İşletmenizin sosyal medya pazarlama üzerine herhangi bir planı var mı?

Sosyal medya üzerinde tutarlı marka deneyimi korunmaya çalışılırken, şirket dışından uzmanlar ile çalışıyor musunuz?

Sosyal medya yönetiminizi çalışanlarınıza ya da bir ajansa teslim etmeden önce size vereceğimiz ipuçlarına bir göz atın.

Sosyal Medya El Kitapçığı Oluşturma

İşletmenizin kimliğini ve karakterini tam olarak açıklayan bir el kitapçığı oluşturmanız sosyal medya çalışanlarının eğitimi için başlangıç noktası oluşturur. İlk adım olarak işletmenizi tanımlayan bir kitapçık oluşturmak için işletmenizi sesli olarak tanımlamaya çalışın. Burada önemli olan esas noktalar hedef kitlenizin tanımını yapabilmek ve sosyal medyada içerik oluşturacak kişilerin de işletmenizin hedef kitlesi gibi düşünebiliyor olabilmesi.

Sosyal Medya Hedeflerinizi Belirleyin

El kitapçığı oluştururken, sosyal hedeflerinizi de düşünmeye başlayın. Örneğin Facebook’ta bir sayfaya sahip olmanın varlığı size neler katabilir? Facebook sayfasına sahip olmak işletmeniz açısından gerçekten gerekli midir ya da yarar sağlar mı?

Kafanızda belirlemiş olduğunuz hedef kitleniz için içerikler paylaşarak marka bilinirliliğinizi mi arttırmak istiyorsunuz?

Hedef kitlenize ulaşarak onlarla etkileşimde bulunup ürünlerinizi onların fikirleri doğrultusunda mı geliştirmek istiyorsunuz?

Amacınız hayran etkileşimini artırmak için ise hedeflenen müşteri portföyüne yönelik ilginç ve ilgi çekici sorular, içerikler paylaşılabilir. Amacınız birebir iletişime geçmek için hedef kitlenizin e-bültenlerinize üye olması sağlatılarak teşvik edici promosyonlar yapılabilir.

Kriterler Belirleyin ve Ardından Özgürlük Verin

2 kişinin karakterinin aynı olması söz konusu bile değilken, 2 sosyal medya ajansının da iş yapma kriterleri aynı olmaz. İşletmenizi tasvir eden bir el kitapçığı, sosyal medya yöneticilerinin kitapçıktan kopyala-yapıştır yaparak ya da içerisinde geçen cümleleri papağan gibi tekrarlayarak mevcut içerik bankası gibi görmesi anlamına gelmez. İşletmenizin sosyal medyadaki sesi için yaratıcı ve tekrarlayıcı tümceleri olmayan, kopyala-yapıştır değil de özgün paylaşımlar yapabilecek birilerini bulmanız gerekmekte.

Deneme Süresine Sahip Olun

Uygulama mükemmelleştirir ve sosyal medyada tutunabilen sadece gerçeklerdir. Kişilerin kişilerle uyuşamaması gibi işletmelerde, sosyal medya yönetimini devrettikleri kişi ya da firmalarla uyuşamayabilirler. Bu yüzden deneme süresi belirlemekte fayda olacaktır. Ancak burada düşünülmesi gereken ilk önemli nokta; sosyal medyadan anında fayda beklenmemesi gerektiğidir. Sosyal medya kısa bir yolculuk değil aksine uzun bir yolculuktur ve işletmeniz, sosyal medya yöneticinizle arka arkaya değil yan yana, omuz omuza her daim iletişimde kalarak ilerlemelidir. Bu deneme süresi örneğin en az 3-4 ay en fazla 1 sene olmalıdır.

Sosyal İletişim

Ofisinizde sürekli çalan bir telefon zili hakkında ne düşünürsünüz? Ofisinize o anda gelmiş olan bir misafirin, müşteri hizmetleriniz hakkında ne kadar olumsuz düşüneceğini hayal eder misiniz?

Türkiye’de en çok popüler olan Facebook’da bulunan sayfanızda yanıtlanmamış bir duvar yazısını düşünün. Müşterinin isteği sorduğu soruya yanıt alabilmek… Yani telefon çalıyor ama duyan yoksa kötü bir itibar bırakırsınız ve müşteri kitlenizle markanız arasındaki sadakat de gün geçtikçe yok olur. Sosyal medya yönetiminizle ilgilenecek olan kişilerle ya da firmalarla, sosyal ağlardaki hesaplarınızda mutlaka en kısa sürede yanıt verilmesi konusunda karşılıklı mutabık olun. Eğer bunun sağlandığını görürseniz zaman içerisinde artan müşteri sadakatini deneyimlemiş olursunuz.

Ekip Olun

Tek bir kişi ile projeler nasıl tamamlanamıyorsa ve her projede olduğu gibi özel yükümlülükler varsa sosyal medya yönetimin için de tek kişi istihdam etmek o kadar yararsızdır. 2 veya daha fazla kişi ile oluşturulan bir sosyal medya ekibi işletmenizin varlığını sosyal medyada net olarak ortaya koyabilir. Profesyonel pazarlama araçları ile (örneğin email marketing gibi) marka itibarınızı sosyal medya uzmanıyla, dijital marka iletişim firmalarıyla birlikte çalışarak devam ettirebilirsiniz. Sizin göremediğinizi dışarıdan bakan bir firmanın daha kolay bir şekilde görebileceğini de unutmamak gerek.

Her Yaklaşıma Hazırlıklı Olun

Hoşunuza gitsin ya da gitmesin, karşılaştıklarınızın hep övgü dolu şeyler olmasını beklemeyin. Şikâyetler, istekler, tehditler ve garip sorularla karşı karşıya kalabilirsiniz. Hatta bazen aşağılayıcı tutum sergileyenler bile olacak.   İşletmenizin sosyal medya ekibi bu tür etkileşimleri için hazır olmalı ve bu tarz etkileşimleri mümkün olduğunca saygı-nezaket çerçevesi içerisinde ne olursa olsun yanıtsız bırakmamalı.