Uzun senelerdir Firefox internet tarayıcılarının varsayılan arama motoru olan Google, bunu devam ettirmek için Mozilla firmasına her yıl 300 milyon dolar ödeyecek. Kasım ayına kadar Google her yıl Mozilla’ya 100 milyon dolar öderken, anlaşmanın bitmesinden dolayı yeni anlaşma yaptıkları ve önceki anlaşmaya oranla yıl başına 200 milyon dolar arttırım yapıldığı belirtilmekte. Bu artışın sebebi ise Google`ın rakipleri olan Microsoft  ve Yahoo’nun da arama motorları yarışına girmek istemesi.

Eğer Google ve FireFox Mozilla arasında ki anlaşma yenilenmeyecek olsaydı FireFox gelirlerinin yaklaşık %84’ünü kaybetmeyle karşı karşıya kalacaktı.

Firefox pazarlığında Google`ın en kuvvetli rakibi olan Microsoft`un arama motoru Bing, hala Internet Explorer`ın varsayılan arama motorluğunu korumakta… Internet Explorer hala en yüksek kullanıcı sayısına sahip tarayıcı olarak da yerini korumaya devam etmekte. Ancak Google Chrome`un Explorer`ı geçmesine çok fazla bir zaman kalmadı gibi gözüküyor. Chrome ile Firefox’da kıyasıya rekabet içerisinde olmasına rağmen Google kolayı seçip Mozilla Firefox’u finans desteğinden mahrum da edebilirdi. Ama Google, bunu yapmayıp Firefox’a olan desteğini 3 yıllık bir anlaşmayla resmileştirdi. Bize göre bunun sebebi de Firefox’un şirket kuruluşundan gelen kötü olmama sloganından kaynaklandığıdır. Bu anlaşma karşısında da Microsoft dolaylarında büyük bir hayal kırıklığı yaşandığı da gözlerden kaçmamakta çünkü Microsoft’un arama motoru olan Bing, Google ile Firefox’un anlaşmasının bitmesinden dolayı karlı çıkmıştı.

Durumu tam ters açıdan inceleyecek olursak Firefox, Google ile anlaşma yapmayacak olsaydı Bing gibi bir alternatifi de olabilirdi çünkü zaten yılın başında Bing’in varsayılan arama motoru olan Firefox 4 piyasaya sürülmüştü. Google ile yapılan anlaşmaya istinaden bu ihtimalin şimdilik 3 yıl süre ile rafa kaldırıldığı söylenebilir. Bu süreçlerin akabininde de Firefox 9 sürümünün çalışmaları hızla devam etmekte. Hatırlarsınız ki Firefox 9 beta sürümü de Windows, Mac ve Linux için zaten yayınlanmıştı.

Yahoo`da bu pazarlıkta vardı ancak Microsoft ve Google gibi rakiplerinin yanında bütçe olarak maalesef zayıf kaldı.

Firefox`un yeni sürümünde varsayılan arama motoru Google olacak ancak Mozilla, Bing, Yandex, Amazon, Yahoo eBay`le iş birliklerini tabii ki de devam ettirecek.

Peki sizce Facebook`u da arama motorlarında görebilir miyiz 🙂 ?