Rüyanızda tweet attığınızı görüyor musunuz?

Günün olağan saatlerinde örneğin akşam yemeği sırasında durum güncellemeleri yapıyor musunuz?

Diğer odada bulunan kişiye sohbet araçları vasıtasıyla anlık mesaj gönderiminde bulunuyor musunuz?

Bunlara benzer oluşturulabilecek bir sürü soru cümlesine “EVET!” cevabını veriyorsanız sizin sosyal medya bağımlısı olduğunuz iddia edilebilir. 🙂

Bir kişiyle yüz yüze sohbet ederken kişinin Facebook sayfasına girip durum güncellemelerini kontrol ederken buluyorsanız kendinizin sosyal medya bağımlısı olup olmadığını anlamanız için kendi davranış şekillerinizi bir yere not ederek bir cetvel çıkarmanızı öneriyoruz. Çıkaracağınız durum cetveli sonrasında karşılaşacağınız sonuçlarla ilgili büyük bir şaşkınlığa uğrayabileceğiniz konusunda sizi şimdiden uyarmamız gerekiyor.

Sosyal medyanın insanlara sağladığı önemli faydalardan istinade sosyal medyaya ileri derecede bağımlı olma konumuna geldiğinizi anladığınızda neler yapmalısınız?

AllFacebook blog sayfasının araştırma raporuna göre “Facebook Bağımlılık Bozukluğu” gibi bir terimle (sosyal medya bağımlılığı gibi) karşı karşıya kalınıyor. Birkaç yıl geriye gidildiğinde ilk olarak internet bağımlılığı fikri ortaya atıldığında çoğu kesim bu fikri dikkate almayıp espiri konusuna bile çevirdi ama şimdi durumun vaziyetinin apaçık ortada olduğu inkar edilemez bir boyut aldı.

Sosyal medya bağımlılığının rutin ilişkiler üzerinde ciddi etkileri görülmekte. Dr. Oz sık sık sosyal medya platformlarının kullanımında bulunan gençlerin sosyal medya bağımlılıklarının uyuşturucu ve alkol kullanımı bağımlılığının yüzdesini geçtiğini belirtmekte. Ayrıca The Wall Street Journal, ciddi olarak kanıtlanmadığını vurgulayarak dünya genelindeki boşanmaların 1/5’inin Facebook yüzünden olduğunu belirtmekte.

Sosyal medya bağımlılığının 6 işareti;

  • Sabah kahve içerken, duş almadan önce vs ilk iş olarak Facebook kontrol edildi mi?
  • İş arkadaşlarınızın yanında bilgisayarınızı açtığınızda ilk kurduğunuz cümle “Ne kadar zamandır Facebook, Digg ve Twitter… hesaplarımı kontrol edemedim!” mi oluyor?
  • Tatile gittiğinizde sosyal medya hesaplarınızı kontrol edemediğinizden dolayı bir şeylerin eksik olduğu hissine mi kapılıyorsunuz?
  • Gece yarısı uyanıp Twitter’da sizden bahsedilip bahsedilmediğini mi kontrol ediyorsunuz?
  • Çevrenizdeki kişilerle sosyal ağ platformlarında daha fazla mı iletişime geçiyorsunuz?
  • Arkadaşlarınızın Facebook sayfalarının duvarları sizin göndermiş olduğunuz yazılarla mı dolu?

Burada ekstra olarak değinmemiz gereken konu sosyal medyaya sadece kendi işiniz dolayısıyla mı bağımlı olduğunuz… Bunun haricinde eğer sosyal medya platformlarından ayrı kalamıyorsanız size önerimiz olan Freedom gibi bir internete bağlantıyı engelleyici araçlar kullanmanız olacaktır.

Toplumsal dünyanın online zincirlerini kırmayı bir hafta sonu deneyin! Göreceksiniz ki çevrenizle birebir iletişim ve aktivite içerisinde olmak sosyal medya platformlarında sağlanan iletişim ve aktivitelerin ne kadar sanal olduğunun farkına varacaksınız. 😉