Dijital pazarlama özellikle son 10 yılda çok önem kazanan bir iş dalı oldu. Geleceğin ( artık geldiğini düşünüyorum 🙂 ) inkar edilemez pazarlama yolu dijitaldir. Dünyada pazarlamanın nereden nereye geldiğini anlatan çok güzel tablo.

Tabloya bakıldığında değişimlerin önceki yıllardan daha hızlı olduğu görülmektedir, örneğin eskiden 20-30 yıl aralığında değişen evre 1990 itibari ile her 10 yıla düşmüştür. Bu düşüşün sebebi günümüz teknolojisininin hızla ilerlemesi ile doğru orantılıdır. Mesela önümüzdeki 10 yıl içinde hayatımızda olan Facebook yerini başka platformlara bırakabilir.

Ekonomik Yaşamda devrim yaratan evreler arasındaki süre gittikçe kısalmakta ve zamanımızda değişim ve ilerlemenin hızı gittikçe artmaktadır….

Dijital Pazarlama Nedir?

Aslında dijital pazarlama bildiğiniz pazarlamının dijitalize olmuş halinden başka birşey değildir.

“Dijital Pazarlama, daha çok insana, daha sık aralıklarda, daha fazla ürün/hizmet satmak ve dolayısıyla daha fazla para kazanmanın yollarını…dijital mecraları kullanarak bulmaktır…” Sergio Zyman`ın normal pazarlama için yaptığı tanıma sadece “dijital pazarlama ve dijital mecralar”ı koyarak tanımlayabiliriz.

Dijitalleşme Neleri Değiştirdi?

Globalizasyon:  Artık yurt dışından bir ürün sipariş etmek çok kolay bir hal almıştır.

Teknoloji Kullanımı: İnterneti ve kullanımı çok yaygınlaştığı için artık yeni teknolojilerden haber almak basitleşmiştir.

İletişim Sınırsızlığı: Yine internet ile dünyanın öbür ucunda ki insanlarla iletişime geçmek artık sıradanlaştı.

Hızlı Tüketim İhtiyaçları: Globalleşen dünyanın gereksinimi haline gelen hızlı tüketim gittikçe artmaktadır.

Sadakat: Gittikçe biraz daha azalan bir hal almakla birlikte, internet kullanıcılarının internet dünyasındaki yorumlarina inamak büyük ölçüde sadakat problemini ortadan kaldırabilir diyebiliriz. Örneğin Gittigidiyor`dan bir ürün almak istediğimizde o satıcı hakkında ve sattığı ürünlerle ilgili alıcıların yorumlarını görebilmek sadakat ve doğru satıcıyı seçme konusunda büyük rol oynamaktadır.

Çeşitlilik: dijital dünyanın bizlere sunduğu çeşitlilik sınırlandıramıycak kadar çoktur, istediğiniz ürünu seçip başka bir ürünle anında fiyat karşılaştırması yapabileceğiniz tek mecra internettir.

Sosyalleşme – WOM: sosyalleşme internetin vazgeçilmez bir parçası olmuştur.WOM (world of mouth); ürünleriniz hakkında konuşulması ve ağızdan ağıza yayılmasını sağlayan etkidir.Bu tüketici algısında ve kararlarında değişime yol açabilecek önemli bir etkendir.

Bireylerin Mecralaşması

Tüketicilerin gözünde pazarlama?

•Bana en iyi ürünü yaratmalısın…

•Bana en uygun fiyatı sunmalısın…

•Sınırsız alternatif arasından sana kolayca ulaşabilmeliyim…

•Beni paramı en iyi şekilde değerlendirdiğim konusunda ikna etmelisin…

•Mutlu hissetmemi sağlamalısın….

Türkiye olarak son yıllardaki dijitalleşmeyi gayet hızlı takip edebilmekteyiz ve bunları çok iyi uygulamaktayız. SosyaMobilite olarak ümit ederiz ki ileride Türkiye, bu konuda yeniliklerin ve yaratıcı fikirlerin sık sık gündeme geldiği bir ülke olarak anılırız.

Dijital Pazarlama Uzmanı kimdir sorusunun cevabını buraya tıklayarak öğrenebilir, dijital pazarlama uzmanı olmak isteyenler için http://serdartezguler.com adresini ziyaret edebilir.