25 sezonluk geçmişe sahip olan ve Matt Groening’in Fox Broadcasting Şirketi için yaratılan animasyon komedisi olan The Simpsons, dünya çapında her yaştan kitlenin hala favorisi olmaya devam etmekte. The Simpsons’ın eski bölümlerinde teknoloji geleceğine dair öngörüleri bir hayli etkileyici olduğundan dolayı en dikkat çekici sahnelerini sizler için derlemek istedik. Hep birlikte bu teknolojik öngörü anlarını hatırladıktan sonra tekrardan hayretlere düşeceğimizi ve bir kez daha The Simpsons hayranı olacağımızı tahmin ediyoruz. 🙂

1. NSA Gözetimi

2007 yılında Simpsons filminde, Marge, Lisa ve Bart kaçak bir şekilde Springfield’i yıkımdan korumaya çalışırlar. Trende giderlerken de bu durum hakkında sohbet ederken Lisa, annesini dikkatli konuşması için uyarır ve NSA’nın konuşmalarını dinleyebileceğini ve onları tutuklayabileceğini belirtir.

Simpsons-NSA-Gozetimi

2. Akıllı Saatler

1995 yılının fütüristik bir bölümü olan “Lisa’nın Düğünü”nde Lisa’nın nişanlısı saatini kullanarak bir telefon görüşmesi yapar. Sadece dokuz yıl sonrasında yani 2004 yılında ise Samsung Glaxy Gear ve the Pebble  giyilebilir teknoloji ürünlerini piyasaya sürdü.

Simpsons-Akilli-Saatler

3. Üç Boyutlu Yiyecek Baskıları

2005 yılı “Future-Drama” bölümünde Marge, balo gecesinde Bart ve Lisa’nın fotoğraflarını çekmek için işe koyulur. Görünüşte normal bir Polaroid bir kamera ile fotoğraf çekimi yapıldıktan sonra Bart ve Lisa’nın gözü önünde resim pasta olarak büyür. Günümüzde ise 3D-baskılı yiyecekler her teknoloji kongresinin önemli konuşması haline geldi.

Simspsons-3boyutlu-kekler

4. GoPro Kameraları

1994 yılındaki “Homer and Apu” bölümünde bir araştırması haber program için Homer’dan kamera ile donatılmış şapkayı takıp bozulmuş gıda satan Apu’yu gizlice kameraya kaydetmesini ister. On yıl sonra ise GoPro kameralar yani şapkaya entegre edilmiş kameraların kullanımı popülerleşti.

simpsons-gopro-kameralar

5. Selfie Çılgınlığı

1992 yılın “Separate Vocations” adlı bölümde Bart aynadan kendi fotoğrafını çekerken Homer’ın gizlice Marge’nin çikolatalı kekini yerken ki hali fotoğraflara yansır. 🙂

Simpsons-selfie-cilginligi

6. Telefon Dinleme

1997 yılı “The Mysterious Voyage of Homer” bölümünde Marge ve Homer’ın üst kattaki yatak odasının döşemelerine dikkatlice bakarsanız NSA, FBI ve CIA ile etkiketlenmiş telefon kablolarını göreceksiniz.

Simpsons-NSA

7. Google Dünyayı Ele Geçiriyor

“Holidays of Future Passed” adlı bölümde Lisa, Google’ın dünyanın yarısını ele geçirmesine rağmen hala en iyi arama motoru olduğunu belirtiyor. Günümüzde Google dünyanın hakimiyetini sahip olmamasına rağmen hayatımızın hemen hemen her açıdan etkilemeye devam ediyor.

Simpsons-Google

8. Otomatik Düzeltme

1994 yılında “Lisa on Ice” bölümünde okul kabadayısı olan Dolph, Apple Newton ile not almaya çalışır ve “Beat up, Martin” yazar. Notunu kaydettikten bir süre sonra farkeder ki notu “Eat Up, Martha” olarak kaydedilmiş. Yıllar sonrasında ise Apple iPhone klavyesinin otomotik düzeltme özelliğini tanıttı.

Simpsons-Otomatik-Duzeltme

9. Kameralı Görüşme

1995 yılında “Lisa’s Wedding” bölümünde Lisa ve Marge, TV ekranı aracılığı ile günümüzün kameralı görüşmelerini anımsatan bir görüşme yapıyor.

Simpsons-kamerali-gorusme

10. Bebek Neden Ağlıyor?

1992’de “Brother, Can You Spare Two Dimes?” bölümünde Homer’ın üvey kardeşi Herb, annelerin bebeklerinin neden ağladığını anlamalarına yardımcı olacak bir icat geliştiriyor. Bu icat ise 2009 yılında “cry-translator” olarak pazara giriş yaptı. Hatta şuanda puanı düşük olsa da bir mobil uygulaması bile bulunmakta…

Simpsons-bebek-neden-agliyor