2011 yılının sonuna yaklaşırken dünyanın en hızlı internet servisi hangi ülkede? Güney Kore? 27 milyon indirme ile 224 ülkeden elde edilen 35 petabyte lık verilerle içerik sunumu hizmeti veren Pando Networks yeni bir çalışmaya imza atıyor.
Pando Networks’ün araştırmasına göre ortalama 17.62 Mbps indirme hızı ile dünyanın en hızlı internete sahip olmayla Güney Kore 1. olurken, 15.27 Mbps hızla Romanya ikinci oluyor. Doğu Avrupa ülkelerinden Bulgaristan, Litvanya ve Letonya’da ilk 5’e girmeyi başarıyor. Amerika Birleşik Devletleri ise 4.93 Mbps hızla 26. Sırada olmasıyla şaşırtıcı bir sonuçla bizi karşı karşıya bırakıyor. Çin, dünyanın en büyük internet nüfusuna ev sahipliği yapmasına rağmen sadece 1.96 Mbps hıza sahip.

En yavaş internet hızı 13 KBps -1990’ların dial-up internet hızıyla hemen hemen aynı oranda- ile Kongo’da. Pando’nun listesine göre en düşük internet hızına sahip olan ülkeler geniş bant erişiminin ve mobil kullanımının az olduğu Afrika’da bulunmakta.
Araştırmanın dayandırıldığı verilerin, dünyadaki internet kullanım verilerine göre çok küçük bir örnekleme olmasının sonucu çoğu ülkenin sahip olduğu internet hızları yüzdesinin çok da doğru bir bilgilendirme düzeyinde olmayacağı aşikar boyutta. Eğer Amerika’nın en hızlı internete sahip olduğu kanıtlanmak istenilirse ABD’de Andover’ a gitmek yeterli olacaktır. Andover, 22.41 Mpbs hızla dünyanın en hızlı internetine sahip ilk 10 arasına mutlaka girecektir. ABD’nin en hızlı internet sağlayıcı servisi, kullanıcılarına sağladığı saniyede ortalama 153 Kilobayt ile Verizon oluyor.

Türkiye’de ki internet hızı İspanya’ya göre daha hızlı iken İngiltere’ye göre daha düşük. Son zamanlarda yapılan açıklamalara göre, VDSL 2 testi yapan Telekom şirketleri, fiber ve bakır kabloları yardımıyla Türkiye internet hızının yükseltilme çalışmaları ile en az 50 Megabit’e ulaşılacağı belirtilmekte.