300 yıllık arşivinde birikmiş olan 4 milyon sayfadan oluşan gazete arşivine sahip olan İngiliz Kütüphanesi önemli maşetleri de içerisinde barındıran arşivini internet ortamına taşıdı. Böylece 65 milyona yakın makale internet ortamına sürülerek özel platform yardımıyla dijitalleştirilerek internet kullanıcılarının hizmetine sunuldu. Bu sayede İngiltere’de dev bir online İngiliz Gazete Kütüphanesi ( The British Newspaper Archive ) meydana getirilmiş oldu.

İngiliz kütüphanesi online yayıncı Brightsolid ile beraber geliştirdiği arşiv için 7/24 online erişimle birlikte indirilebilirlik izniyle de arşivin şuanlık tamamının halka açık olmaması dikkat çekmekte… Sanal İngiliz Gazete Kütüphanesinin online oluşturduğu arşive göz atarken herhangi bir makalenin PDF larak indirilme sürecinde kullanıcıların belirli bir abonelik ücreti ödemesi gerekiyor.

İngiliz kütüphanesinin gazete arşivinin başkanı Ed King ” İlk kez insanlar İngiliz tarihini dünyanın neresinde olursa olsun bizim gazete arşivimiz aracılığıyla öğrenebilecekler.” yorumunda bulundu.

Sosyal medyanın platformlarının yadsınamaz etkisi sayesinde İngiliz kütüphanesi de arşivini online ağ üzerine taşıyarak bir kez daha internetin gücünün, öneminin ve yararının farkına varılmış oldu. İlerleyen zamanlarda çoğu kütüphanenin de online platformlar oluşturarak hizmet verme zorunluluğun olacağının sinyali böylece daha da güçlendi. Günümüzde halen bazı kesimler sosyal medya platformlarının olumsuz özelliklerini altı çizi şekilde belirtmeye çalışsalar da sosyal medya platformlarının akıbetiyle gelişen yeni dijital kütüphaneler hakkında nasıl olumsuz eleştiriler yapılacağı gerçekten merak konusu! Online platformların kullanımı hakkında insanları gerekli bilinçlendirme yöntemleri ile bilgilendirilme yollarına başvurulursa yanlış kullanımlardan dolayı çıkan sorunlar da böylece en aza indirgenmiş olacaktır…