sosyal-medya-danismani-olmak

Facebook profilinize baktığınızda keşke bu fotoğraf hiç var olmasaydı da Facebook’a da yüklenmeseydi dediğiniz oldu mu? Bir düşünün, fotoğraflarınızdan bir tanesinde sarhoştunuz, gözlerinizin biri kapalı biri açık çıkmış ve kafanız güzel bir şekilde dans ederken flaş patlamış ve bir fotoğraf karesine girmişsiniz.  O fotoğraf karesinin çekildiği gecenin hiç yaşanmamış olmasını dilemeye başladınız mutlaka. Aslında o gece muhteşem bir geceydi… Kafanız güzel oldu, gerçi bazı kareleri hatırlamıyorsunuz ama arkadaşlarınızla gerçekten eğlendiniz ve stres attınız. Sadece istediğiniz o kötü çıktığınız fotoğrafların kalıcı olmaması aslında.

snapchat-uygulamasi

İşte Snapchat uygulaması da tam da böyle, istediğiniz gibi bir sosyal platform!

Snapchat mobil uygulamasında bir fotoğraaf çekiyorsunuz ve arkadaşınıza gönderiyorsunuz…. Sonra mı? Fotoğraf kendisini 10 saniye sonra yok ediyor. Kayıt edebilme özelliği yok, başkasına gönderebilme şansı hiç yok. Tıpkı sözler gibi, söz uçar yazı kalır ama bu fotoğrafın hiçbir kalıcı olma özelliği yok!

snapchat-uygulamasi-fotograf

Snapchat uygulamasına kayıt olunduktan sonra telefondaki adres defterine göre Snapchat uygulamasını kullanan arkadaşlar görülebiliyor. Başkalarıyla da arkadaş olabilmeniz için Snapchat kullanıcı adlarının bilinmesi yeterli. 😉

Snapchat Güvenli midir?

Snapchat’in tek amacı fotoğraf paylaşımı ve fotoğraflar snapchat ile çekildikten sonra 10 saniye içerisinde kendisini yok ediyor. Eğer fotoğraf çekip bu fotoğrafı yakın arkadaşınızla paylaşmka istiyorsunuz ancak fotoğrafın herhangi bir yerde kayıtlı olma ya da paylaşılma ihtimalinin de olmamasını istiyorsanız Snapchat tam size göre bir uygulama. Uygulama kesinlikle kullanıcı bilgilerinin paylaşılmasına izin vermiyor… e-mail adresini bile göstermiyor. Snapchat uygulamasının resmi blog sayfasında yapılan bir açıklamaya göre Snapchat personeli bile fotoğrafları kaydedemiyor.

snapchat uygulamasi

Günümüzün akıllı mobil telefonlarının artık tümünde ekran görüntüsü alabilme özelliği bulunmakta… Tabii ki Snapchat bu durumun önüne geçemiyor ancak bu duruma da başka bir çare bulunmuş. Snapchat ile gönderilen bir fotoğrafın ekran görüntüsü kaydedildiği zaman fotoğrafı gönderen kişiye ekran görüntüsünün alındığına dair uyarı bilgisi gönderiliyor.

Snapchat Uygulaması için Ebeveyn Deneti mi Mevcut mu?

Snapchat uygulamasının yaratıcıları, ebeveynlerin endişelerini yatıştırabilmek için bir rehber hazırlamış. Uygulamayı kullanabilme yaş sınırı ise 13 olarak belirlenmiş ve 13 yaş altındaki kullanıcıların uygulamayı kullanabilmeleri için ebeveynlerinin izni olması gerekiyor. 13 yaş altındaki kullanıcılar için sınırlandırılmış özelliklerle sunulan Snapkidz ise çekilen fotoğrafı düzenlemeye izin veriyor ancak diğer kullanıcılara gönderilme iznini vermiyor.

snapchat-cocuk

Yani Snapchat uygulaması için mevcut bir ebeveyn denetimi söz konusu değil. Akıllı telefonlardaki bir buton ile ya da şifre korumalı herhangi bir onaylı içerik kontrol edebilme durumu henüz hiçbir uygulama için bulunmamakta. Bu yüzden ailelerin tek yapması gereken çocuklarına güvenmek ve onlara uygulamanın sakıncalarını arkadaşça anlatmak… Çocuklarıyla arkadaş gibi olabilen ebeveynler çocuklarını kötülüklerden daha kolay koruyabilir. 😉

sosyal-meda-ajansi