Sosyal medya üzerinde ne kadar zaman geçiriliyor?

Sosyal medya kullanılarak yapılan kampanyalar işletmelere satış konusunda yardımcı oluyor mu?

İşletmelerin büyük bir sosyal medya başarısı elde etmesinde genellikle belirlemiş oldukları stratejik hedefleri ve seçtikleri teknoloji seçenekleri rol oynar. 

Marka Önemi

Marka Onemi Brand Healthİnsanların belirli bir ürün, hizmet ya da müşteri servisleri hakkında neler düşündükleri ya da konuştukları biliniyor mu? Büyük markaların,  kendi marka imajlarını korumak amaçlı çok para harcadıkları bilinen bir konuyken küçük ölçekli işletmelerin de müşterilerinin algıları hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmekte. Sosyal medya takibi, işletmelerin kendileri hakkında neler düşünüldüğünü ya da konuşulduğunu öğrenebilmesi açısından çok önemli bir unsurdur. Küçük işletmelerin öncelikle Facebook ve Twitter yardımı ile kendi açmış oldukları sosyal sayfaları üzerinden kendi markaları hakkındaki geri bildirimlere kolayca ulaşabilirler.

Pazarlama Otomasyonu

Marketing OptimizationSosyal medyayı takip etme, işletmelerin ulaşmaları gereken hedef kitleleri bulmasına yardımcı olur. Genelde sosyal medya üzerinden yapılan pazarlama kampanyalarının takibini kolaylaştıran anahtar kelimeler ile web sayfalarına hangi sosyal platformlardan ne şekilde gönderim yapıldığına dair bilgileri veren Google Analitik aracı kullanılır.  Böylece işletmeler ulaşmaları gereken hedef kitlelerini kolayca bulabilirler. Ayrıca insanların farklı sosyal ağ platformlarını kullandıkları düşünülürse sosyal medya üzerinde herhangi bir sosyal ağ platformunda yapılan kampanyaların diğer platformlarla etkileşim içerisinde olmasına özenle dikkat edilmeli. En basit örnek olarak Twitter ile Facebook’un otomasyonunun yapılmış olması…

Gelir Artırımı

Revenue

Genel olarak, sosyal medyanın işletmelerin satışlarına doğrudan olumlu yönde etki etmesi beklenir. Ancak sosyal medya ile uzun vadeli etkileşimlerde muazzam bir etkiyle hedef kitlenin müşteri olma açısından sadakatinin artması ve sosyal medyada tanıtımları yapılan ürünlerin satın alınma eğilimlerinin artması beklenebilir. Günümüzün en popüler kampanyalarının yapıldığı Facebook, Twitter ve Groupon gibi platformlar denenerek uzun sürenin daha da kısaltılması sağlatılabilir.

Operasyonel Tasarruf

Yapılmış kampanyaların sosyal medyadaki sonuçlarının ölçümleri ile işletmeler alabilecekleri geri bildirimler ile ciddi şekilde tasarruflar elde edebilirler. Elde edilen tasarruflar ile sosyal medya sonuçlarının ölçümü birleştirilerek işletmeyi temsil eden marka değeri üzerine daha da yoğunlaşılabilir.

Ölçümlerde Kullanılan Popüler Araçlar

Ölçümlerde kullanılan ücretsiz veya çok ucuz olan birçok araca internet üzerinden erişilebilir. Google Analitik’e ek olarak bazı araçlar;

Export.ly, Facebook fan sayfaları ya da Twitter hesapları için izleyici kitlelerini indirilebilir bir Excel raporu sunarak analiz edilmesini sağlar.

RowFeeder, insanların işletmenin marka değeri hakkında sosyal medyada neler konuşulduğunun izlenmesini sağlayan çok da pahalı olmayan bir servis sunar.

TweetReach ile Twitter’da paylaşılmış tweetlerin kimler tarafından tekrardan paylaşıldığını ve toplamda kaç kez paylaşım yapıldığını analiz edilmesini sağlanılır.

Edelman.com un TweetLevel ve BlogLevel olarak adlandırdığı araçlar ile Twitter hesaplarının ve blog sayfalarının popülerlik ve güven düzeyi ölçümleri kolayca yapılabilir ve sosyal medya ölçümleri için iyi bir gösterge kaynağı olarak kullanılabilir.