Geçtiğimiz Çarşamba oldukça hareketli bir gündü. 18 Ocak 2012, Çarşamba günü SOPA “Karartma” protesto günü olarak duyuruldu. Wikipedia, Reddit, Google, TechCrunch, Mozilla, Wired, WordPress, Funny Or Die ve bir sürü büyük isimlerle bu etkinlikten haberdar olan web sayfası sahipleri kendi web sayfalarını 1 günlük karartma protestosuyla Türkiye gündeminde de çokça yer aldı.

Dünya çapında da adından söz ettiren bu karartma protestosu ile birlikte elde edilen sonuçlar;

SOPA (Stop Online Piracy Act – Çevrimiçi Korsanlığı Durdurma Yasası) ve PIPA (Protect Intellectual Property Act – Fikir eserleri Mülkiyetinin Korunması Yasası) hakkında birçok kişi bilgi sahibi oldu.

Dünyada bir günlük internet karartma eyleminin Türkiye’de destekçisi oldu. İnternet Tutulması adında bir web sayfası açıldı ve destek veren bütün Türk web sayfaları da listelendi.

Başkan Obama, kamuya mevzuat desteği olmadığını belirtti.

Jay McDaniel gibi torrent bazlı telif hakkı ihlali ile ilgili mücadelede içerik sağlayıcılar için davacı avukatların yanı sıra Jay McDaniel bu mevzuata karşı olduğunu belirtirken bununla birlikte yaşayabileceğimizin de altını çiziyor.

Facebook ise sayfasını kapatmadı ama Washington bürosu tasarıyı protesto eden bir sayfa açtı. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, “Kara Çarşamba”nın ardından yaptığı açıklamada internetten anlayan, bilinçli liderlere dünyanın ihtiyacı olduğunu kaydederken, Facebook’un internete zarar verecek her yasaya karşı duracağını belirtti. Ayrıca interneti, dünyayı birbirine bağlayan çok güçlü bir yapı olarak nitelendiren Zuckerberg, internetin gelişimi üzerine vasat düşüncelerin yasalar yoluyla hayata geçirilmesine engel olmak için elinden geleni yapacaklarını da önemle vurguladı.

Google güçlü bir online kampanya başlattı; Senato 24 Ocak tarihinde oylama başlatacak. Bu oylama ile PIPA ve SOPA’ya karşı dilekçelerle oylar toplanacak. Google’ın anti-SOPA sayfası 13 milyon kere görüntülendi, 7 milyon imza toplandı.

Mozilla, Firefox’un varsayılan açılış sayfasını kararttı ve bu alanda bir mesaj yayınladı. Mozilla ayrıca sosyal medyayı kullanarak anti SOPA/PIPA mesajlarını 40 milyon kişiye iletti.

İnternetin en büyük bedava ansiklopedisi Wikipedia, ABD’de yürürlüğe konacak SOPA, siber korsanlıkla mücadele yasasını protesto etmek için  24 saat boyunca sayfasını kararttı.

Bunun yanında, ABD’deki sosyal haber servisi Reddit.com 12 saatliğine yayını durdurdu.

16 saatlik bir süre içerisinde 2,4 milyon anti SOPA ve PIPA tweetleri yazıldı.

SOPA’nın Co-Sponsor senatörü Maro Rubio desteğini düşürdü; Anti-SOPA/PIPA’cılar için iyi bir haber olarak varsayılıyor. Senatör Marco Rubio “Protect IP Act – IP Koruma Yasası” (PIPA) tasarısını artık desteklemediğini resmi Facebook sayfasında duyurdu.

Anonymous, MegaUpload’un kapatılması gerekçesiyle bir tür intikam alacağı şekliyle hackleme çılgınlığı yaratacağını duyurdu.

10 milyonun üzerinde online protesto imzaları toplandı, siyasi liderlere gönderilen 3 milyon üzerinde e-posta oldu ve 115.000’den fazla web sayfası karartma protestosuna katıldı.

Her şey bitti mi?

Yukarıda listelenen sonuçlardan daha fazla elde edilen sonuç olduğu aşikâr… Aslında, 23 Ocak 2012, Pazartesi günü senatörler PIPA’ya oy verme konusunu tartışacak. Herkes telefon, e-posta, sesli mesaj, sosyal medya kanallarını kullanarak hissettiklerini şimdiden dile getirmeye başladı bile. Ancak bunu yapmadan önce American Censorship  tarafından sağlanan araç ile başvurunuzu yapmadan önce bilinmesi gereken bazı şeyler var;

Herhangi bir duruş adına çağıran bir etkinlik hakkında tam bilgi sahibi olmayan biri kadar yaralayıcı bir şey yoktur. Bu kolaylıkla insanların etkisi olduğunu kanıtlayan, olayı çevreleyen yutturmacaya düşebilen eğitimsiz bir kişiyi örnek verir. Kendi bütünlüğü içerisinde gerçek SOPA ve PIPA faturalarını anlamak için doğru şekilde yazılmış makaleler bulmak en iyisi olacaktır.

Neler Yapılabilir?

American Cencorship web sayfasına kayıt olunarak Senato Meclisine düşüncelerinizi gönderilebilir.

Amerika'da SOPA ve PIPA Yasasını Durdurma

Tumblr Protect The Net sayfasına giriş yaparak bağlı olunan kongre kişisine arama yapılabilir.

Tumblr SOPA karşıtı dilekçe

Electronic Frontier Foundation‘ın Twitter hesabı takipçisi olunabilir.

White House E-Parasite sayfasına girerek dilekçe gönderimi yapılabilir.

White House SOPA PIPA için dilekçe