Günümüzün popüler sosyal platformlarından biri olan Facebook, kullanıcı profilindeki cinsiyet ifadesini türlü türlü seçeneklerle renklendirdi. İlk başta ABD’de başlatılan bu ‘açılımla’ artık kullanıcılar “erkek-male” ve “kadın-female” seçeneklerinin yanında bulunan “uyarla-custom” başlığı altında 50 farklı cinsiyet seçeneğine ulaşabiliyor.

LGBT organizasyonlarıyla beraber yürütülen bu proje sonucunda ortaya çıkan sonuç ile her kesimin kendini en iyi şekilde ifade edebilmesi amaçlanırken, aynı zamanda seçeneklerin darlığına yönelik yapılan şikayetlerin de önüne geçilmesi hedefleniyor.

“Facebook Diversity” programının bir parçası olarak yürütülen bu projeye ait bildiriye buradan ulaşabilirsiniz: Facebook Diversity

 

facebook-diversity

Facebook’un bu projesi ayrıca  cinsiyet değiştirmiş 700 bin insan bulunan ABD başta olmak üzere insan hakları örgütlerine de cesaret verecek. İnsan Hakları Örgütü, 2013 yılında yaptığı araştırmaya göre, ABD’deki en az 10 bin lezbiyen, eşcinsel veya biseksüel kişinin internetteki profillerde farklı cinsiyet seçeneği işaretliyor.

ABD’deki kullanıcılara sunulan 49 yeni cinsiyet seçenekleri:

facebook-cinsiyet-cesitleri