IOS 5 güncellemesinin Iphone 4 kamerasına  getirmiş olduğu 16 yeni kullanışlı özelliklerden  haberiniz var mı?

1- Ekran kilitli iken ekranda bulunan ana menü tuşuna 2 sefer basıldığı  zaman çalan müziklerin kolayca kontrol edilebilmesiyle birlikte kamera da hızlıca aktif edilebiliyor. Bu da Iphone 4 kullanıcılarına ekranları kilitli durumdayken kamera ile kaçırılmak istenilmeyen anların kolayca yakalanması için ciddi bir zaman kaybını engellemeyi sağlamaktadır.

2- Ses açma tuşuyla (+) fotoğraf çekilebiliyor.  Iphone 4 kamerasıyla çekilmek istenilen yer çekilirken ses açma tuşuyla (+) ekrana dokunmadan kolayca sağlanabilir  ve el titremesinin engellenebilmesi  açısından da daha avantajlı bir seçenek olarak kullanım kolaylığı sağlar.

3- Iphone 4 kulaklığında ki ses arttırma (+) butonu da fotoğraf çekmek için kullanılabilir.

4- IOS 5’in Iphone 4 üzerinde albüm oluşturmaya izin verme özelliğini mutlaka denemelisiniz. “Photos” uygulaması ile çekilen fotoğrafların oluşturulan albüm klasörleri içerisinde saklanabilmesi Iphone 4 kullanıcılarının fotoğraflarının daha düzenli olmasını sağlayacaktır.

5- Kamerada yakınlaştırma özelliği eskisinden farklı olarak ama alışık olunan bir şekilde olmuştur. Fotoğraflarda ki yakınlaştırma diğer tabiriyle de zoom yapma özelliği bu sefer kamera ekraninda kullanılabiliyor. İki parmak yardımıyla fotoğrafları büyütür gibi yapıldığında kamerada yakınlaştırma yani zoom yapmış olacaktır.

6- IOS 5 ile gelen yeni gelen özellik fotoğraf çekerken pozlandırmayı kilitleme ve odaklama. Iphone 4 ekranına parmak ile basili tutulduğunda çekilmek istenen fotoğraf görüntüsüne otomatik odak ve görüntüyü kilitleme sağlanır.

7- Yeni gelen özellikler menüsünden HDR ve GRID ayarları açılıp kapatılabiliyor.

8- Grid özelliğinden bir ekran görüntüsü…

9- Kamera ve fotoğraf uygulamaları arasinda kolay geçiş sağlandı. Ek olarak da mavi kamera butonu ekranda göründüğü gibidir. Ayrıca fotoğraf çektikten sonra ekran parmak yardımıyla sağ tarafa doğru sürüklendiğinde direk olarak son çekilen fotoğraf görüntülenebiliyor.

10- IOS5`in Iphone 4’e getirmiş olduğu yeni özelliklerden biri de kamera modundayken fotoğrafı düzenleme yapabilme. Bu özellik çok ayrıntılı detaylar içermemesine rağmen kullanıcıların işine yarayacağı kesin bir gerçek.

11- Çok kolay kullanılabilen yeni bir özellik daha; resimler 90 derecelik açı şeklinde kolayca döndürülebilir.

12- Auto-Enhance özelliği ile resimlerin parlaklığı kolayca ayarlanabilir.

13- Artık kırmızı renk çıkan gözlerin rengini düzeltmek çok daha kolay.

14-  Fotoğraf kırpma özelliği kullanıcılara fotoğrafı istedikleri gibi kırpıp kayıt edebilme olanağı sağlıyor.

15- Fotoğraf kırpma özelliği istenilirse  ya manuel olarak  ya da Iphone’nun önerdiği otomatik boyutlarla uygulanabilir.

16- Ve son olarak da Iphone 4 ile fotoğraf çekilirken sosyal medya platformlarında nasıl paylaşılır diye düşünülmeye artık gerek yok! Çünkü çekinilen fotoğraflar artık kolayca  Twitter da paylaşılabiliyor.

Bu imkanları sunan IOS5`e ayrıca teşekkürlerimizi iletirken aslında bu yeniliklerin hemen hemen hepsini Steve Job`sun bizleri yalnız bırakmadan önceki teknoloji hediyeleri olarak da düşünebiliriz. 🙂