Twitter‘ın en önemli özelliklerinden biri hashtag kullanımı… Paylaşımların hedeflenen kitleye doğru bir şekilde ulaşmasını sağlayan hashtagler, markaların sosyal medya kampanyalarının da en önemli destekçisi!

twitter-hashtag

Twitter‘ın açıklamasına göre hashtag kullanımı paylaşılan tweet’in RT’lenme oranını yaklaşık %16 artırıyor. Ancak hashtag doğru şekilde kullanılmazsa da olumsuz bir durum ile karşılaşmak da olası bir durum tabii ki. ters tepebildiği durumlarda yok değil. Zira araştırmalar ikiden fazla hashtag’in kullanıldığı tweet’lerin etkileşimlerinin normalden %17 daha az olduğunu belirtiyor. Bu istatistik bile Twitter’da hashtag kullanımının rastgele değil, belirli kurallara uygun olarak kullanılması gerektiğini gözler önüne seriyor. Nitekim etkileşimleri direkt olarak etkileyen hashtag’ler doğru olarak kullanıldığında size ya da markanıza olumlu etki sağlar ancak tam tersi durumda da, yani yanlış hashtag kullanımlarında da size ya da markanıza zarar verebilecek olumsuz tepkilere yol açabilir. Bu yüzden Twitter’da yanlış hashtag kullanımlarını önlemek ve daha bilinçli bir hashtag kullanım stratejisi belirlemek büyük bir önem taşımakta… Aslında bu konuya sadece Twitter değil de sosyal medya üzerinde hashtag kullanımı ile de bağdaşlaştırabilirsiniz.

Eğer genel hashtag kullanımı hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız şu yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz; Hashtag Kullanımını Biliyor musunuz?

Aşağıda konumuzu özelleştirerek sadece Twitter üzerinden hashtag kullanımını ele alacağız.

Mutlaka Araştırma Yapın!

Hashtag’ler herkes tarafından, herhangi bir sınır olmadan yaratılabilindiği için Twitter aslında geniş bir hashtag denizi. Bu da kullanmak istediğiniz hashtag’in daha önce ya da eş zamanlı olarak başka bir topluluk, marka tarafından yaratılmış ve kullanılmış olma olasılığını da beraberinde getiriyor. Bu yüzden Twitter’da öncelikli olarak hashtag taraması yapmanız ve kullanmayı düşündüğünüz hashtag’in daha önce kullanılıp kullanılmadığını; kullanıldıysa etki alanını ve amacını tespit etmeniz gerekiyor. Araştırmadığınız takdirde rakip firmanızın kullandığı bir hashtag ile bambaşka kampanyalar oluşturabilir ya da negatif bir söyleme ait hashtag ile online itibarınızı yerle bir edebilirsiniz.

Uzun Hashtag’ler Kullanmayın!

Twitter‘da 140 karakterlik sınırlı alanınız varken bunun 100′ünü tek bir hashtag’e ayırmak ve cümle uzunluğunda hashtag’ler kullanmak hem görünüş hem efektiflik açısından oldukça kötü bir kullanıcı deneyimi yaratır. Araştırmalar da kısa ve öz, ana mesajı taşıyan hashtag’lerin daha başarılı olduğunu söylüyor. Maksimum 10 karakterin hashtag’ler için yeterli olduğu söylenirken sizin de kısa, nokta atışı hashtag’ler oluşturmanız sesinizi daha çok kişiye duyurmanız da yardımcı olacaktır.

Bir Tweet için Onlarca Hashtag Kullanmayın!

Uzun hashtag’ler kadar tek tweet içinde birden fazla hashtag kullanımı da yanlış bir yöntem olacaktır. Bunu Instagram’da, Vine’da bir sayıya kadar yapabilirsiniz ancak Twitter bunun için uygun bir platform hiç değil. Zira Twitter’da önemli olan içeriğiniz; onu destekleyen öğeler değil. Neden mesajınızı bu yardımcı öğelerin gölgesi altında bırakasanız ki?

twitter-hashtag-kullanimi

Hashtag’leri Spam’e Çevirmeyin!

Son 10 tweet’inizde art arda aynı hashtag’i kullanarak takipçilerinizi sıkmaya başladıysanız yol yakınken bu yanlıştan geri dönün. Zaman akış sayfalarında sizin aynı hashtag ile içeriklerinizi köpürtme çabanızı gören takipçilerinizin bırakın bu tweet’lerle etkileşime geçmeyi, sizi spamci olarak algılayıp takip listelerinden çıkarmaları olası.

Hashtag Arasında Boşluklar Kullanmayın!

Maalesef en fazla yapılan yanlışlardan biri de hashtag gibi görünen ama hashtag olmayan kullanımlar. Mesela #bu bir hashtag degil. Hashtag’lerin arasında boşluk kullanma hatasına düşmeyin ve tüm kelimeleri birbirine bitişik yazmayı unutmayın; tabii eğer diğer kişilerin sizi hashtag’inizle bulmasını istiyorsanız.