Sosyal medyanın gücünü daha da vurgulayabilmek adına sizlere sosyal medyada var olmamizi gerektiren sebeplerden birini yaşanmış bir hikaye ile anlatmak istiyorum. Bu hikaye ile birlikte sosyal medyanın gücünün, hızının ve kitlelere ulaşmasındaki yadsınamaz rolünün böylece çok daha iyi anlaşılacağına inanıyorum.

2008 Aralık’ında Amerika’da yaşayan bir girişimci 7500$ harcama yaparak internet üzerinden şarap satmaya başladı ve web sayfası üzerinden yapılacak alışverişlerde kargonun ücretsiz olacağını duyurdu.

Bu duyuruyu 3 pazarlama/reklam mecrasını kullanarak yaptı;

1. New Jersey otoyolunun en guzel yerlerinden birinde yer alan ilan panosu

2. Radyo spotları

3. E-posta gönderimleri

İlan panosunun getirisi olarak 170 sipariş, radyo kampanyası ile yaklaşık olarak 240 sipariş,e-mail ile yapılan kampanyalardan ise 300`ün biraz üzerinde sipariş alındı. Bir süre sonra Twitter`a girip neler olacağının merakı içerisinde olan şarap girişimcisi aynı ilanı Twitter üzerinden de yayınlamaya karar verdi.
Twitter’da herhangi bir kampanya yapılabilinmesi için sadece Twitter’a üye olunması yeterli ayrıca Twitter üzerinden yapılan kampanyalar için de hiçbir ek ücret ödenmesi bulunmamakta… İşte tam da burada bir sosyal medya mucizesine tanık olmaya başlıyoruz. Twitter ile yapılan tanıtım kampanyasının sonucu olarak 48 saat içerisinde 1700 sipariş alınarak rekora imza atıldı.

Sosyal medya hedef kitlenize daha hızlı, daha kolay ve daha net mesajlar verilmesini sağlayan çok güçlü bir mekanizma. Sosyal ağ platformları her şeydir ve eski platformlar yani gazete ve radyo bu konuda gücünü kaybetmektedir. Bilginin globalleşmesi sonucu her gün üretilen yeni fikirler çok daha hızlı yayılıyor. Günümüzde bir işletmenin pazar payı arttırılmak isteniyorsa herkesden daha hızlı olunması kaçınılmaz bir gerçek. Sosyal medya bu hızın yanında hem ekonomiklik hem de direk hedef kitle ile bağlantı kurulmasını sağlıyor.

Yeni dünya düzeninde yer almak, söz sahibi olmak isteyen bir birey kitleleri yönetebilmeyi mutlaka bilmeli. Bu işin kapısı sosyal medya ise anahtarı da sizlersiniz. Sosyal medyanın gücü sadece pazarlama alanında değil, her alanda etkisini gösterdiğini herkes bir şekilde yaşayıp kolayca tecrübe edebiliyor.

Son aylarda etkisini göstermeye başlayan Arap baharinin arkasında (özellikle Mısır’da) ciddi bir sosyal medya calışmalarının yapılmış olduğu gözler önünde. Halk, gazeteciler ve ülke başkanları da sosyal medyayı kendi lehlerinde kullanmak için ciddi çalışmalar içerisindeler. Çünkü artık herkes farkında ki en başarılı olan kişilerden ya da işletmelerden, kitleleri yönetebilmenin sırrı olan sosyal medyayı en iyi kullanma becerisine sahip olanlar rakiplerini kolayca eleme şansına sahip oluyorlar.

Sosyal medyanin gücünü keşfedebilmek için çok uzaklara bakılmasına gerek yok! Sadece dünya çapında ki en iyi pazarlamacıların yaptıklarını gözlemlemeniz yeterli olacaktır.