Sosyal medya ajansı ile ne zaman çalışılmaya başlanmalı? Sosyal medya ajansı işletmenize nasıl bir katma değer sağlayabilir? Sosyal medya ajansı ile gerçekten çalışmalı mısınız? İşte tam da bu soruları soruyorsanız kendi kendinize aşağıda sizlere önereceğimiz soruları da ekibinizle birlikte değerlendirmenizi öneriyoruz.

Sosyal medya ajansı ile gerçekten çalışmalı mısınız?

Eğer B2C (Business to Customer, yani İşletmeden Tüketiciye) bir şirket iseniz günümüzün dijitalleşen çağında mutlaka dijital dünyada kendi kimliğinizi oluşturmanıza katkı sağlayacak bir partner ile yani ajans ile çalışmalısınız. Yeni kuşak ellerinden akıllı telefonlarını düşürmezken ve her türlü işini online hallederken, size online olarak erişemiyorsa bir yerde geri kalmışsınız demektir. Bu bir yer içerisine kesinlikle sosyal medya da dahil. Web sitenizin mobil uyumlu olmamasını ve sosyal medya kanallarının entegre edilmemiş olmaması konusuna ise değinmeyelim, en iyisi siz hemen size katma değer sağlayacak bir Dijital Marka İletişim sağlayacak MedyaBug Dijital Marka İletişim ajansı ile iletişime geçin.

Eğer B2B (Business to Business, yani İşletmeden İşletmeye) bir şirket iseniz, sosyal medya işletmenizin/şirketinizin imajı için çalışma yapılmalıdır yani dijital imaj ile diğer şirketlerin yöneticilerine/çalışanlarına kendinizi, işinizi hatırlatıp aranızdaki bağı kuvvetlendirirsiniz. Özellikle LinkedIn (iş ve bağlantı ağı geliştirme platformu) kanalı üzerinden hedeflenen kitleye direkt iş anlamında daha da kolay bir şekilde ulaşılabilirsiniz.

Sosyal medya ajansı işletmenize nasıl bir katma değer sağlayabilir?

Ajans online kanallarda işletmeniz/şirketiniz için hedeflenen kriterlere uygun şekilde topluluk oluşturulmasını ve geliştirilmesini sağlar. Öncelikle tabii ki hedef kitlenin tanımı karşılıklı olarak belirlenir; yaş aralığı, demografik bilgi, cinsiyet bilgisi gibi kriterler mevcuttur. Topluluk oluşturulması aslında en zor olanıdır çünkü bunun için kişileri çekebilmek adına küçük havuçlar, etkileyici ve dikkat çekici içerikler, reklam yönetimleri gibi segmentasyonlar üzerinde çalışılması gerekmektedir. Topluluk yönetimi/oluşturulması/geliştirilmesi süresince çeşitli kampanya fikirleri geliştirilerek işletmenin/şirketin marka bilinirliğinin artırılması üzerine çalışmalar yapılır. Tüm bu süreçler esnasında yavaş yavaş (yavaş yavaş diyoruz çünkü bu süreç 1 aylık gibi bir süreç değildir, en az 6 aylık dönemi kapsamaktadır) yeni müşteriler kazanılır ve müşteri sadakati daha da arttırılmış olunur. Bu süreçte hız çok önemlidir. Hızdan kastımız ise tam olarak şudur; işbirliği yapacağınız sosyal medya ajansı, grafik tasarımcısı, metin yazarı, online kanalları takip eden sosyal medya uzmanı ile birlikte koordineli bir şekilde çalışır ve hemen hemen 7/24 takipte bulunur. Sosyal medya kanallarında yorum yazan, soru soran, şikayet eden kişilere anında geri bildirimlerde bulunarak aksiyon alınması en önemli noktadır. Anında aksiyon alınamayan durumlarda yorum yazan, soru soran, şikayet eden kişi küstürülür ya da dikkati artık oraya çekilmesi zor bir hale gelir. Siz kendi işletmenizde/şirketinizde konusunda uzmanlaşmış grafik tasarımcı, metin yazarı, sosyal medya uzmanı gibi kişileri istihdam etmek isterseniz size maliyet olarak geri dönüşü sosyal medya ajansı maliyetinden daha da fazla olacaktır.

Ne zaman çalışılmaya başlanmalı?

İşletmeniz/şirketiniz artık belirli bir noktaya geldi ve olgunlaştı. Artık bir tık daha ileriye gitmek istiyorsunuz. Tam da bu zamanlama eşiğinde sosyal medya ajansları ile görüşmeleriniz başlamalı diyebiliriz.
Sosyal medya danışmanlığı hakkında daha da bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki makalelerimizi de incelemenizi öneririz.

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Sosyal Medya Danışmanlığı