Blog yazıları yazmanın ana amaçlarından bazıları ilgili blog sayfasına ziyaretçi trafiği sağlamak, linkler aracılığıyla bağlantılar kazanmak ve sayfanın pagerank değerini yani Google nezdinde popülaritesini arttırmaya çalışmak değil mi? Bu sebeplerden dolayı Google Authorship yani Google Yazar sıralaması artık bloggerlar için çok önemli bir hal almaya başladı ama ne yazık ki daha blog sayfası sahiplerinin çoğu bu durumdan bihaber… Google Authorship-Yazarlık özelliği ile blog yazarları sayfalarının değerlerini kendi reklamını yaparak arttırabilir.

google-authorship-ayarlari-nasil-yapilir

Google, arama sonuçlarında arama kelimeleriyle daha ilişkilendirilir sonuçlar ortaya çıkarabilmek için algoritmasını değiştirdi ve Google Authorship sistemi ile yazıları yazan kişiler ile ilişkilendirilmesi içeriklerin daha da güvenilir olmasının yanı sıra içerik değerinin yazara göre değerlendirebilme olanağı sağlandı. Google Yazarlık ile yayınlanmış makaleler organik arama sonuçlarında çıktığı zaman Google+ profilinizi resminizle birlikte adınız ve soyadınızla gözükecek. Bu sayede arama sonucu listesinde makalenin daha fark edilir ve daha belirgin olması, makalenin bulunduğu ziyaretçi trafiğini de önemli ölçüde artıracaktır. Ayrıca ileriki zamanda Google tarafından onaylanan ve içerikleri sevilen yazarlar mutlaka Google tarafından ödüllendirilecek.

Nasıl mı? 🙂

Google Authorship aracılığı ile onayladığı yazarların içeriklerini güvenilir içerik olarak işaretleyecek ve bu içerikleri organik arama sonuçlarında üst kısımda çıkartacak. Her yazar, yazdığı yazısının en üst sıralarda çıkmasını arzu eder ve Google’da kaliteli, özgün içerikleri sevdiği için içerik yazarlarını ödüllendirme konusunda da hiç mütevazi davranmayacaktır.

Google Authorship (Google Yazarlığı) ve Publisher (Google Yayıncılığı) arasındaki farkı biliyor musunuz?

Aslında ikisi arasında fark yok, sadece var olan iki terim arasındaki ilişkilendirme. HTML dilinde “rel” hem yazarı hem de yayıncıyı ifade etmek için kullanılır. “rel” ifadesinin hem Google Authorship hem de Publisher (Yayıncı) terimlerini ifade etmesinin çok önemli bir nedeni mevcut; bir yayıncı başka bir sayfada yazı yazdığı zaman içeriğin kendisine ait olduğunu Google+ profili ile belirtir ve yazı organik arama sonuçlarında yazar adı, resmi ve Google+ profili ile çıkar. Yazar ile içeriği etiketleme rel=author kodu ile yapılır. Rel=Publisher kodu ise bir markanın içeriği sahiplenmesi anlamına gelir. Örneğin bir marka bir yazıyı yayınladı ve organik arama sonuçlarında marka logosunun ve profilinin yer almasını istiyorsa rel=Publisher kodu kullanılır.

Eğer biraz vaktiniz varsa Google sayfasını açın ve arama çubuğuna “Hashtag Kullanımını Biliyor musunuz?” yazın. Karşınıza çıkan sonuçta içerik bizzat bana ait olduğu için benim fotoğrafımı, ismimi ve Google+ profilimi göreceksiniz.

google-authorship-yazarlik

Şimdi lütfen tekrardan Google arama sayfasına geri dönün ve bu sefer arama çubuğuna “Starbucks” yazın. Beklendiği üzere Starbucks web sayfası hemen ilk sırada çıktı ve sol tarafta Google+’da yer alan logosuyla birlikte Starbucks işletme profilini göreceksiniz. İşte tam da bu yüzden markalar Google Publisher olarak kendilerini Google’a kayıt etmeliler.

google-publisher-starbucks

Peki Rel=Authoer ile Rel=Publisher kullanımları nasıl oluyor?

Öncelikle Rel=Author ile Rel=Publisher kavramlarının birbirlerinden farkını iyice anlamış olmamız gerekiyor. “Rel” HTML dilinde bir nitelik ile ilişkiyi (relationship) ifade etmede kullanılır.
Örneğin HTML’de yazarı ilişkilendirmek istiyorsunuz o zaman kodunu yazarsınız. Burada “author” kısmı belirli bir değeri (value) ifade eder. Eğer makale başka bir yazara ait ise o yazarın profiline işaretleme yapabilmek için aşağıdaki kod kullanılır.

<link rel=author href:” https://plus.google.com/+ÇiğdemTanker”>

Eğer bir yayıncı olarak işaretleme yapıp markanın görünmesini istenilirse de aşağıdaki kod biçimi kullanılır.

<link rel=Publisher href:”https://plus.google.com/markaismi-ya-da-sayfa-IDsi”>

Google Authorship / Google Yazarı olarak nasıl kayıt olunur?

1. Adım

İlk temel ihtiyaç bir Google+ profili! https://profiles.google.com adresinden kayıt olabilirsiniz. Google Authorship programı için Google+ profil fotoğrafınızın kaliteli ve yüzünüzün net olmasını tavsiye ederiz.

2. Adım

Blog sayfanızda yazmış olduğunuz makalelerin olduğu varsayıyoruz tabii ki. 😉 Peki bu makalelerinize nasıl Google Authorship bağlantısı vereceksiniz?

Rel=author kodlarının işleyişi ile ilgili yukarıda bilgi vermiştik. Şimdi bu bilgileri kullanma zamanı!

Makalenin yer aldığı sayfadakikodları arasına aşağıdaki şekilde yerleştirme yapılmalı. Eğer wordpress kullanıyorsanız sitenizin temasının içerisinde mutlaka rel=Publisher yani yazar tanımlama fonksiyonu vardır. Eğer yoksa WP eklentileri arasında işinize yarayacak olanı bulabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz all-in-one SEO eklentisini kullanmanız. İlgili eklentiyi http://wordpress.org/plugins/wordpress-seo/ linkinden indirebilirsiniz. Eğer bir blog sayfasında konuk yazar olarak makale yazdıysanız tabii ki yazar-author olarak isminiz gözükmek çünkü web sitenin HTML kodlarına erişiminiz mevcut değil. Eğer o sitede düzenli olarak makaleniz yayınlanıyorsa web sayfanın adminine gerekli HTML kodlarının eklenmesi için ricada bulunabilirsiniz. Eğer bu şekilde de Google Authorship sorununu çözemiyorsanız size tavsiyemiz makalenizin sonunda “Yazar Bilgileri” başlığı altında küçük bir bölüm oluşturmanız. Bu bölüm içerisinde adınızı yazmayı unutmuyorsunuz tabii ki.  Ardından aşağıdaki HTML kodu ile Google Authorship eşlemesini kolayca yapabilirsiniz.

<a link rel=author href=”hhtps://plus.google.com/googleplusadresinizinidsi”>İsminiz Soyadınız</a>

3. Adım

Google Plus profilinizde bağlantılar kısmında contributor – destekçi bölümüne sitenizin linkini eklemek.

google-plus-baglantilar

4. Adım

Tüm prosedürler de tamamlandığına göre sıra Google’ın makaleleriniz ile Google+ hesabınızı eşleşmesini beklemekte… Google Authorship kaydınız tamamlandığı zaman Google’dan aşağıdaki gibi bir mail alacaksınız. 🙂

Google-Authorship-Maili

Her şeyi doğru yaptığınızdan emin olmak için Google Rich Snippet Tool’u (http://www.google.com/webmasters/tools/richsnippets) açıp sitenizden bir link yazıp inceleyebilirsiniz…

Google Plus profil resminiz ve yazarlık bilgileriniz görünüyorsa her şey tamam demek. Hayırlı olsun. 🙂

google-yazarlik-testi

Google Authorship

 

Google Authorship  konusunda takıldığınız bir nokta olursa yorum bırakabilirsiniz. Bu sayede hem sizin probleminizi çözmüş oluruz, hem de sizinle aynı problemi yaşayan diğer kullanıcılar için de açıklayıcı olur.