2010 yılında kurulan Instagram, günümüzde en hızlı büyüyen mobil uygulamalardan biri haline geldi. Dünya çapında tahmini olarak aylık 150 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğu göz önüne alınırsa fotoğrafları filtreler aracılığıyla kolay bir şekilde renk ayarlarıyla oynanabilir olması popülerliğinden hiçbir şey kaybettirmeyeceğini gösteriyor. Bu kadar aktif kullanıcıya sahip olması da pazarlama açısından markaları da içerisine çekmiş durumda…

instagram-filtreleri

Etkin bir Instagram hesabı yönetmek, ilginç bir fotoğraf eklemekten ibaret değil maalesef… Seçilen fotoğrafın Instagram’ın sunduğu kare format olarak ayarlanması gerekirken, fotoğraf için kullanılacak hashtaglerin ayarlanması ve gelen yorumların takip altında tutulması işlemleri mevcut. Artık dizüstü bilgisayar yerine mobil kullanımı tercih eden kullanıcıların göz bebeği olan Instagram uygulaması gün içerisinde yüklenen fotoğraf bombardımanına tutulurken markaların da milyonlarca kullanıcı arasında nasıl sivrilebileceğinin stratejisini yapmak zorunda.

Instagram’dan satış elde etmeye çalışmak Instagram’ın doğasına aykırı, öncelikle bunu anlamalıyız. Instagram, ürün yelpazenizi veya hizmetinizi tanıtmak için bir megafon gibi kullanılabilir. Örneğin bayan giyim üretimi yapıyorsunuz. Bayan giyim modellerini güzel bir şekilde fotoğraflayıp, giyim sektörü ile alakalı ya da modeliniz ile alakalı hashtagleri de belirleyip paylaşabilirsiniz. Burada unutulmaması gereken fotoğraflarınızın dikkat çekici olmasıdır. Seçtiğiniz hashtagler aracılığı ile istediğiniz hedef kitlesine ulaşırsınız ulaşmasına ama etkileşim yaratamazsanız ve takipçi sayınızı artıramazsanız markanızın ismini duyuramazsınız.

instagram-stratejileri

Instagram’da başarılı olabilmek için öncelikle markanızın bulunduğu sektörü Instagram üzerinde analiz edin. Bakın bakalım diğer markalar neler yapıyor, nasıl bir strateji izliyorlar. Ardından etkileyici fotoğraflar ve fotoğrafınızı anlatan bir cümle ile, hashtagleri unutmadan tabii ki, paylaşımlarınızı düzenleri bir şekilde yapın. Instagram’ın da diğer sosyal platformlar gibi emek isteyen bir sosyal ap olduğunu lütfen unutmayın.

1. Bio Kısmı (Siz Kimsiniz?)

Önemli olan ama bazen de gözden kaçırılabilecek “bio” bölümü. “Bio” bölümü Instagram profilinizin en üstünde bulunan kısımdır. Burada yazılanlar sizin markanız hakkındaki temel bilgilerdir. Ulaşılmaya çalışılan hedef kitle sizin Instagram profilinize baktığı zaman sizin markanızın ne üzerinde olduğunu ve markanıza nereden ulaşabileceğini anlamalıdır. Bu kısım hesabınızın ilk kısmı olacağından karşıda bulunan potansiyel müşteriye de markanızı tanıtan ilk kısım olacaktır. O yüzden burada anlaşılır olmak en önemli unsurdur.

2. Hesabınızı Diğer Sosyal Ağlarla İlişkilendirin

Tüm sosyal ağ hesaplarınızı birbirine entegre etmek mevcut takipçi sayınızı arttırmak için en mükemmel yoldur. Eğer markanız adına bir blog sayfası yönetiyorsanız ve belirli bir ziyaretçi trafiğiniz varsa neden Instagram hesabınızı da site içerisine entegre etmeyesiniz? Ayrıca markanızın Facebook hesabı mevcut ise tab aracılığı ile Instagram hesabınızı Facebook’a da entegre edebilirsiniz. Bunlar basit ama son derece etkileyici yöntemlerdir.

3. Mutlaka #hashtag Kullanın

Artık hashtag kullanmayı bilmeyen kalmadı diye düşünüyoruz. Instagram’ın en önemli unsurlarından biri hashtaglerdir. Hashtagler yani Türkçe anlamı ile etkiketler fotoğrafınızın ilgili olduğu konuları belirler ve markanızın daha çok like-beğeni ve follow-takip almasını sağlar. Bu sayede de fotoğraflarınız birçok kişiye ulaşmış olur. Tek yapmanız gereken, fotoğrafınızı paylaşırken “#” işareti ile uygun kelimeleri yazmanız. Örneğin çektiğiniz fotoğrafta kedi varsa #kedi etiketini kullanabilirsiniz. Eğer diğer sosyal ağlarda örneğin Twitter’da markanız için belirlediğiniz bir hashtag varsa ve hep bu hashtagi kullanmaya özen gösteriyorsanız, aynı hashtagi Instagram’da da kullanmaktan çekinmeyin.

instagram-pazarlama