Biraz zaman almasına rağmen sonunda Facebook’da hashtag (#) kullanımına yenik düşerek Haziran 2013’de Facebook üzerinde hashtag kullanımını başlattı. Hashtag, mütevazi ve küçük bir sembolken oldukça yaratıcı ve kullanımı kolay olan bir iletişim gücü yaratmış oldu. Artık hemen hemen tüm popüler sosyal ağlarda hashtag (#) kullanılıyor… Modern kültür üzerindeki etkisini güçlü bir şekilde hissettirmeye devam eden hashtag kullanımı esasında düşünülen kadar kolay bir kullanım stratejisine sahip değildir.

İlk önce hashtag tarihçesine bir göz atalım…

2007 yılında Twitter, 140 karakter ile paylaşımı sınırlandıran bir platform olarak popülerliğini arttırmıştı. O zamanlar Twitter üzerinden anahtar kelime arama aracılığı ile istenilen tweetlere ulaşılabiliyordu ancak listelenen sonuçlarda aranmak istenilen konu ile alakasız tweetler de yer alabiliyordu. Çünkü aratılan bir kelime başka bir konu ile ilgili paylaşılan bambaşka bir konuyla alakalı olması gayet olağan bir durumdu. Bazı kullanıcılar bu sorunu IRC (Internet Real Chat, İnternet Aktarmalı Sohbet) ağlardan yararlanarak bu arama kaosuna bir çözüm getirdiler. Bu sayede kullanıcıların belirli bir tema, grup ya da konu ile tweetleri etiketleme sistemi başlamış oldu.

hashtag-isareti

2009 yılında Twitter terimini içeren tüm tweetleri içerisinde barındırarak arama sorgusu biçimi geliştirerek yani hashtag kullanımını oluşturarak kendi sistemini güncelledi. Gayri resmi bir şekilde başlayan etiketleme sistemi zamanla Twitter platformunun ayrılmaz bir parçası haline geldi. Zamanla hashtag sistemi kendi içerisinde birçok değişikliğe uğrayarak Twitter sisteminden ayrı bir olgu olarak günümüze kadar gelişimine devam etti.

Hashtag, derleme ya da diyez işareti nasıl çıkarılır?

  • Ubuntu/Linux yüklü bilgisayardaki F klavyede: Alt Gr + Ş harfine basarak,
  • Tüm Q klavyelerde ise Alt Gr + 3 tuşuna basarak
  • Mac bilgisayarlarda ise alt+3 tuşuna basarak

Hashtag kullanımı ne ifade ediyor?

Birisi #pazarlama etiketini kullandığı zaman, tek bir tıklama ile kendisine ulaşılmasını sağlamak için mi yoksa sadece kendi yazdığı tweetine yönelik açıklama olarak mı bu hashtagi kullanıyor? Buna karar verecek olan sizlersiniz tabii ki. İnsanlar kendileri yeni hashtagler yaratabildiği gibi, kendi aralarında özel şifreli hashtagler de yaratıp kullanmaya başladılar. Hatta markalar kendilerine özel belirledikleri hashtagler ile trend yaratıp marka bilinirliklerini arttırma stratejileri izleyebiliyorlar. Sosyal medyada kelime oyunları içerisinde en büyük katmana sahip olan hashtag kullanımı çok önemli bir yer arz etmektedir.

hashtag-isareti (2)

Bir hashtag, paylaşılan cümle, link, haber için bir ironi anlamına sahip olabilirken, iğneleme, soru ya da cevap anlamları bile taşıyabilir. Sadece durun ve bir an için düşünün. Hashtag, çağımızın yeni bir vurgu biçimini ifade ederken ulaşılmak istenilen bilgilere de ne kadar çabuk ulaşılabildiğini göstermekte. Buna en güzel örnek olarak Okan Bayülgen’in son TV programı Makina Kafa verilebilir. Makine Kafa başladığı anda tüm Makina Kafa izleyicileri mobil telefonlarından Twitter’a bağlanıp #makinakafa hashtagi ile program hakkındaki düşüncelerini paylaşıyorlar. Burada tek dikkat edilmesi gereken nokta belirli bir konuda bir şey paylaşılacaksa hashtagin doğru yazılması. Hashtag kullanımındaki bir kelime farklılığı bile olsa sizin amacınıza hiçbir şekilde hizmet etmez.