Sevgililer Günü;

Her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel bir gündür. Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bu özel gün, Valentine ismindeki bir din adamı için ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıktı. Bu yüzden bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü” (İngilizce: St. Valentine’s Day) olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında kullanılır.

Eğer şuanda bir ilişki içerisindeyseniz, mutlaka 14 Şubat Sevgililer Günü için özel planlar hazırlığına girmiş olduğunuzu düşünüyoruz. Plan yapmakta gecikenler için iyi bir haberimiz var 🙂 . Sosyal medya Sevgililer Günü olarak önemle vurgulanan gününüzü kurtarmanız için size yardımcı olabilir. En azından Socialnomics’in Sevgililer Gnü için özel olarak hazırlamış olduğu video sizi güldürürken güzel taktikler de verebilir… 🙂

Yoksa siz de Sevgililer Gününden nefret edenlerden misiniz?

Eğer öyleyse Youtube kullanıcı ismi Roxxenator olan kişinin bulmuş olduğu bir ayrılma mektubunu dramatik-komik şekilde seslendirerek kaydettiği “Dramatic Reading Of A Break Up Letter” videosunu biraz eğlenmek için izleyebilirsiniz.

“Dramatic Reading Of A Break Up Letter” videosu Youtube’a yüklendiği andan itibaren neredeyse 2M izleyici sayısına ulaştı.

Twitte’da, Facebook’da, …, genel olarak bütün sosyal medya platformlarında 14 Şubat gününe dair paylaşımlar rekor kırmaya devam etmekte. Bu süreçte de Sevgililer Gününe özel olarak Lab42’nin özel olarak hazırlamış olduğu infografik 400 sosyal medya kullanıcıları ile birlikte hazırlanarak derlenmiş. Bu infografiğe göre;

İlişki türlerine bakıldığında bekar, ilişkide, nişanlı ve evli olanlar göze çarpmakta… 400 kişi ile yapılan araştırmaya göre 400 kişinin %25’i bekar, %36’sı ilişkide, %7’si nişanlı ve %32’si evli.

Türkiye’de en popüler sosyal ağ platformu olan Facebook’da ilişki durumları paylaşımında en çok dikkati çeken bekar Facebook kullanıcılarının oluşu; %78 oranında. Yani Facebook’da bekar olduğunu gizlemeyen kişiler en dürüst olan kişiler oluyor :).  Evli olanlar da bekar olanlar gibi dürüstler kategorisinde bulunuyor. Gerçekte evli olup Facebook’da ilişki durumunu da evli olarak gösterenlerin oranı %89 iken %3’ü halen kendilerini nişanlı olarak göstermekte…İlişkisi olup Facebook’da ilişki durumunu paylaşanlar ise %34 civarındayken gerçekte nişanlı olup kendilerini Facebook’da halen ilişki durumunda gösterenlerinde oranı %13.

Sevgililer Gününde insanlar ne yapıyor? Araştırmaya katılanların sonuçlarına göre %12’si bu özel günü kutlamamayı tercih ederken, %13’ü de 14 Şubat’ı arkadaşlarıyla beraber geçireceğini belirtiyor. Araştırmaya katılanların %30 tüm günü sevgilisiyle geçireceğini belirtirken, %25’i de 14 Şubat Sevgililer Günü gecesinde sevgilileriyle birlikte olacaklarını söylüyor. %5 lik bilinmeyen oranı kapsayan kişilerin ne yapacağını biz de pek tahmin edemedik?! 🙂

Bu yıl yani 2012 yılında 14 Şubat Salı gününe denk geldiği için Lab42’nin yaptğı araştırmaya katılanlara sorulmuş;

“14 Şubat Salı günü mü Sevgililer Gününü kutlayacaksınız yoksa hafta sonu mu?”

Araştırmaya katılanların %36’sı hafta sonundan sevgilileri ile kutlama yapacaklarını, %58’i de 14 Şubat Salı günü sevgilileriyle özel kutlama yapacaklarını belirtiyor. Maalesef %6’sı da daha sonra kutlama yapacaklarını belirtiyor.

Son olarak; bu yıl Sevgililer Günü hafta içine denk geldiğinden dolayı Lab42 en önemli sorunun yanıtını bulmaya çalışmış.

“14 Şubat Sevgililer Günü hediyenizi iş yerinizde mi yoksa evdeyken mi almak istersiniz?”

Özel bir gün olduğundan dolayı özel hediyelerin evde verilmesi yanıtı %88 oranıyla galip gelmiş 🙂 .