Evernote  aslında çok meşhur bir uygulamadır ancak yine de birçoğumuzun uygulamayı kullanıp kullanmama arasında kaldığı bir durum söz konusu olabilir. Bu yazımızda ki amacımız Evernote uygulaması hakkında sizleri detaylı olarak bilgilendirmek. Evernote tamamıyla bir not tutma uygulamasıdır. Aslında bayağı da popüler bir uygulamadır ve Facebook fan sayfasında da yaklaşık 151 bin kişi bulunmaktadır. Bu uygulama Android işletim sistemini kullanan her telefona, iPhone, iPad ve bilgisayarlara yüklenebiliyor. Özellikle iPhone’u örnek vererek ilerleyeceğiz. Herhangi bir yerde yapacağınız  değişiklik direk olarak iPhone ve PC üzerinde de değişmektedir. Bunun için internet bağlantısına ihtiyaç duyulmaktadır.

Gelelim programin hayatlarımıza sağlayacağı kolaylığa… Hepimiz not tutmaya büyük ölçüde ihtiyaç duyarız, özellikle üst düzey yöneticilerin notlarının çığırından çıktığı görülebiliyor, resimde görüldüğü gibi 🙂

Evernote programi

Evernote uygulaması bir tek yöneticilerin değil , not tutma ihtiyacı olan herkesi çok büyük bir dertten kurtarmış oluyor. Program, internet sitesi üzerinden bilgisayara kolaylıkla kurulabilir ve telefonlar için de uygulama olarak indirilebilmektedir.

Programin nasıl kullanılacağına gelirsek gayet basit olduğu anlaşılacaktır. Aşağıdaki fotoğrafta görünen üzere  sol tarafta not defterleri, orta kısımda o not defterinin içinde oluşturulan notlar ve sağ tarafta ise notların açık hali görülmektedir. Resmin üzerinde de belirttigimiz gibi “+” butuonuna basarak istenilen kadar not defteri oluşturulabilir. Evernote`un en güzel özelliklerinden biri ise “tag”  olarak  tabir edilen etiketleme olayıdır. İstenilirse yüzlerce not oluşturulmuş olunsun, istenilen notun bulunmasında sıkıntı yaşanmaması için alınmış olunan notları etiketleme yöntemiyle anında istenilen nota ulaşılabilirlik sağlanıyor. Bu kolaylığın  inanılmaz bir zaman tasarrufu sağladığı kullanıldıkça mutlaka fark edilecektir. Önceki yazılarımızdan  “Vakit Nakittir Degil mi?” de de belirttiğimiz gibi zamanın efektif kullanımı  son derece önemlidir.

Resimde bahsettiğimiz 2 özellik Evernote`un  en temel özellikleridir. Ayrıca Evernote’un içerisine resim ve video da ekleyip Facebook, Twitter ve e-mail olarak paylaşabilme imkanı sunması kullanım açısından çok daha fazla sebep sunuyor. Ek olarak PC`den alınan bir notun otomatik olarak cep telefonuna da gönderilebilmesi not defterlerinden ya da post-it lerden en kısa zamanda vazgeçilmesi anlamına gelmekte… Mobil telefonların da artık hayatlarımızın  vazgeçilmezi olduğu göz önünde bulundurulursa bu program herkesin ihtiyacı olan not tutmaya yeni bir boyut getirerek yeni bir çığır açmıştır. Artık “Not defterimi unuttum” ve “Notlarımı kontrol etmem için biraz zaman verir misiniz?” gibi cümlelerden de kurtulduk manasına gelinen yeni bir döneme çoktan geçiş yapıldı bile… 🙂

Programin tek olumsuz özelliği ise aylık 60Mb kullanım alanı sunmasıdır. Ancak notları geleneksel yöntem olan yazı şeklinde tutmak isteyenler için gerçekten yeterli olabilecek bir alandır. Aylık 60Mb`tan fazla veri saklanmak istenilirse premium hesaba geçilmesi zorunlu tutulmuş. Ücreti ise aylık 5$, yıllık  ise 45$ olarak belirtilmiş. 60Mb`in az oluşuna aldanıp ön yargılı bir şekilde programı kullanmaktan kaçınmamanızı tavsiye ediyoruz.

Gerçekten denemeye değer olan, işleri gerçekten kolaylaştıracak bilgileri ve programları SosyaMobilite Evreni olarak sunmaya devam edecegiz.

Bizi takip etmeye devam edin… Herkese bol SosyaMobilite’li günler! 🙂