Öncelikle iPhone’un Japonya’da çok önemli bir konuma sahip olduğunu belirtmemiz gerekir. Pazar araştırma şirketi olan Kantar Worldpanel ComTech’in araştırmasına göre geçtiğimiz yılın sonuna doğru Japonya’da satılan her dört akıllı telefondan birinin iPhone olduğu gözler önüne serildi. Tim Cook, NTT DoCoMo ile anlaşma imzalandıktan sonra ülkedeki telefon satışlarının %40 oranında arttığını belirtiyor.

Apple Inc Starts To Sell New iPhone 5S And iPhone 5C

iPhone’un Japonya pazarına girmesi çok da kolay olmadı tabii ki. Japonya’ya ulaşmaya çalışan Steve Jobs, kendini yetiştirmiş ve elinde sadece iPod’un ham çizimi mevcut olan milyarder ile anlaştı. SoftBank Ceo’su olan Masayoshi Son, Charlie Rose ile bir televizyon röportajında iPhone’un Japonya pazarına nasıl giriş yaptığını anlattı.

Apple’ın iPhone’un varlığını resmi olarak kabul etmesinden 2 yıl önce, Masayoshi Son, Steve Jobs ile iletişime geçerek bir toplantı ayarlamış ve Son, Apple telefonunun nasıl görünmesi gerektiğiyle ilgili hazırlamış olduğu bir taslak çizim ile Steve Jobs’ın karşısına çıkmış.

Son, “Mobil özelliklerine sahip iPod çizimimi getirdim” dediği zaman Steve Jobs da “Masayoshi, kendi çizimini bana göstermene gerek yok, ben de benim çizimlerim mevcut.” yanıtını vermiş. Ardından da Masayoshi Son ekleyerek devam etmiş konuşmasına; “Peki, benim çizimime ihtiyacınız yoksa siz kendi ürününüzü Japonya için bana verebilirsin.”

steve-jobs-masayoshi-son-iphone

Apple kurucusunun şüpheci olması için ortada birçok neden vardı. Masayoshi Son, 19 yaşında 3 milyon dolardan fazla fiyata iki şirketi satmış ve teknoloji girişimcisi olarak kendini adamış bir iş adamıydı. Aynı zamanda Masayoshi Son, Japonya’da Yahoo!’da kazançlı bir hissesi bulunan başarılı bir yatırımcıydı. Ama o zamanlar henüz bir cep telefonu şirketi yöneticiliği tecrübesi yoktu.

Masayoshi Son röportajında Steve Jobs’ın şöyle dediğini aktarıyor; “Biz şuan için kimseyle bu konu hakkıdna görüşmedik ama sen benimle bu konu hakkında görüşen ilk kişi oldun. O yüzden bu işi sana vereceğim.” Bu konuşmanın ardından müzakereler devam etmiş ve Son, Jobs’tan Apple’ın Japonya pazarı için tüm yetkilerini kendisine verdiğine dair anlaşmayı yazılı olarak istediğini belirtmiş. Bu talep karşısında ise Steve Jobs’ın yanıtı olumsuz olmuş; “Hayır Masa! Böyle bir şey imzalamayacağım… Henüz mobil taşıyıcılık kariyerin bile yok!” Bu olumsuz yanıt üzerine ise Masa “Pekala Steve, ama sen bana kendi sözünü verdin ve Japonya’ya getiren ben olacağım.” demiş.

Ve Masayoshi Son istediğini başardı! SoftBank 2006 yılında 15 milyar $ harcayarak Vodafone Grup’un Japon birimini satın aldı. SoftBank Mobile kendi pazarında üçüncü konumuna yükseldikten sonra 2008 yılında Apple ile anlaşma yaptığını açıkladı. Bu durum şirket için akıllıca bir adım oldu ve Docomo şirketinin de Pazar payını ele geçirmeye başladı taa ki Eylül 2013 yılında Docomo’nun Apple ile anlaşmasına kadar.

steve-jobs-masayoshi-son

Şuanda SoftBank Mobile hala Japonya’da 3. sırada ve dünya genelinde de ağını giderek genişletiyor. Şirket ayrıca üçüncü bir taşıyıcı firma olan Sprint’in kontrolünü 22 milyar $ karşılığında ele aldı ve şuanda da ABD’de büyüme amaçlı T-Mobile ile kazanımlarını büyütme çabasında…

JAPAN-EARNINGS-TELECOM-COMPANY-SOFTBANK

Jobs’ın ölümünden bir hafta sonra, Masayoshi Son bir röportajda iPhone 4S için Tim Cook’u aradığını ancak Cook’un Steve Jobs’ın geliştirdikleri bir ürün hakkında konuşmak istediğini söyleyerek görüşmeyi kısa kestiğini anlattı. (Yani Steve Jobs son günlerinde bile hala iPhone üzerinde çalışmaktaymış.) Tim Cook ve Masayoshi Son arasında geçen bu telefon görüşmesinden 1 gün sonra da Steve Jobs vefat etti.

tim-cook-steve-jobs