Apple’ın, geçtiğimiz yıl otomobil endüstrisine verdiği iOS vaadi nihayet Mart 2014’de gerçekleşiyor. Financial Times haberine göre Apple’ın ilk partnerleri Ferrari, Mercedes, Volvo olacak ve iOS sistemini Mart ayında piyasaya sürecekler. Resmi duyuru ise önümüzdeki hafta İsviçre’de gerçekleşecek Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapılacak.

apple-otomotiv-sektorunde

Siri ile Akıllı Araba Devri

Haberde yer alan bilgilere göre, Apple‘ın “arabada iOS” sistemi için birçok otomobil üreticisi ile görüştüğü ve başlangıç için bu üç markada karar kıldığı belirtiliyor. iOS entegrasyonu, araçlarda bulunan ekranlarda Apple’ın kendi arayüz tasarımının yer almasını sağlıyor. Sürücüler sesli asistan Siri aracılığı ile Harita uygulamasını kullanabiliyor, telefon çağrıları yapabiliyor, mesaj ve e-postalara yanıt verebiliyor ve müzikuygulamasını kullanabiliyor.

otomobillerde-ios-devri

Financial Times, şirketin ilk kez kendi üretiminin dışında bir ürüne iOS’u sunacağına dikkat çekiyor. Yukarıda adı geçen üç markanın dışında AudiHondaAcura ve BMW markalarının da iOS entegrasyonuna katılması ve 2014 model araçlarında yeni sistemi kullanması bekleniyor.