Facebook, çiftlerin ilişki durumunu güncellemelerini yani “ilişkide” olarak değiştireceğini önceden bilmelerini sağlayacak ipuçları olduğunu açıkladı. 🙂

“Nasıl oluyor?” dediğinizi duyar gibiyiz…

Her çift ilişkilerinin başlamasından önce mutlaka bir flört evresi geçiriyor. Tabii bu durum popüler sosyal medya platformu olan Facebook’a da taşınmış oluyor. Flört dönemine yeni başlangıç yapmış olan çiftler Facebook’da birbirlerinin durumlarını “like” edip paylaşıyorlar. Birbirlerinin durumlarını beğenme oranlarının zirveye çıktığı zaman ise çiftlerin ilişki durumlarını güncellemeden önceki 12 gün içerisinde olduğu belirtiliyor.

facebook-iliski-durumu

Facebook bu incelemeyi yaparken, sadece yıl dönümü tarihlerini belirten çiftlere ve ilişki durumlarını değiştirmeyen çiftlere bakarak ilişki güncellemesinin öncesinde, 100 gün boyunca çiftlerin “ilişkisi yok” olarak kaldığını ve daha sonra güncelleme yaptıklarını ortaya çıkardı.

Facebook “Tahminen, çiftler daha fazla birlikte zaman geçirmek istiyorlar, kur yapma dönemleri bitiyor ve çevrimiçi iletişim yerine, görüşerek zaman geçirmeyi tercih ediyorlar” açıklamasını yaparak ilişki güncellemelerinden sonra çiftler arasında neden gönderilerin azaldığını da açıklamış oluyor. İlişki durumu güncellemesinden sonra paylaşılan gönderilerin daha pozitif olduğu da görülmüş. Yani çiftlerin Facebook üzerinden iletişimleri daha tatlı bir hal alıyor.

Facebook incelemesinin yanı sıra  Twitter da hangi ülke vatandaşlarının en çok aşkla ya da aşık olmakla ilgili tweet attıklarını araştırmış. Bu verilere  göre; İsrail en çok “Seni Seviyorum” diyen ülke, İsrail’i, İsveç, Norveç, İspanya ve Macaristan takip ediyor. Amerika’da ise “Seni Seviyorum” cümlesini kullananlar arasında New York, Michigan ve Nevada olurken Montana, Idaho, Nebraska ve New Hampshire ise bu cümleyi en az kullanan eyaletler olarak belirtilmiş.

twitter-seni-seviyorum