13.02.2014 tarihli güncelleme notu: Bu yazı 18.12.2011 tarihinde yazılmıştı. Facebook Zaman Tüneli kendi içerisinde birçok değişime uğramıştır.

Sosyal medya platformları içerisinde Türkiye’de ki popülerliğini hala koruyan Facebook hakkında bilinmeyenler!

  • Facebook Zaman Tüneli (Timeline) Nedir?

Facebook Zaman Tüneli ya da Facebook Timeline olarak adlandırılan yeni ara yüz birimidir. Yani Facebook’ta hesap açılan tarihten itibaren ajanda gibi görsellik oluşturularak herhangi bir profilin Aralık 2009 yılında yapmış olduğu güncellemelerin görüntülenebilmesi otomatik şekilde Aralık 2009 olarak seçilmesiyle sağlanır hale getirildi. Bu yeni görsel özellik, blog sayfalarına ve çevrimiçi not defterine benzerliğiyle de adından sıkça söz ettirmekte…  Facebook Zaman Tüneli 15 Aralık 2011’den itibaren hemen hemen bütün kullanıcılarda otomatik olarak aktive edilmiş durumda.

Zaman Tüneline geçiş yapıldığında zaman tüneli içerisinde görünen her şeyi herkesten önce gözden geçirebilmek adına Facebook, kullanıcılarına 7 gün tanımış durumda. İnceleme dönemi içerisinde istenilen herhangi bir anda zaman tüneli görünümü aktif edilebilir. Ancak 7 günün ardından Facebook Zaman Tüneli otomatik olarak her kullanıcıda yeni görünümüyle devreye girecektir.

Zaman Tünelinin başkaları tarafından nasıl görüntüleneceği merak ediliyorsa “Başkasının gözünden gör” butonu tıklanılır ve seçilen kişi tarafından nasıl görüntülendiğine dair bilgi alınabilir.

  • Facebook Zaman Tüneli içerisinde neleri barındırır?

Facebook Zaman Tüneli’nde ya da diğer ismiyle Timeline’da durum güncellemeleri, fotoğraflar, edinilen arkadaşlar, medeni durum değişiklikleri, iş geçmişiyle eğitim bilgisi ve profilde kayıtlı olan diğer bilgiler mevcuttur. Kısacası Facebook’a kayıt olduğunuz andan itibaren girilmiş olunan bütün bilgiler teker teker profilin sağ tarafından arşiv şeklinde görüntülenebilir.

  • Facebook Zaman Tüneli kapak fotoğrafı güncellemesi nasıl yapılır?

Zaman Tünelinde kapak fotoğrafı istenilirse önceden yüklenmiş olan fotoğraflardan seçileceği gibi yeni fotoğraf yüklenmesiyle de mümkün olabilmekte. Daha sonra istenilirse kapak fotoğrafı aynı şekilde değiştirilebilir.

  • Facebook Zaman Tüneli gizlilik esasları nelerdir?

Önceki Facebook güvenlik ayarlarınızın hepsi korunarak Zaman Tüneli görünümüne geçmiş bulunmakta. Yeni Zaman Tüneli görünümünde aşağıdaki gibi istenilen güncellemeye istenilen şekilde gizlilik ayarı verilebilir ya da önceden yapılmış olan gönderiler ya da güncellemeler zaman tünelinde tamamen gizlenebilir.

Zaman Çizelgesinde ki gizlilik yerine paylaşılan gönderinin tamamen gizlenmesi de mümkündür.

  • “Hayatındaki Önemli Gelişme” ne işe yarar?

Zaman Tüneliyle birlikte gelen en önemli özellik “Hayatındaki Önemli Gelişme”dir. Taşınılan şehir, kaybedilen önemli bir kişinin tarihinin girilmesi ya da herhangi bir okulu kazanma ve kabul edilen bir iş “Hayatındaki Önemli Gelişme” kısmında istenilen kişilere sergilenebilir.

Örneğin yapılan şehir değişikliğinin sebebiyle birlikte sergilenmesi;

  • Facebook Zaman çizelgesinde gönderilerin belirli kişilere gösterimi mümkün mü?

Evet, önceden oluşturulan arkadaş listelerine göre istenilen gönderi istenilen listeyle paylaşılabilir.

  • Harita ne işe yarar?

Profilin sağ tarafında bulunan arşivden istenilen zaman seçildikten sonra karşımıza “Harita” çıkacaktır. Harita sayesinde seçilen zaman içerisinde hangi yerlerde bulunulduğu harita üzerinde gösterilir.

  • Zaman Çizelgesinde “Yaptıklarının Dökümü” ne demektir?

Profilin sağ üst tarafında bulunan “Yaptıklarının Dökümü” butonu ile birlikte şuana kadar Facebook üzerinde yapılan bütün güncellemeler liste şeklinde sunulur. Zaman tünelinde gizlenilen paylaşımlarda burada gözükebilir. Yukarıda bulunan “Tümü” butonuna tıklanılarak listede filtreleme de yapılabilir.

  • Zaman Tünelinde tarih değiştirme nasıl yapılır?

Tarih değiştirme istenilen gönderinin üzerinde bulunan düzenleme butonuyla birlikte “Tarihi değiştir” e tıklama yapılarak tarih değişikliği sağlanır.

Facebook Zaman Tüneli diğer adıyla Zaman Çizelgesi ya da Timeline … her neyse 🙂 Daha da iyi anlamak için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz… 🙂