SosyaMobilite’de her zaman sosyal medya nasıl en iyi şekilde kullanılabilir, teknolojiden nasıl en iyi şekilde yararlanılabilir, en son güncel sosyal medya, mobil pazarlama vb. içerikleri paylaşıyoruz. Ancak gelin görün ki bugünün 14 Şubat Sevgililer Günü olması dolayısıyla etrafımız kalplerle, kırmızı güllerle, aşk dolu paylaşımlarla çevrilmiş durumda olunca biz de unutamadığımız romantik dolu filmlerdeki, dizilerdeki çiftleri düşünmeye başladık. Uzun koyu bir sohbetten sonra farkına vardık ki sosyal medyada uyguladığımız tüm şeffaflık ve takipçilerle dikkatlice oluşturulan birebir özel iletişim aynı şekilde romantik ilişkilerle de uygulanmalı. Sonuçta her ilişki, isterseniz müşteri ilişkisi, iş arkadaşları ilişkisi, romantik ilişki olsun, temeli sağlam bir iletişim üzerine kurulu. İşte tam da bu sebepten dolayı unutamadığımız romantik film ve dizi karakterlerinin ilişkilerini ele alarak hem sosyal medyada hem de romantik ilişkilerimizde nasıl davranmamız gerektiğine dair bazı kesitleri sizlerle paylaşmak istedik. 

The Notebook filminden Noah ve Allie

The Notebook filminde karakterleri çok farklı olan iki kişinin aşk hikayesi anlatılıyor. Filmde romantik ilişki yaşan Noah ve Allie karakterleri hiçbir zaman özgünlüklerini kaybetmeyen karakterler olarak karşımıza çıkıyor. Onlar kendilerini açıkça ifade etmekten hiçbir zaman korkmuyorlar. Allie, Noah ile ayrıldıktan sonra kağıt üzerinde kariyeri parlak gözüken Lon ile beraber olmaya başlıyor. Lon’a kendisini çok fazla adayamayan Allie, Noah ile birlikte olduğu zamanlarda kendisini resim yaparak ifade ederken, Lon ile birlikteyken resim yapmayı bırakıyor. Yani burada değinmek istediğimiz Allie, Lon ile ilişkisinde kendi olmayı bırakıyor ve bir nevi rol yapıyor. Ancak sonrasında anlıyor ki insanın kendisi olabildiği bir ilişki en iyisi. Sonunda da aşk kazanıyor ve ana karakterlerimiz tekrardan birleşiyor… İşte tüketiciler ile etkileşim esnasında da markaların özgün ve şeffaf bir iletişim kurması tüketicileriyle ve hedefledikleri kitlelerle kalıcı ilişkiler kurmalarını sağlar.

Sex and The City dizisinden Carrie ve Mr. Big

Bu diziyi izlemeyen hatun yoktur diye bir giriş yapmak istedik.  Sex and The City dizisinde Carrie ile aşk yaşayan Mr. Big her zaman Carrie üzerinde akıl oyunu oynadı. Ne zaman Carrie başka biriyle görüşse Carrie’yi tekrardan elde etmeye çalışan Mr. Big, en sonunda Carrie’nin saygısını yitirdi. Böylece bir sürü atraksiyon ile karşı karşıya kalan bir aşk söz konusu oldu. İlişkilerde her zaman SAYGI kaybedilmemesi gereken en önemli değerdir. Evet, sosyal medya iletişiminde de markalar takipçilerine SAYGI gösterdiklerini hissettirirlerse mutlaka bu saygının karşılığını sevgi olarak alacaklardır.

Friends dizisinden Ross ve Rachel

Friends dizisinin 3. Sezonunda Ross ve Rachel ilişkileri düzgün giden bir aşk yaşamaktaydılar… Taa ki Rachel yeni bir işe başlayana kadar. Rachel yeni işi için oldukça efor ve zaman harcıyordu, kendi özel hayatına vakit ayıramıyordu. Tabii bu duruma Ross oldukça üzülüyordu. Bir gün Rachel’in şu kurduğu cümle bardağı taşıran son nokta oldu; “ilişki içerisinde olmaktan çok yoruldum!” Bu cümlenin ardından da biraz ara vermek istediğini dile getirdi. Ross ise bu “ara vermek” kısmını tamamen ayrılmak olarak algıladı. Ardından Ross baka biriyle görüşmeye başladı, Rachel’a aşık olduğu halde, ve birbirlerine aşık bu iki karakter dizinin 10. Sezonuna kadar birleşemediler.

Eğer ilişkinizin yolunda gitmesini istiyorsanız mutlaka ilişkiniz için zaman ayırmanız gerekmekte. İlişkiler zamanla birlikte özel bir çaba sarf edilmesini gerektirir. Ross muhtemelen kendisini ihmal edilmiş ve incitilmiş olarak hissetti çünkü kendisinin yerine işini koyduğunu düşündü. Markalarda müşterilerine ve hedefledikleri kitlelere mutlaka özel zaman ayırıp emek harcamalılar. Ross ve Rachel’ın ilişkisi 7 yıl sonra toparlanabildi ama markaların 7 yıl beklemesi gibi durum söz konusu olamaz.

Rachel’ı suçlamak ne kadar kolay görünse de, Ross’u suçlamak da bir o kadar kolay olabilir. Ross ayrılığın ardından birkaç saat içerisinde yeni biriyle takılmaya başladı ve “ara vermek” lafını “ayrılmak” olarak algılayıp son noktayı koydu. Bu ikili dizinin 4. Sezonunda neredeyse tekrardan bir araya geliyordu. Rachel, Ross’a 18 sayfa arkalı önlü bir mektup yazdı. Mektupta neler hissettiğine değinirken Ross’u sorumluluk almamakla ve ilişkilerinde ters giden şeylerin sorumlusunun Ross olduğunu yazdı. Ross’un tepkisi ise “Biz ayrılmıştık!” oldu… Eğer Ross o sırada ne kadar üzgün olduğunu belirtseydi o anda çift tekrardan birleşmiş olurdu. İşte markalarda sosyal medya yönetimleri sırasında sorumluluk alıp, gerekirse özürlerini sunup yapıcı olmalılar. Hiç kimse mükemmel değildir. Her şey düzelir, yeter ki sorumluluğu üzerinize alın, göreceksiniz ki müşterileriniz ne kadar da bağışlayıcı… 😉

sevgililer-gunu