Dijital medya markalar yada firmalar için en stratejik ve en önemli mecra konumunda. Sosyal Medya kullanımı geleneksel reklamcılığa göre çok daha düşük maliyetle daha çok kişiye ulaşma noktasında artık bu işin piri durumunda. Dijital Medya üzerinden yapılan reklam ve tanıtımların bilinirliğini artırmak ve doğru hedef kitle ile buluşturmak adına 33 milyon kullanıcısıyla dünyanın en yaygın Sosyal Medya Platformu Facebook’un rolü çok büyük.

 

Bu yüzden Facebook ile başarıya ulaşmış markaların başarı hikayelerini ve bu başarıya ulaşmak için neler yaptıklarını sizler için bir araya getirdik…

P&G Türkiye Fairy

Yaklaşım: P&G Türkiye Fairy markasının lansmanında, Facebook reklamlarını farkındalık yaratma amacıyla kullandı.

Sonuçlar:

  • Bir günde internet popülasyonunun %44′üne ulaştılar.
  • Kampanya sonunda yapılan Nielsen araştırmasında; mesaj ilişkilendirilmesinde %6, marka bilinirliğinde %3, marka beğenisinde %3 artış kaydedildi.

Butikbebe.com

Butikbebe.com 2010 yılında üç arkadaşın bir yemek masasında yeni bir fikir hayaliyle doğdu. Online alışverişin beklenmedik şekilde hızlı gelişmesiyle birlikte sektördeki boşluğu doldurmak isteyerek yola çıkıldı ve bugün her 10 anneden 7’sinin internetten alışveriş yapıldığı düşünülürse kalite ve güvenle başarı kaçınılmazdı. Böylece Butikbebe.com doğdu. Günde ortalama 800-900 arası kargo, günde 30-40 bin TL arası da satış rakamlarına ulaşmaktadır.

Yaklaşım: Annelere en çok ihtiyaç duydukları ürünlere ulaşabilmek için ve onlarla etkileşime geçebilmek için Butikbebe.com Facebook Sayfası oluşturuldu.

  • Sayfada hayranların ilgisini çekecek kampanyaya ait ürün fotoğrafları yayınladı.
  • Kullanıcıların en çok ilgi gösterdiği saatlerde paylaşımda bulunularak kullanıcıların etkileşimi arttırıldı.
  • Direkt satışa yönelik sayfa gönderisi reklamları yayınlayarak o hafta sitede yer alan kampanyalar kullanıcılara ulaştırıldı.
  • Sayfada, sorulan sorular ve yapılan anketler ile kullanıcıların görüşleri alınıp değerlendirildi.
  • Facebook kullanıcılarına özel yarışmalar yapılarak kullanıcılar ödüllendirdi. Örneğin, Kiddy Oto Koltuğu hediyeli “En unutulmaz anı paylaşın” yarışması düzenlendi. Ayrıca düzenlenen farklı bir yarışmalar sonucunda, kazanan hayranlara hediye çeki verildi.
  • Sponsorlu haberler yayınlanarak hayranların arkadaşlarına ulaşıldı ve hayran sayısı arttırıldı.

Sonuç: Satışların %21’i Facebook üzerinden gerçekleşmektedir.

Fit In Time

Fit In Time, 2011 yılında Etiler-İstanbul’da tek bir stüdyo ile başlayan ve bugün 10 farklı şehirde 26 stüdyoya ulaşan bir ulusal antrenman stüdyosu zinciridir.

Yaklaşım: Kısıtlı bir bütçe ile sağlanabilecek maksimum reklam ve tanıtım verimliliği Facebook ile sağlandı. Her açılan yeni stüdyo için ayrı bir sayfa açarak hem bölgesel tanıtım ağı yaratıldı, hem de ana sayfa üzerinden sayfa gönderileri ve hedefleri doğru kitleye ulaştırıldı. Kısıtlı bütçeye rağmen Facebook ile artan marka bilinirliği sayesinde her geçen gün hem stüdyo sayısı arttı, hem de reklam bütçesi.

Sonuç: Satışların %20’si Facebook üzerinden gerçekleşiyor. Facebook reklam yatırımlarından 2 katı getiri sağlamaktadır.

KAFT

KAFT sıradan grafiklerden sıkılanlar için yaratıcı tasarımlara sahip kaliteli ürünler ortaya koymak amacıyla uzun bir ön çalışmanın ardından 2009 yılında kuruldu. Hayatın derin anlamlarını gündelik hayatta sıkça kullanılan tişört, sweatshirt, telefon kapakları ve wall art gibi eşyalarda sade ve çarpıcı grafiklerle anlatan KAFT, sürüden ayrılan, farklı olmaktan ve kendini özgürce ifade etmekten keyif alan dünya vatandaşlarına hitap ediyor. Tasarımlarıyla şimdiden 41 ülkeye ulaşan KAFT, geleceğin özgün tasarımlarına imza atıyor.

Yaklaşım: Tasarımı içinde barındıran farklı alanlardan keyifli içerikleri paylaşarak hayranların ve arkadaşlarının etkileşimlerini arttırarak her geçen gün hayran kitlesi sağlıklı bir şekilde büyütüldü. Varolan tasarım ürünlerine ek, her ay hazırlanan yeni tasarım tişörtleri hayranlar ve onların arkadaşlarıyla paylaşarak marka bilinirliği ve site trafiği arttırıldı. Bir sonraki üretilmesi planlanan tasarımların hayranların geri bildirimleri doğrultusunda belirlenmesini sağlayan küçük anketlere de yer verildi. Gerek ulaşılmak istenen doğru kitleyi hayranlar arasına katmak gerekse siteye trafik oluşturup satışları arttırmak için Facebook’un sunduğu tüm teknoloji ve metodolojiler verimli ve etkin bir şekilde kullanıldı.

Sonuç: Satışların %20’si Facebook üzerinden gerçekleşiyor. Facebook reklam yatırımlarından 2 katı getiri sağlamaktadır.

ZOOPA

Zoopa Facebook reklamları ile 3. çeyrek satışlarını bir önceki yılın aynı dönemine göre %108 artırarak ikiye katladı ve Facebook, Zoopa!’nın online satışlarını tetikleyen 1. kanal haline geldi.

Yaklaşımlar

• En önemli çalışmalardan biri, ilgi çekici, etkileşim yaratıcı içerikler üretmek oldu. Zoopa ayakkabı ve çantalarla nasıl moda kombinler yaratılabileceği ile ilgili ipuçları, Zoopa’nın moda çekimlerinden perde arkası görüntüleri, ve en önemlisi modadaki en son trendler ve yenilikler paylaşıldı. Etkileşimin en yoğun olduğu zaman dilimlerini dikkate alarak her gündüzenli paylaşımlarda bulunup, paylaşımların sonuçları analiz edildi.

•Facebook’un hedef kitle belirleyebilme özelliği ve doğru reklam modelleri ile düzenli olarak yeni müşteriler edinildi. Sayfa reklamları ile hedef kitleyi Zoopa sayfasına yönlendirirken, Sayfa Gönderisi Tanıtımı ve Sponsorlu Haberler ürünleriyle de içerikleri, ürün ve kampanyaları daha fazla potansiyel müşteriye ulaştırıldı.

•Raporlama özelliği ile, aynı anda birden fazla farklı görsel ve metin alternatifi ya da farklı sayfa gönderilerinin reklamlarını analiz ederek, en iyi performans gösteren, ve satışı en iyi tetikleyen reklamlar yoğunlaştırıldı.

Sonuç: %108 Satışlar artarak ikiye katlandı. Zoopa!’nın online satışlarını tetikleyen birincil kanal haline geldi.

Görüldüğü üzere Facebook’un yaratıcı fikirler ve doğru planlama ile bir araya gelmesi inanılmaz sonuçlar doğurabiliyor.