Bildiginiz gibi Google+ çıktığından beri hep Facebook ile kıyaslandı. Bu kıyaslama, sosyal medyaya yeni giren bir kurum için çok ciddi bir başarıdır, tabi ki arkasında Gmail ve Chrome gibi sağlam bir altyapıya da olması Google+`ın Facebook ile kıyaslanma yapılmasında büyük bir etkendir.

Zuckerberg`in dedigi gibi  Google+ (“their own little version of Facebook”) Facebook’un küçük bir versiyonu.

Google+ o kadar da küçük olmadığını bir hafta içerisinde 50 milyon kullanıcıya ulaşmasıyla kanıtlamıştır ki bu onun gerçekten iyi bir rakip olduğunu göstermektedir. Peki neden insanlar Google+ kullanıyor? Bunun sebeblerinden biri sosyal medyada oldukça konuşulan Google+ & Facebook kıyaslamaları… Bu durum artık resmi bir şekilde derbiye dönüşmüş durumda. Esasında burada sorulması gereken tek soru “Google+, Facebook`u yenebilecek mi?”.

Facebook 800 milyon kullanıcıya ulaşmış ve internet sitelerinin vazgeçilmezi haline gelmiş “share” – “like” butonları ile kendi yerini çoktan sağlama aldı. Ancak her ne kadar internet sitelerinin vazgeçilmezi olsa da Google+’ın +1 butonu çok büyük bir hızla yayılmış ve bu +1`i web siteleri değil Google koymuştur. Dolayısıyla +1 artık her yerdedir (facebook haric 🙂 ).

Resimde görüldüğü gibi Chrome kullanan bir kişi şu şekilde bir uzantı eklediğinde Facebook’ta sayfa paylaşmak yerine +1`leme yapıp direk geçmesi daha kolay ve lütfen unutmayın “+1 yapmak paylaşmak değildir”, onu biz istersek paylaşabiliyoruz. Ancak Facebook’ta herhangi bir şey beğenildiği zaman otomatik olarak Facebook sayfasında paylaşılıyor. Burada paylaşma seçeneğinin kişilerin elinde olması çok daha akıllıca. Peki bu uzantı eklenilmez ise ne olur? O zaman iş sitenin +1 butonunu eklemesine kalmıştır ama Chrome, Google+ ve Facebook kullanıp bundan haberi olamayacak pek az insan vardir ki Google+ epey bir suredir Facebook butonunun yanına yerleşti bile…

Üstelik +1 butonu ile paylaşım yapıldığında çevrelere kişi eklenirken kişiler kullanıcılar tarafından gruplara ayrıldığı için, paylaşmak istenilen her hangi bir sayfa istenilen grupla paylaşabiliniyor, Google+ bu sistemi çok kolaylaştırmış ve bu sistem Apple`in kullanım kolaylığını hatırlatıyor.

Üstelik Google Pages ve profiller için kisa link yapılabilmesi de bir Türk tarafından geliştirildi ve bu kısa linkler çokça kullanılmakta. Örnegin http://gplus.to/mehmetaliertan gibi. Google Pages`in sunumu çok güzel ve kullanımı da bir o kadar kolay. Sadece 2 dk içerisinde sayfa oluşturulup kullanılmaya başlanabilir.

Google dünyanın en büyük arama motoru olmasını Facebook`a karşı +1`leri ile kafa tutarak kullanmaktadır ve bundan da çok büyük +`lar kazanmıştır.

Peki Google+, Facebook derbisini kazanabilir mi? Kısa vadede hayır, uzun vadede belki. Ancak şu da bir gerçek ki günümüzde Facebook ile baş edebilmek için Gmail ve Google arama motoru gibi servislerin sahibi olmak gerekir. Bunun dışında kalıp da Facebook`u taklit etmeye çalışan sosyal medya araçları maalesef kaybedenler grubuna katılmaktadırlar. Google+, Facebook ve Twitter`ın yanında yer almayı kısa sürede başarmıştır, bu da +1`in çok akıllıca bir hareket olduğunu gösteriyor.

“Google+, Facebooku`u yenebilir mi?” sorusunun şu şekilde sorulması gerekir;

“Google, Google+ ile daha mı iyi?”

Cevap çok açık bir şekilde “Evet” olacaktır!