IE9Internet kullanıcılarının kendilerine biraz daha hız katmaları IE9 ile daha da basitleşti. Örneğin, kullanıcılar tekrar tekrar kullandıkları görevleri klavye kısa yollarına çevirerek kendi iş akış hızlarını kolayca hızlandırabilirler.

Kendim açısından söylemek gerekirse klavye kısa yolları son derece bağımlılık yaratıcı işlevler haline gelmeye başladı ve hemen hemen çoğu reflekslerime eklendi bile 🙂 Kısa yol tuşları, IE9 kullanımıyla kolay bir etkileşim ile daha da basit olunca diğer tarayıcıları kullananlar da IE9 için ayrıca kısa yol tuşları tanımlama yoluna geçeceklerdir.

IE9 Beta, Eylül 2010’da piyasaya sürüldü ve halen zaman zaman yeni güncellemeleri ile kendisini geliştirmeye devam etmekte. Artı özellik olarak bu kısa yolların, çoğu tarayıcı ile ilişkili olması da ayrı bir kullanım zevki yaratıyor. Bu yüzden Internet Explorer 9 klavye kısa yollarından bazılarını öğrenmek birçok kullanıcının işini kolaylaştıracaktır.

Aşağıda kısa yol listesinde bulunan kısa yollardan bazıları emin olun ki hayat kurtarıcı olabiliyor. ( Test ettim ve onayladım 🙂 )

CTRL+L: Adres çubuğuna direk geçişi sağlıyor. Mesela Word’de bir şey yazarken arka planda da IE9 açık ise CTRL+L kısa yolu size fare kullanmadan hız kazandırıyor.

CTRL+E: İnternette arama yapılacağı zaman, arama yapılacak sayfaya gitmeden direkt CTRL+E kısa yolu tuşlandığı zaman sadece aranmak istenilen kelimelerin yazılması yeterli olup araştırmaya hızlı bir şekilde başlanılabilir.

CTRL+J: En son yüklenen dosyaları yüklenen klasöre gitmeden direk tarayıcıda görüntülemeye yarayan CTRL+J kısa yolu.

CTRL+Shift+N: Gizli modda dolaşmayı sağlayan yeni bir pencere açar.

CTRL+M: IE pencere sekmelerinde istenilen sekmeye geçmeyi sağlar. Daha önce seçilen sekmenin de diğer sekme penceresi içerisinde taşınması için de CTRL+Shift+M kısa yolunu kullanmak gerekli.

CTRL+W: Seçilen sekmenin kapatılması sağlanılır. Eğer kapatılan sekme geri alınmak istenirse CTRL+Shift+T kısa yolu kullanılır.

CTRL+(1-…-9): IE penceresindeki sıralı sekmelerin bulunduğu sıraya göre seçilmesini sağlanır.

ALT+N: Bildirim çubuğunu odaklama sağlanır.

CTRL+Shift+L: Kopyalanan metini adres çubuğunda kullanarak arama yapılması sağlanır.

CTRL+Enter: Adres çubuğunda yazılan metinin başına “www” sonuna da “.com” ekler.

CTRL+Shift+Delete:  Göz atma Geçmişini temizleme kutusunu otomatik açar.

IE9’u indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. 🙂