Dünya’nın en iyi koşu ayakkabılarını ve ürünlerini aynı çatı altında bulabileceğiniz Türkiye’nin tek online koşu mağazası kosukolik.net‘i daha da yakından keşfetmek istedik. Koşukolik.net koşuya dair aradığınız her şeyi bulmanız için çalışmalarına olağan gücüyle devam ediyor. Ayrıca en iyi markaların koşu ayakkabılarını ve koşu giyim ürünlerini sadece size özel indirimlerle bulabileceğiniz, güvenli alışveriş yapacağınız Türkiye’de ki tek adres olmaya da devam ediyor. Siz de yürüyor ya da koşuyorsanız, dünya markaları olan koşu ayakkabılarından ve diğer ürünlerden size en uygun olanı bulmanıza yardımcı olan Koşukolik’in profesyonel ekiplerinden destek alabilirsiniz. Koşukolik kurucusu Şebnem Nacar bilhassa kendisi koşu severlerle teker teker ilgileniyor ve yardımcı oluyor. Şebnem Nacar ile hem sosyal medya hem de koşu severlerin ortak buluşma noktası olan Koşukolik.net hakkında keyifli bir röportaj yaptık.

kosukolik-kurucusu-sebnem-nacar

1. Koşukolik’in kuruluş hikayesinden bahseder misiniz?
Koşukolik bir koşucunun yanlış ayakkabı yüzünden 6 ay kadar koşamaması yüzünden doğdu diyebilirim. 4 yıl önce koşmaya yeni yeni başladığım zamanlardı… Tabii bulduğum her ayakkabıyı giyiyordum ve koşu ayakkabısının farklı olması gerektiğini hiç düşünmemiştim.  Ayaklarımda dayanılmaz ağrılar oluşmaya başladı. Sonrasında koşu ayakkabılarının farklı olduğunu öğrendim ve bulduğum koşu ayakkabılarını almaya başladım… Fakat yıllarca koşmamış kasları, iskelet sistemi koşmaya göre güçlenmemiş bünyemde giydiğim ayakkabının bana uygun olması gerektiğini önce diz sonra da topuğumda oluşan ödemlerle öğrendim. 6 ay kadar ayağımın üstüne basamadıktan sonra tekrar koşmaya doğru ayakkabılarla döndüm ve bu süreçte bir çok uzmandan eğitim aldım. Bu konuda uzmanlaşmış yurt dışındaki mağazaları gezdim ve yurt dışında gelişmiş olan sistemi ben de kendi ülkeme taşımak istedim.

2. Koşukolik e-ticaret siteniz var ve bir de İzmir Alsancak’ta mağazanız var. E-ticaret sitesini neden kurdunuz?
Artık alışveriş e-ticarete doğru kayıyor. Şu anda 2 yaşında akıllı telefon, bilgisayar kullanan çocuklar internet üzerinden deneyim yaşamaya alışkın olacak ve onlar büyüdüğünde alışveriş çok daha fazla internet üzerinden olacak. Ayrıca mağazada müşterimize en fazla 5 ayakkabı anlatabiliyoruz fakat internete girdiğimiz bilgilerle müşteri çok daha fazla ayakkabıyı inceleme ve onlar bilgi sahibi olma fırsatı buluyor.

3. Koşu ayakkabısı tercih ederken nelere daha çok dikkat edilmeli? Neler öneriyorsunuz koşuculara ve koşucu adaylarına?
Koşu ayakkabısı almadan önce kesinlikle basış şeklimizi bilmemiz gerekiyor. Koşucuların bunu nasıl tespit edeceklerine dair blog sayfamızda videolarla birlikte görseller mevcut. Bizi takip eden herkes kolayca detaylı bilgileri öğrenebilirler; Koşukolik Blog Sayfası

Kesinlikle doğru ayakkabı giymek koşu hayatını keyifli hale getiriyor ve sakatlanmaların önüne geçiyor. Lütfen size iyi gelen bir ayakkabıyı başkasına tavsiye etmeyin çünkü herkes kendine uygun ayakkabıyı giymeli.

4. Koşmanın yararları neler? Özellikle kadınlar bacaklarında fazla kas oluşmasından korkuyorlar. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Koşmak bizim doğamızda olan bir eylem. Biz tarım yapmaya başlayana kadar koşarak avlanan bir canlıydık. Tarımın başlaması ile birlikte koşmayı azalttık fakat hayatımızdan çıkarmadık. Sanayi devrimiyle birlikte arabaların yaygınlaşması, teknolojinin gelişmesiyle koşmayı hemen hemen hayatımızdan çıkarttık ve hastalıklar da onun yerine yerleşti. Koşu ile vücudun oksijen kullanma yeteneği gelişiyor ve daha hızlı iyileşme yeteneği kazanıyor. Kalp ve dolaşım sistemimiz için de son derece faydalı bir spor.

5. Sosyal medyada oldukça aktifsiniz. Sanıyoruz bir ajans ile çalışıyorsunuz. Nasıl çalışmalar yapıyorsunuz?
Evet son 2 aydır MedyaBug ile çalışıyoruz ve tahmin bile etmediğimiz kadar çok ilerleme gösterdik. Bizim kuruluş amacımızda satış yok, kuruluş amacımızda bilgi paylaşmak var. Bu nedenle müşterimize faydalı olmaya çalışıyoruz. ilk defa bir ajans bizi anladı ve faydalı olmak yolunda birlikte çalışmaya başladık. Çok memnunuz.

6.Sosyal medya kanallarınızda en çok etkileşim alan içerikler hangi içerikler oluyor?
En çok yemeklerin kalori ve spor karşılıklarını paylaştığımız içerikler dikkat çekiyor. Bir dilim baklavanın kaç dakika koşmaya eşit olduğu mesela… Anladığımız kadarıyla bunlar motivasyonel öğeler! Kişinin elinde o sırada yiyecek var ve hareketsiz bir haldeyken evet şimdi çıkıp yürümem, koşmam lazım diye düşünüyor. Bu nedenle motivasyonel paylaşımlar en çok ilgi görenler oluyor.

40 gramlık 1 dilim baklava yaklaşık 170 kaloridir. O kaloriyi yakabilmek için 35 dakika merdiven çıkmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Posted by Koşukolik on 6 Aralık 2015 Pazar

7. Size geri dönüşü hangi kanallar daha çok sağlıyor?
Sosyal medya şu anda çok hızlı, Facebook gibi kanallardan en fazla dönüşü alıyoruz ve müşterimizle iletişim halinde oluyoruz.

8. Bir koşucu ne kadar sıklıkla koşu ayakkabısı satın alıyor? Ya da bu konuda sizin önerileriniz neler?
Koşu ayakkabılarının ömrü koşucunun kilosuna ve basış şekline göre değişiyor. Ama ortalama 600 km civarında ayakkabıyı değiştirmek gerekiyor. Eğer normal bir basışınız varsa ve kilo normalse bu mesafe uzayacaktır. Kilo fazlası varsa mesafe kısalacaktır.

9. Bir de son olarak blog sayfanızı yeni ara yüzüyle tekrar aktifleştirmişsiniz. Türkiye’de ki ilk koşu severlere özel oluşturulan bir blog sayfası diye biliyoruz. Bu konuda hedeflerinizi de çok merak ediyoruz. 🙂
Evet MedyaBug blog sayfamızı yeniledi ve şimdiki haliyle çok modern bir görüntüye kavuştuk. Kullanıcı için kolay bir arayüz oldu. Şimdi müşterilerimizin de bilgi paylaşımı oluşturacakları bir platform kurmaya çalışıyoruz. Biz de heyecanlıyız. Çok bilgi paylaşmaya ve koşu severleri doğru yönlendirmeye çalışıyoruz.

#DurmaKoş! Başarmak için geç kalmadın. Ya şimdi, ya sonra? Seçimini yap! www.kosukolik.net

Posted by Koşukolik on 17 Aralık 2015 Perşembe