu oldu. Neydi peki bu özür kampanyası?
Alan Turing, İkinci Dünya Savaşı’nda İngiltere ile Almanya deniz savaşındayken İngiltere’nin Almanya’yı yenmesinde Turing’in “Enigma” adı verilen şifre makinelerinin metinlerini çözmeye yarayan bir makine tasarlaması sayesinde oldu. Bu yeni makine dünyanın ilk bilgisayarı unvanını aldı.

Daha sonra Turing’in Manchester Üniversitesi’nde okuyan biriyle beraber olmasıyla homoseksüel olması kanıtlanınca ve kendisinin de bu ilişkisini onaylaması ile Turing, Oscar Wilde’ın yargılandığı aynı yasa ile yargılanıp mahkum edildi. Homoseksüel olduğundan büyük bir tepkiyle karşılaşan Alan Turing, hem hasta hem de suçlu gözüyle görüldüğü süre içerisinde Pamuk Prenses masalından esinlenip elmayı siyanüre batırıp ısırdıktan sonra intihar etti.

Bu sebeplerden ötürü Birleşik Krallık Başbakanı Gordon Brown’da Turing’den özür dileme kampanyasına katıldı.
Günümüzde, Apple’ın ısırılmış elma logosunun Turing’in intihar etme yönteminden geldiği düşünülüyor. Apple kendi varoluş hikayesinde bile bu kadar emek ve özveriyi bir arada taşırken Tim Cook’un da Apple’a çok büyük katkılar sağlayacağı su götürmez bir gerçek…

“TARİH hayal mahsulü olamaz. TARİH yazarken GERÇEK OLAYLAR’ı bulmaya çalışmalıyız. Eğer bunları bulamazsak, meçhuliyeti ve bu noktada bilgisizliğimizi itiraf etmekten çekinmeyelim. Biz daima hakikati arayan ve buldukça, ve bulduğumuza inandıkça ifadeye cüret gösteren insanlarız.”
M. Kemal ATATÜRK

Çiğdem TANKER