Oxford Dictionaries “selfie” kelimesini bu yılın en popüler kelimesi olaran ilan etti. Ancak burada ilk olarak selfie pozlarının, Vine’da “Selfie” temalı mizah yüklü videolarından da anlaşılacağı üzere, çok da beğenildiğini söylememiz pek mümkün olmayacak, taa ki profesyonel bir şekilde çekilmiş bir selfie pozu çekilene kadar…

selfie

Selfie pozları her ne kadar alay konusu olarak sosyal medya gündemine bomba gibi düşse de başarılı selfie pozlarıyla hem LinkedIn gibi sosyal platformlarda hem de CV fotoğrafları için çok yararlı sonuçlar elde edebiliriz.  İnsan Kaynakları uzmanlarının en çok şikâyetçi olduğu konu önlerine gelen CV’lerdeki fotoğrafların güncel olmaması.  Profesyonel hayatımızda kullandığımız fotoğraflarımız güncelliğini yitirirse karşı tarafta nasıl olumsuz bir etki bırakabileceğini düşünün bakalım… CV’niz de bulunan fotoğrafınız siyah saçlı halinizken şuan ki halinizin sarışın olması ve görüştüğünüz kişinin tepkisi! Buyrun bermuda şeytan üçgenine… 🙂

Selife pozları için aslında cep telefonlarımız çok da kötü araçlar değil, sadece insanlar nasıl kullanacaklarını bilmiyor desek inanır mıydınız? İşte tam da bu noktada selfie pozlarını karalayan mizahın üstesinden gelerek iş hayatı için nasıl başarılı bir selfie pozu çekilir aşağıdaki ipuçları ile öğreneceğiz.

1. Uygun Giyim Önemli

Cep telefonunuzun kamerasını kendinize doğru yöneltmeden önce kendinize üzerinizdeki giysinizin, saç şeklinizin ya da makyajınızın uygun olmadığını sorun.  LinkedIn profil fotoğrafı / CV fotoğrafı ilk izlenim demektir. Bu yüzden ilk olarak dış görünüşünüzün bir iş görüşmesi için uygun olup olmadığını düşünerek başlayabilirsiniz.

2. Arka Plana Dikkat Edin

Profesyonel bir fotoğrafçı çekiminde nasıl arka plan düz ve sade oluyorsa aynı şekilde selfie pozu arka planı paha biçilemez durur. Bu yüzden en kusursuz arka plan seçeneği olarak tek renk ve sade olan duvar tarafını seçebilirsiniz. Fotoğrafın arka planında kanepe, koltuk, ayna gibi fotoğrafın ruh halini değiştirecek nesneler profesyonel bir görüntü sağlamaz. Eğer sade bir arka plan yaratacak konumunuz yoksa ofis gibi profesyonel gözükecek bir ortamda selfie pozunun çekilmesi daha iyi olacaktır.

ofis-ortami

3. Gün Işığından Yararlanın

Selfie pozu verirken gün ışığını kullanmak (yani doğal ışık kullanımı) amatör fotoğrafçıların en iyi dostudur. Fotoğraf çekerken gün ışığından yararlanmak yüzünüze gelebilecek sert gölgelerden korur. Unutmayın, herkes doğal ışıkta daha güzel gözükür.

gun-isigi

4. Kol Hizasına Dikkat!

Meşhur selfie pozu çekerken kolunuzun da fotoğrafta çıkmasını istemezsiniz değil mi? Bu yüzden kolunu mümkün olduğunca fotoğraf karesinin dışarısında tutmaya özen gösterin.

selfie-kol-hizasi

5. Aşırı Entelektüel Görünmeyin

Yüz ifadesi deneme gösterileri için doğru alan ne yazık ki LinkedIn gibi iş amaçlı kullanılan platformlar için hiç de uygun değil… Dilerseniz CV’nizdeki fotoğrafınızı da düşünüyormuş gibi kafanızın yukarıya doğru baktığı bir fotoğraf yapın, sizce bu riske girmek ne kadar mantıklı olurdu? Doğal, gülümseyen, pozitif etki bırakan bir selfie pozu en mantıklı seçimdir.

selfie-pozu-gulumse

Eveet, başarılı bir selfie fotoğrafı çekmeyi en sonunda başardık. Biraz daha bu pozu profesyonelleştirmek istemez misiniz? Yanıtınız evet ise sizi aşağıya doğru alalım, yanıtınız hayır ise de diğer ilginizi çeken makalelerimizi okumaya davetlisiniz… 😉

Selfie Pozunu Nasıl Düzenleriz?

Elimizde güzel bir selfie pozumuz mevcut. Profesyonel photoshop yazılımlarına ihtiyaç duymadan ücretsiz ve online editleme aracı olan PicMonkey ile ilerleyeceğiz.

1. Kırpma İşlemi

Eğer fotoğrafta kamerayı sizin tuttuğunuz hala anlaşılabiliyorsa fotoğrafınızı biraz kırpmak iyi olacaktır. LinkedIn, Facebook ve Twitter için de standart profil fotoğraf formatı olan kare formatını uygulamak her zaman işe yarar.

selfi-pozunu-kirpmak

2. Kontrast Ekleme

Süper hızlı düzenleme aracı olan kontrast eklemek fotoğrafın daha canlı görünmesini sağlar ve yüz özelliklerini daha da netleştirir. Aşırı kontrast eklemekten kaçınılmalı çünkü fazla kontrast fotoğrafı yapay gösterir.

selfie-kontrast-ekleme

3. Renk Ayarlama ya da Filtre Seçme

Son olarak fotoğrafın renk kalitesini daha iyileştirmek gerekebilir. Biraz mavi veya kırmızı renklendirme yapmak nasıl olur acaba? Denemek için renk ayarlarını (color balance setting) kullanabilirsiniz. Alternatif olarak da fotoğrafın renk görünümünün çok da etkileyici olmadığını düşünürseniz fotoğrafı daha da güzelleştirecek bir filtre kullanabilirsiniz. PicMonkey’de deneyebileceğiniz bir sürü filtre çeşidi mevcut.

selfie-filtre-ekleme

veee başarılı bir selfie profil fotoğrafı ile kariyerinizde başarılar dileriz!  😉

basarili-selfie