Mobil dünyasının faydalarından tam anlamıyla yararlanabilmek için belirli plan içerisinde hareket etmek gerekirken mobil dünyasındaki sosyal medyanın gücünden de tam olarak yararlanmak büyük bir fayda sağlar. En göze çarpan Mobil pazarlama stratejileri belirlenirken aşağıdaki basamaklardan geçilir;

Amaç belirleme: Amacın özgün, ölçülebilir, başarılabilir, gerçekçi ve zamanlaması uygun olmalıdır.

Mobil pazar araştırması: Mobil pazarında alınacak yer çok iyi belirlenmeli ve mobil pazardaki rekabet edilen firmalar iyice araştırılmalı. 

Mobil reklam platformu seçimi: SMS, MMS, mobil web sayfası, sosyal medya gibi platformların hangilerinden yararlanılacağına iyi karar verilmeli.
sosyal medya ile mobil pazarlama stratejileri
Sosyal medya stratejisinin belirlenmesi: Sosyal medya stratejisi yani mobil kampanyanın mobil dünyada ki hangi sosyal medya alanında (bloglar, sosyal paylaşım siteleri vb.) aktif olacağı belirlenmeli ve ardından harekete geçilmeli.

Ulaştırılmak istenilen mobil pazarlamanın tanımı: Ulaşılmak istenilen hedef kitleye gönderilecek ürün ve mobil kampanya tanıtım içeriklerinin dikkat çekici olması ve kafa karıştırıcı tanımlara sahip olmaması gerekmekte.

Paylaşım içerikli fırsatların oluşturulması: Ürün tanıtımlarının, kampanyalarının mobil pazarı içerisinde müşteriler tarafından paylaşıma açık olmasına özen gösterilmesi gerekmekte. Böylece hedeflenen kitleye ulaşımda sosyal medyadaki kullanıcı paylaşımları büyük bir rol oynayacaktır.

Kampanyaların gelişiminin sağlanması: Mobil pazarında kalıcı bir yer elde edebilmek adına yapılan mobil kampanyaların sürekli seçilen mobil sosyal medya alanında güncellenmesi gerekmekte.

Mobil ya da sosyal medya kampanyasının analiz edilebilmesi: Mobil pazarlamanın en büyük avantajlarından biri olan kampanya sonuçlarının kampanya devamında bile takip edilebilir olması. Takip edilebilinirlik özelliği ile kampanyanlar ürün takibine göre her zaman mobil sosyal medya platformlarında güncellenmeli.