Günümüzde gerek iş bağlantıları olsun, gerek sosyal ilişkilerin pekiştirilmesi amaçlı kullanımı odaklı olsun sosyal paylaşım siteleri artık hayatlarımızın vazgeçilmez parçası olmaya başladı bile. 2012 yılına geçiş yapmak üzereyken  Günümüzde sosyal medya platformlarının önemi kullanıcılar arasında kat be kat artmakta ancak çoğu aktif sosyal medya kullanıcıları uluslararası sosyal paylaşım siteleri hakkında çok da bilgiye sahip değiller.

İşte 2011 yılında 2014 yılında dünya çapında en çok popüler olan  uluslararası sosyal paylaşım siteleri;

Çin'in en popüler sosyal ağı Renren

Renren: Çin’in en popüler sosyal ağ sitelerinden biri olan Renren, özellikle üniversite öğrencileri arasında popüler olmakla beraber net olmamakla birlikte yaklaşık 130 milyon kullanıcısı olduğunu açıkladı. Renren, Facebook’a benzerliğiyle dikkat çekmekte ve şuanda Çin’de en iyi online oyun oynanabilirliğiyle ününü yaymakta. Sitenin değerinin 1,2 milyar dolar olduğu belirtilmekte.

Cyworld: Güney Kore’de avatar ve kişisel odalar ( anasayfalar ) kullanımı ile SimCity’i andıran sosyal ağ sitesi 18 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Cyworld kendi içerisinde Dotori birimi verilen para birimi sistemini kullanmakta.

2003 yılında ABD'de kurulan Hi5

Hi5: 2003 yılında ABD’de kurulan Hi5 sosyal ağ sitesi bünyesinde barındırdığı interaktif oyun özelliğiyle, SocioPay platformu gibi, dünya çapında popülerlik kazandı. Kullanıcılar kendi profillerini oluşturarak çeşitli oyunları oynama şansına erişebiliyorlar.

Whispurr: İrlanda’danın popüler sosyal network sitesi olan Whispurr, üyelerine 300 karakter uzunluğunda e-mail adresleri aracılığıyla SMS göndermelerini sağlamasıyla dikkatleri çekmekte.

Mixi: Japonya’nın sosyal ağ sitesi olan Mixi, 30 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip. Mixi’ye geçerli bir telefon numarası ile kayıt olunabiliyor ve ortak özellikleri olan arkadaşları ekleme özelliğiyle arkadaş listesi sadece 1000 kişi ile sınırlı tutulması göze çarpanlar arasında.

Skyrock: Fransa’da 21 milyon kullanıcısı ile en popüler sosyal ağ paylaşım siteleri arasında yerini almakta. Temel sosyal ağ araçları ve işlevleri kullanım odaklı olan Skyrock, daha çok blog olarak ve müzisyenlerin orjinal parçalarını paylaştıkları bir sosyal ağ paylaşım sitesi olarak kullanılmakta.

Tuenti: İspanya’nın Facebook’u olarak anılan Tuenti, Facebook ile aynı özellikleri sahip olmasına rağmen Facebook gibi online reklamları bünyesinde bulundurmamakta. Tuenti 9.2 milyondan fazla kullanıcıya sahip olmasıyla İspanya’nın en çok ziyaret edilen sosyal medya ağı unvanını aldı. Tuenti’de üyelik sistemi davetiye ile sağlanmakta ve çoğunlukla İspanyolca bilen kullanıcılara yönelik tasarlanmış bir sosyal ağ sitesi.

Odnoklassniki: Rusya’nın en popüler sosyal ağ paylaşım sitesi olan Odnoklassniki eski sınıf arkadaşlarını ve eski arkadaşları buluşturan bir temaya sahip. Odnoklassniki, 45 milyondan fazla kullanıcıya sahip ve değerinin 2008 yılında yaklaşık 3.3. milyon $ olduğu belirtiliyordu.

Netlog: Genç Avrupalı kullanıcılar arasında popüler olan Netlog, 77 milyon kullanıcısıyla Belçika tabanlı bir sosyal ağ paylaşım sitesidir. Netlog kullanıcılarına kişisel sayfalarını düzenleme, video, müzik ve blog sayfalarını yayınlamalarına izin veren bir sitedir. Online oynanabilir oyunlarıyla birlikte 25 farklı dilde içerik sunan Netlog dünya çapında popüleritisini gün geçtikçe daha da arttırmakta.

StudiVZ: Alman sosyal ağ paylaşım sitesi olan StudiVZ içerisinde çokça Avrupalı Üniversite öğrencilerini barındırmakta.  16 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan StudiVZ, kullanıcılarına kendi sayfalarını oluşturmalarına, tartışma konuları açılmasına ve grup oluşturulmasına izin vermekte. Özellikleriyle Facebook’un dikkatini çekmeyi başaran StudiVZ, Facebook ile 2009 yılında anlaştı.