sosyal-medya-danismani-olmak

Ulusal parklar insanların yoğun iş gününden sonra ya da stresli bir günün/haftanın sonrasında enerji depoladıkları, temiz havayı içlerine çekip rahatladıkları doğal güzelliklerdir. Bu koruma altında olan parkların güzellikleri son derece şaşırtıcı. Dünya çapında güzellikleri ile insanları kendilerine hayran bırakan uluslararası parklar listesine gelin hep birlikte bir göz atalım…

Snowdonia, Galler

Galler, Birleşik Krallık’a bağlı dört ülkeden biridir. Snowdonia Ulusal Parkı ofisleri Milli Park dışında Penrhyndeudraeth’da bulunmaktadır. İngiltere’nin batı kıyısında yer alan Snowdonia Ulusal Parkı 823 mil kare alana sahiptir. 26.000 kişiden fazla kişiye ev sahipliği yapan park, büyük doğal gölünün yanı sıra Betws y Coed ve Beddgelert gibi güzel köylerden de zenginlikler sunmaktadır.

Snowdonia-Wales

Grand Canyon, Amerika Birleşik Devletleri

Güçlü ve ilham verici bir manzaraya sahip olan Grand Canyon, 18 mil (29 km) alana sahip ve 227 nehir mili (446 km) ile de süslenmiş. Şuanda kış mevsimi dolayısıyla kapalı olan park 15 Mayıs 2014 tarihinde tekrar açılacak.

Grand-Canyon-United-States

Kruger Ulusal Park, Güney Afrika

Dünyanın en büyük milli parklarından biri olan Kruger Ulusal Parkı 1898 yılında kurulmuş ve yaklaşık 2 milyon hektar arazi üzerinde bulunmaktadır.  Kruger parkı, filler, zürafalar ve birçok hayvan dâhil olmak üzere Afrika türlerine ev sahipliği yaparak vahşi hayvan yaşam deneyimini sunuyor. Parkın çeşitli bölgelerinde konuşlandırılmış olan kulelerden bu hayvanları rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.  Kruger Ulusal Parkı, ev sahipliği yaptığı canlıların çeşitliliği ve gelişmiş çevre yönetim teknikleriyle donatılmış politakalarında dünya lideri olarak rakipsizdir.

Kruger-National-Park-South-Africa

Deosai, Pakistan

Deosai Ulusal Parkı içerisinde barındırdığı etkileyici çiçekleri ile ünlüdür. Her bahar, çiçekler farklı türlerde binlerce çiçek açar. Çiçeklerin etrafındaki kelebeklerle birlikte adeta yaşayan renkli bir halı görünümünü sunar. Yılın tüm mevsimlerinde de güzel olan bu park, kesinlikle ilkbaharda görülmeye değer. Deosai Parkı’nın diğer özelliği ise inanılmaz yaylalara sahip olmasıdır.

Deosai-Pakistan

Kakadu, Avustralya

Kakadu Ulusal Parkı yönetimi Avustralya hükümeti ile birlikte yerel halktadır. Bir dünya mirası olan Kakadu Ulsal Parkı yıl boyunca birçok turistin ziyaretçi akımına uğrar. Park ayrıca tuzlu suda yaşayan timsah gibi hayvanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Kakadu-Australia

Hortobagy, Macaristan

Hortobagy Ulusal Parkı, Macaristan’ın ilk milli parkıdır. Vahşi atların ve nesli tükenmekte olan kuşların barındığı Hortobagy Parkı göçmen kuşlar için de eşsiz bir su kaynağına sahiptir. Parkın bir diğer özelliği ise kuş gözlemcileri için bir cennet durumunda olmasıdır.

Trasochvost žltý (Motacilla flava)_a

Plitvice Gölleri, Hırvatistan

Plitvice Ulusal Parkı içerisinde göl ve akarsu barındıran dağlık arazi bir alandır. Parkın en eşsiz özelliği göl ve akarsuların traverten içermesidir. Traverten sayesinde suya verilen netliğin yanı sıra parlak mavi-yeşil tonlarında renk verir.

Plitvice-Lakes-Croatia

Madain Saley Ulusal Tarihi Park, Suudi Arabistan

Birçok ulusal parkın yoğun ormanlık yerlerde kurulmuş olmasına rağmen, Madain Saley Ulusal Tarihi Parkı neredeyse tamamen çöl ve kayalardan yapılmış. Sadece kayalardan ve çölden oluşmasına rağmen yine de muhteşem bir manzara sunmaktadır.

Madain-Saley-National-Historic-Park-Saudi-Arabia

Sagarmatha Milli Park, Nepal

Nepal benzersiz ve vahşi görünüme sahip olan bir şehir ve Sagarmatha Milli Parkı’da aynı şekilde solukları kesen bir görünüme sahiptir. Burada Everest Dağı’nın olmasının yanı sıra birçok küçük dağ kümeciklerine de rastlarsınız.

Sagarmatha-National-Park-Nepal

Iguazu Ulusal Parkı, Arjantin ve Brezilya

Iguazu Ulusal Parkı, Arjantin ile Brezilya’yı birlikte içerisinde barındırmaktadır. Burada tropikal yağmur ormanları bulunmaktadır. Ziyaretçiler teknelerle şelaleler arasında gezintiye çıkabilir. Park, maymunlara ve jaguarlara ev sahipliği yapmaktadır.

Iguazu-National-Park-Argentina-and-Brazil

Dünya çapında, ülkelerin en büyüleyicisi ve tarihi alanlarının korunması mevcuttur. Ulusal parkların doğal güzellikleri korunmalı ve gelecek nesillere miras olarak bırakılmalıdır. Dünyada birçok eşsiz ulusal park varken sadece şaşırtıcı olan parkları listeledik. Bu parklardan en azından birini ziyaret edebilme şansına erişmiş olanlarınız varsa lütfen bu eşsiz deneyiminizi bizlerle de paylaşın. Ayrıca bu listeye eklemek istediğiniz parklar varsa lütfen yazmaktan çekinmeyin. 😉