Bazı insanlar bağımsız bir Sosyal Medya Danışmanı olma konusunda dehşet hayallere kapılmakta…  Ama işin gerçeğinde Sosyal Medya Danışmanlığı işinin dünyanın en zorlu, en stresli işi olduğu göz ardı edilmemeli. Her zaman için insanların sosyal medya devrimi hakkında naif ve teşvik edici düşünceleri olmasına rağmen çok az komisyon ve bütçe ile sosyal medya platformlarında temsil edilen markanın devrimini yapabilmek zordur çünkü zaman ve emek gerektiren çalışmalar yapılmalıdır.

Sosyal Medya Danışmanlık işinin kolay kazanç getiren bir iş olduğunun düşünülmesinin yaygın olduğunu belirtmek isterim. Ancak işin aslı maalesef öyle değil.  Çünkü 7/24 çaba karşılığında diğer mesleklerin kazandığı kazançlar ya da başarılar karşısında Sosyal Medya Danışmanlığının somut olarak ölçülebilir bir sistematiği olmadığından oldukça zayıf kalmakta.

Sosyal Medya Danışmanlığı hakkında gerçekler;

Sosyal medya bilgisinin, bağlantıların ve yayınlanan içeriklerin sürekli güncellenmesi gerekmektedir. Diyelim ki sosyal medyadan 1 hafta ya da 1 ay gibi kısa süreli bir kopuş olduğunda önemli gelişmeler kaçırılmış olunacak ve sosyal medya danışmanı olan kişinin kaçırdığı gelişmelere yetişebilmesi oldukça zorlaşacak.

Sosyal medya sayesinde birçok dostluk kazanılabilir, talep edilebilir. Sosyal medya ağınızın büyümesi ile birlikte yeni taleplerin artışını beraberinde getirecek. Daha fazla eposta, daha fazla röportaj talepleri, daha fazla bilgi almak isteyenler, daha fazla online chat ya da gelen talepleri kibarca reddetme durumları artacak…

Sosyal medyada başarının geçici olduğu unutulmamalı. Sosyal medyada devrim sayılabilecek bir atılım yapıldı ve yeni kazanılan bağlantılarla da bu atılım pekiştirildi. Sonrasında tetikten bir an için bile olsa parmağın çekilmesiyle birlikte başarılı atılım kolayca unutulur ve yerine yeni başarılı atılımlar, yeni trendler gelir.

Sosyal medya rekabetçi bir ortam olmasına rağmen sosyal medyaya giriş için de hiç bir engel yoktur. Facebook hesabı olan her kadın, erkek ya da çocuk bir sosyal medya danışmanı olarak düşünülebilir. Sosyal Medya Danışmanlığında ne kadar çok zaman harcandığı, ne kadar çok emek verilip efor sarf edildiği önemli olmamakla beraber özel teknikler kullanılıp, içerikler, sunumlar paylaşarak rekabetçi ortamda yarışılabilir. Böylece 6 aylık bir tecrübe ile örneğin sadece platformlarda sadece 36 arkadaşı olan büyük bir şirketin kıdemli sosyal medya yöneticisi olunabilir. Ancak belirli stratejik süreçlerle birlikte teknolojik açıdan donanımlı olunulmaz ise rekabetçi olan sosyal medya ortamında tutunabilmek çok zor olacaktır. Kısacası zeki, hızlı ve çevik olunması gerekmektedir.

Sosyal Medya Danışmanlığı ödemesi bulunmayan çok fazla mesai gerektiren bir meslektir. Kişiler gerçekten pratik ve stratejik hareket etmedikten sonra haftalık 30- 40 saatlik çalışmanın ardından içerik yazma, blog yönetme, gelen yorumlara cevap yazma, Rss beslemelerini okuma, yorumlama, bağlantıları takip etme… yorucu bir mesai yükü gibi gözükebilir. Bazı insanlar her şeyi öğrenmek isterler. Eğer sosyal medya beceri eğitimi ve pratiğinden yoksunluk varsa müşterilere nasıl rehberlik edilebilir.

Sosyal medya önceden kestirilebilen bir ortam değildir. Verilen tavsiyeler ne kadar iyi olursa olsun içeriğin ya da bir kampanyanın duyurulmasının en mükemmel zamanı belirlenemez. Bu yüzden somut ölçümlemelerin yanında biraz daha sezgisel davranılır. Bir tasarımcı 30 gün içerisinde 3 tane tasarımı bitirebileceğini garanti edebilir ama bir sosyal medya danışmanı en iyi içerikleri, en yaratıcı fikirleri üretmiş olsa bile toplum tarafından kabul edileceği garanti edilemez. Toplumun uçucu doğası ve değişkenliği çeşitli streslere yol açabilir ve sosyal medya danışmanı fazla mesai baskısı için bir sürü neden yakalayabilir. Sosyal medyada yapılabilecek en küçük hata bile beraberinde birçok olumsuzluğa yol açabilir. Bu yüzden bağımsız bir sosyal medya danışmanlığı için güçlü bir kişisel marka oluşturmak gereklidir.