Web tasarımı işinde olan profesyoneller için freelance çalışarak başarılı olmak gerçekten çok önemli bir durumdur ve freelance şekilde çalışarak hayatını idame ettirebiliyor olmak da tüm web tasarımcıların hayalidir. Freelance web tasarım işinde başarılı olmak ve birçok müşteriye sahip olmak maalesef sadece sahip olunan yeteneklerle ve iş bilgisi düzeyiyle alakalı değildir. Başarılı bir freelance web tasarımcısı olunmak isteniliyorsa kişinin networkünün zenginliği birinci önem maddesidir. Diğer maddeler ise freelance web tasarımcının işini zamanında eksiksiz bir şekilde teslim edebilme özelliğine sahip olmasıdır. Yani freelance şekilde çalışıp planlı ve programlı bir şekilde hareket edilip işlerin tam zamanında teslim edilmesi kişiye olumlu puanlar kazandıracaktır ve bu olumlu puanlar da tavsiye aracılığıyla gelebilecek bir sonraki müşterinizi temsil eder.

freelance-web-tasarimci

İnsanın kendi işine sahip olması ve serbest bir çalışan olması harika bir durumdur ancak çoğu kişi freelance çalışmayı tercih etmez çünkü finansal ve kariyer açısından riskleri göze alamaz. Risklerden kastımız SSK/Bağkur ödemelerinin yatırılması, her ay başında gelecek düzenli bir maaşın olmaması ve her ay ne kadar kazanılacağının bilinememesidir… Eğer freelance bir web tasarımcısı olarak kartlar doğru oynanmaz ise istenilen mutlak başarı sağlanamaz.

Freelance web tasarımıcısı olarak çalışan birisi için müşteri seçimi en önemli faktörlerden birisidir. Genellikle freelance olarak çalışmak içerisinde danışmanlık faktörünü de barındırmak zorundadır çünkü müşterileri doğru şekillerde yönlendirebilmek gerekir. Örneğin bir müşteri kendi şirketi için web sayfası yaptırmak istiyor ancak web sayfasının tasarımının nasıl olacağı konusunda emin değil ve web tasarım konusunda da doğal olarak uzman değil. Burada devreye giren kişi freelance olarak çalışan web tasarımcı oluyor tabii ki… Kişi uzmanı olduğu web tasarımı konusunda müşterinin bulunduğu sektöre göre hangi web tasarımının daha uygun olacağını belirleyip müşterinin anlayabileceği dilde detaylarıyla anlatması gerekir.

web_tasarimci

Tam zamanlı işi bırakıp freelance çalışmaya karar verme aşaması iyice düşünülmeli, finansal riskleri ve tam zamanlı bir işte elde edilebilecek bir kariyeri de bırakmanın artıları ve eksileri iyice düşünülmelidir.  Eğer iyice ölçüp biçmeden freelance şekilde çalışılmaya karar verilirse hem mali açıdan krize hem de duygusal açıdan bunalım kaçınılmaz olacaktır. Freelance web tasarımcısı olarak çalışmaya başlamadan önce aşağıdaki üç adımı özellikle incelemenizi ve adımlarınızı ona göre atmanızı öneririz.

Tam Zamanlı Çalışma Geçmişine Sahip Olun!

Web tasarım sektörünün inceliklerini anlamanın en iyi yolu aslında müşterilerin ne istediklerini, gerçekten neye ihtiyacı olduklarını anlayabilmekten geçer. Bu deneyimlerin kazanılabileceği en iyi yer web tasarım şirketidir. Tam zamanlı çalışırken aynı zamanda da teknik portföy oluşturmak daha da kolaylaşır. Bu tecrübelerle birlikte kişi hem kendi güvenini kazanmış olur hem de donanımını geliştirir. Eğer web tasarım pozisyonunda bir iş bulamıyorsanız (-ki hemen hemen her şirket bu alanda tecrübeli kişileri istihdam etmek ister), bu alanda profesyonel eğitim veren kurslara kayıt olmak mutlaka işe yarar.

Networkünüzü ve Portföyünüzü Geliştirin!

Tam zamanlı şekilde bir işte hali hazırda çalışıyorsanız işinizden geriye kalan zamanlarda networkünüzü ve portföyünüzü zenginleştirmek için çalışmalar yapabilirsiniz. Örneğin LinkedIn ve Facebook gibi sosyal medya platformları network geliştirmek için en güzel ortamlardır. LinkedIn üzerinde gruplara katılabilir ve bu gruplarda paylaşılan projeler için profesyonel düşüncelerinizi/bilgilerinizi aktarılabilir ya da kendi uzmanlık alanınız ile ilgili bilgilerinizi sunabilirsiniz. Böylece diğer kişiler ile kolayca iletişime geçilebilir ve potansiyel müşteri olabilecek kişilerle tanışma fırsatı kolayca yakalanabilir. Ya da freelance proje tekliflerine göz atabilir ve başvurularda bulunulabilir. Bu tarz çalışmalardan sonra bir ay boyunca size yeterli gelebilecek müşteri sayısına ulaştıktan sonra tam zamanlı iş durumunuzu bırakmayı düşünmeye başlayabilirsiniz.

Freelance çalışmaya karar verdiyseniz eğer elance.com ve freelancer.com gibi freelance çalışanların bulunduğu sitelerde kendi portföylerinizi sunabilir, bu sitelerden müşteri yakalayabilirsiniz.

basarili-freelance-web-tasarimci

Kendinizi Geliştirmeyi Unutmayın!

Teknolojiyi sürekli değişen ve gelişen bir canlı organizma olarak düşünebiliriz. Web tasarımcıları da teknolojiyi takip ederek kendilerini mutlaka geliştirmeleri gerekir. Örneğin 2014 yılında flat/responsive design web tasarımları ön planda… Bazı şirketlerde parallax web site tasarımlarını tercih etmeye başladı.

web-tasarim