British Airways Müşteri Hizmetleri Yanıtı

Sosyal medya üzerinden bir servis ya da hizmet hakkında bir şikayet almak sosyal medya hatası değildir. Önemli olan bu şikayetin nasıl avantaja çevrileceğidir ancak şikayet eden kişi kendi şikayetinin reklamını satın alır ve birçok kişiye ulaşma yöntemini ele alırsa ve 8 saat boyunca da yanıt alamazsa tabii ki de başarı kaçınılmaz olur. British Airways müşterisi babasının kayıp bavulunun bulunamaması üzerine sorununu Twitter’da paylaştı ve üzerine yazmış olduğu tweetini promote etti (tweetinin binlerce kişiye ulaşmasını sağlayan reklam aracı) ve yaklaşık 76.000 kişi bu yazıyı gördü. Bu tweetin üzerine de British Airways yaklaşık 8 saat sonra yanıt olarak müşteri hizmetlerinin çalışma saatlerini belirtti. Bavulununun bulunmasını isteyen müşteri böyle büyük bir şirketin 7/24 yerine nasıl belirli saatlerde hizmet verebildiğini anlamadığını belirten bir yanıt yazdı. Sosyal medyanın 7/24 yaşayan ve hızlı gelişen bir sistem olduğunu büyük markaların unutmaması gerekiyor…

 

 

 

Burger King ve Jeep Rakiplerini Övdü

Burger King ve Jeep markalarının Twitter hesapları bilinmeyen bir grup tarafından ele geçirildi. Hackerlar Burger King’in hesabını rakibi Mc Donalds’ın logosu ve ismi ile değiştirdikten sonra Burger King’in Mc Donalds tarafından satın alındığını belirtten bir tweet yazdılar. Hatta Burger King çalışanlarının uyuşturucu kullandıklarına dair de paylaşımlar yapıldı. Şirket kısa bir süre sonra şifresini sıfırlayarak hesabını tekrar geri kazanmayı başardı. Aynı şekilde Jeep’de hackerlar tarafından nasibini aldı. Jeep’in Twitter hesabında da Cadillac ile ilgili paylaşımlar yapılıp logosu değiştirildi. Sosyal medya hesaplarının kontrolünün ve güveninin sağlanmasının önemi bu olaylarda daha da iyi anlaşıldı.

Benadryl – Alerji Tedavisinde Kullanılan Bir İlaç Markası

Benadryl adlı alerji tedavisinde kullanılan ilaç markası polenden alerjik reaksiyon yaşayan hastalarına yardımcı olması için polen noktalarının saptanması adına interaktif polen haritası hazırladı. Evet, ilk başta hedeflenen kitleye uyarlanması açısından mükemmel bir fikir olarak gözüküyordu. Tek unutulan nokta ise doğruluğunun nasıl kanıtlanabilir olduğunun ölçümlenmesiydi.  İnteraktif polen haritası internet kullanıcıları arasında yayıldıktan sonra polen olmayan yerlerde de haritada işaretlemeler olduğu anlaşılınca ortalık karıştı. Haritada yanlış yerlerin etiketlendiğini görenler ise olumsuz yorumlarıyla interaktif polen haritasını işgale başladılar.

 

The Onion – Dünyanın Zaytung Haber Kaynağı

“America’s finest news source” sloganı ile yayın hayatına devam eden bir nevi online haber sitesi. Kısacası Zaytung’un atası olan bir sitedir. Kültür farklarından dolayı anlamadığımız konular barındırsa da sitede gezinirken bolca eğlenmek mümkündür. 24 Şubat 2013’de 85. Akademi Ödülleri yani herkes tarafından bilinen adıyla Oscar ödülleri sahiplerini buldu. O gece de Oscar tarihinin en genç “En İyi Kadın Oyuncu” adayı 9 yaşındaki Quvenzhané Wallis oldu. 9 yaşındaki ünlü oyuncu yıl boyunca katıldığı tüm ödül törenlerine dikkat çeken köpekli çantalarla gitti. 24 Şubat akşamında da köpekli çantasında bulunan köpeğin kıyafeti bile vardı. Geceye damgasını vuran da Zaytung’un atası olan The Onion’un Quvenzhané Wallis hakkında attığı tweet oldu. The Onion atmış olduğu tweeti hemen silmiş olsa da online dünyada hiçbir şey gizlenemez. Tweet hemen sosyal medyada yayıldı ve Quvenzhané Wallis hakkında seksist yorumlar/şakalar yapıldı. The Onion’un CEO’su Steve Hannah kişisel olarak özür dilerken bu tweeti yazanların sorumlularıyla ilgilenileceğini belirtti.

JP Morgan – Chase Manhattan Bankası Sahibi

Twitter’da kullanıcıların ünlülere soru sorabildiği ve sordukları bu sorulara yanıt alabildikleri Q&A (Soru – Cevap), kişilerin kendileri ya da ürünleri/hizmetleri hakkında bilgi verip farkındalık yaratabilmeleri adına karşılıklı etkileşime dayalı bir sistem.  Ancak şuanda Twitter Q&A anlık soru sorma ve yanıt verme sistemine sahip ve yönetimi zor olduğundan popüleritesi ve kullanımı düşüş eğiliminde olan bir ortam. Bunun bir örneği olarak JP Morgan’ı verebiliriz. 13 Kasım 2013’de JP Morgan yazdığı bir tweet ile Twitter hesabının milyonlarca kişi tarafından olumsuz yorumlarla bombardımana tutulması  gösterilebilir.