Facebook geliştirilmiş arkadaş listeleriyle, özel chat uygulamasıyla ve geçtiğimiz Eylül ayında da gelişmiş bildirimleriyle birlikte “Abone – Subscribe” butonunu açıkladı. Abonelik özelliği, Twitter’ın “Takip et – Follow” özelliğine benzer şekilde olmasıyla dikkatleri üzerine toplamayı başardı. Abonelik özelliği geliştirmesiyle birlikte Facebook kullanıcıları isterlerse abonelik uygulamasını kendi profilleri için etkinleştirip arkadaş listesinde bulunmayan kişilerle de istedikleri gönderilerini, durum güncellemelerini paylaşabiliyor. Abone olma uygulamasıyla birlikte esas amaç her hangi bir kullanıcıya ekleme talebi gönderilemiyorsa yani Facebook ya da karşı taraftaki kişi arkadaş olarak eklenebilme özelliğini devre dışı bırakmış ve abonelik uygulamasını etkinleştirmişse kişinin abonesi olunup kişi takip edilebilir hale getirmek oldu. Burada önemle vurgulanan abonesi olunan kişiyle arkadaş olunmadığı halde takipçisi olunabilmesidir.

Abone olabilme geliştirmesine benzer bir şekilde “Abone ol – Subscribe” butonu artk web siteleriyle birlikte blog sayfalarına da entegre edilebilir olacağı açıklandı. Böylece her hangi bir kullanıcı bir web sitesine ya da blog sayfasına abone olduğu anda haber kaynağında abonesi olunan sayfayla ilgili yeni güncelleştirmeleri görebilecek. Buna ek olarak her hangi bir sayfaya abone olan kişi kendi arkadaşlarıyla da abonesi olduğu sayfa hakkında paylaşımlar yapabilecek.

Bu yeni özellik blog sayfalarına abone sayısına bağlı olarak trafik sağlayacak gibi duruyor. Blog sayfasına ne kadar abone sağlanırsa o kadar da trafik elde edilecek.

Web Sitelerine, Blog Sayfalarına Abone Ol Butonu Nasıl Eklenir?

HTML5 uyumlu biçimlendirme kodu aşağıdaki gibidir;

“Like – Beğenme” butonuna benzer şekilde, “Abone ol – Subscribe” butonu XFBML ile ya da bir iframe kullanarak kolayca eklenebilir. Örneğin Mark Zuckerberg in profilide XFBML butonu bulunmakta;

Öncelikle web sitenize ya da blog sayfanıza “Abone ol”  eklentisi için kod oluşturulması gerek. Kodu oluşturduktan sonra istediğiniz sayfanızda istenilen yere buton kolayca eklenilebilir.

Facebook Abone ol butonu kodu oluşturmak için öncelikle Facebook’un geliştirici blog sayfasına gidilmesi gerekmekte. Burada yer alan “Get Your Subscribe Button Code” başlığının altında kod oluşturma uygulaması mevcut. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yazılacak URL’nin doğru yazılması. Facebook profil URL si ise kişisel Facebook profili URL sini, Facebook Fan sayfası ise Fan sayfası URL sini almak gerekiyor. Herhangi bir Facebook profilinin kullnıcı adı mevcut ise  http://facebook.com/<username>  şeklinde yani böyle  https://www.facebook.com/sosyamobilite yazılabilir. Kodun elde edileceği aynı kutu üzerinden de “Abone ol” butonunun görünümü- düzen stili, renk ayarı, yazı tipi, genişlik…gibi – ayarlanabiliyor.  Bu ayarların tümü yapıldıktan sonra “Get Code” butonuna tıklanılır. XFBML, HTML5 ya da bir iframe sürümüne yönelik kod seçimi yapılabilir.

WordPress’e “Abone ol” butonu eklenmesi;

WordPress blog sayfasının kenar çubuğunda Facebook “Abone Ol” butonu görüntülenmek isteniliyorsa, “Görünüm” sekmesinden “Bileşenler” oradan da “Metin” seçilerek kopyalanan kodun yapıştırılmasıyla sağlanır. Butonun görüntülenmesinde sorun yaşanıyorsa tarayıcının ön belleğinin temizlenmesi gerekebilir.

Facebook “Abone Ol” butonunun WordPress’de istenilen yazılarda görüntülenmesi

Bunun için öncelikle Thesis OpenHook eklentisinin yüklenmesi gerekmekte. Bu eklenti yok ise teknik olarak bu konularda bilgisi olmayan bir kişi için butonun görüntülenmesini sağlamak riskli olabilir çünkü o zaman kodun dosyaların içine elle konulması gerekmekte.