Masumiyet çağının bittiğinin hepimiz farkındayız. 🙂

Artık günümüzün sosyal medyası ergenlik çağından yetişkinliğe doğru yol almakta…

sosyal-medya-2014

Facebook ve Twitter kullanmaya başladığım zaman İngiltere’deydim. Facebook’u ilk olarak İngiltere’de eğitim gördüğüm İngilizce kursundan tanıdığım diğer ülkelerde yaşayan arkadaşlarımla irtibatı koparmamak için kullanmaya başlamıştım. O zamanlar Facebook yeni yetme çağında emeklemeye bile başlamamıştı. Ülkemize döndüğümde de tek tük arkadaşım Facebook’un varlığından haberdardı. Tabii ki Facebook kullanım oranının ülkemizde hızlı bir şekilde yaygınlaştığını ve bu akımın nasıl hızlı bir şekilde geliştiğine hepimiz birebir şahit olduk.

Şimdi “Sosyal Medya” diye tabir edilen bu terimi haber kanallarında, radyolarda, okuduğumuz makalelerde… kısacası her yerde duyar olduk. Facebook’un ardından Twitter’da büyük ilgili görmeye başlayınca bireylerin kendilerini ifade edebileceği türlü türlü sosyal platform çeşitleri ile karşılaşmaya başladık. Tabii tüm sosyal mecralar kendi içlerinde bir evrimleşme sürecine girip teknolojiye ayak uydurmaya çalıştıkça olanaklarını daha da arttırdı. Sonrasında ise markaların kendini övmesi değil de bireylerin markaları övmeleri daha güvenilir bir iletişim halini almaya başladı. Şimdiyse gelinen noktada sosyal medya aracılığı ile pazarlama stratejilerinin önemle vurgulanması pazarlama olgusunu yeni bir boyuta taşımış oldu.

sosyal-medya-stratejileri-2014

Peki “Sosyal Medya” sizler için ne anlam ifade ediyor?

“Sosyal Medya” bakış açısına göre birçok şey ifade etmekte… Şirketler için ürünlerini veya hizmetlerini sergileme ortamı, ürünleri/hizmetleri için geri dönüşler alma, bireyler için kendilerini ifade etme, mesleki anlamda bireylerin uzmanlık alanlarını sergileme, iletişim kurma vb. amaçları olan iletişime dayalı mecraların tümü…

Teknoloji gelişmekte, sosyal medya da adaptasyonu hızlıca sağlamakta… ve oyun hala devam ediyor. Pazarlama ve yayıncılık gibi eski analog paradigmalarının şekli sosyal medya sayesinde çoktan değişti. Artık ölçülebilir bir pazarlama sistemi tercih ediliyor.

2014 yılının ilk çeyreği de tamamlanmak üzereyken 2014 yılının sosyal medya pazarlama stratejileri neler olacak, biliyor musunuz?

1. Sürdürülebilir için Oyun Bütçenizi Mutlaka Ayırın!

Facebook üzerinden pazarlamanın başında “like-beğeni” sayıları geliyor. Facebook reklamları aracılığıyla markanızın-işletmenizin Facebook sayfasına hedef kitlenize uygun birçok kişi çekebilirsiniz. Facebook reklam algoritmasını değiştirdiğini geçtiğimiz sene Ekim ayında duyurdu. Facebook’un hedefli reklamcılık (objective-based) olarak nitelendirdiği yeniliğin amacı “hedef belirmek” üzerine kurulu. Ortalama bir Facebook kullanıcısı haber akış sayfasını açtığında günde toplam 1500 ileti ile karşılaşmakta ve bu iletilerin içerisinde hem fan sayfalarının hem de kullanıcının arkadaşlarının iletileri yer alıyor. Bu altyapıda içerik ve bilgi kirliliğinin önlenmesi hedeflenerek Facebook kullanıcılarına daha kişisel gönderiler sunmak ilk ana hedef.

Nasıl mı?

Facebook bu yeni algoritması ile birlikte her gün ortalama olarak bir kullanıcıya bu 1500 paylaşımın içerisinden 300 tanesini sunmayı hedefliyor. Kriterlerin en başında da kullanıcının veya kullanıcının arkadaşının takip ettiği bir fan sayfası ile ne kadar etkileşime geçtiği, paylaşılan bir içeriğin ne kadar beğeni-like, paylaşım ve yorum aldığı geliyor. Facebook’un hedefli yeni haber akış algoritması ile hedefli reklam yapan sayfaların diğer kullanıcılar ile etkileşime geçme oranları daha da artırılabilecek.

Unutmayın; “Reklamsız iş yapmak karanlıkta bir kıza göz kırpmak gibidir ne yaptığını sen bilirsin ama senden başkası bilmez.” 😉

2. Stratejik Planlama Olmaz Olmaz!

Artık bir Facebook sayfanız ya da Twitter hesabınızın var olması sizin sosya medya üzerinden pazarlama yaptığınız anlamına gelmiyor. Sosyal medyanın değişen gündemine ve değişken eğilimlerine ayak uydurabilmek için mutlaka bir stratejik plana sahip olmanız gerekiyor. Uzun zamana dayalı bir plandan bahsetmiyorum tabii ki…  Bu planlama 1 haftalık, 2 haftalık ya da maksimum aylık bir zaman dilimine ait olmalı.

3. Bir Yayıncı Gibi Davranın!

Sosyal medyanın gücü sayesinde artık herkes birer yayıncı konumunda… Düşüncelerini, övgülerini, şikayetlerini, eleştirilerini, önerilerini… sosyal medya üzerinden paylaşan bir çağda yaşamaktayız. Yenilikçi ve yaratıcı markalar/işletmeler, sosyal medya üzerinden kendi politikalarına uygun sinerjiler yaratarak topluluk yönetimini başarılı bir şekilde gerçekleştiriyorlar. Multimedya ile desteklenen içeriklerini bir yayıncı gibi düzenli olarak paylaşan markalar/işletmeler şimdiden birkaç adım önde… Unutmayın sosyal medya emek ve zaman isteyen canlı bir organizmadır. Bu organizmayı içerikler ile beslemezseniz maalesef sosyal medyada ölüme mahkum edilirsiniz.

4. Görsel İletişim Artık Bir Numara!

Sosyal medya mecraları olan Instagram, Vine ve Pinterest gibi platformların da görsel odaklı mecralar olarak nasıl popülerleştiğinin hepimiz farkındayız. Artık sadece metin içeren paylaşımlar dikkatleri çekmiyor. Paylaşmak istediğiniz bir kampanya, ürün ya da herhangi bir bilgi varsa bunu bir görsel ya da video ile entegreli bir şekilde paylaşırsanız dikkatini çekmek istediğiniz kitle ile daha efektif bir şekilde etkileşim sağlarsınız.

5. Google+ Hesabı Açılmalı

Öncelikle arama motoru optimizasyonu açısından baktığınızda yani arama sonuçlarındaki sıralamanız ve sıralama puanınız göz önünde bulundurulduğunda Google+ doğrudan Google’a bağlı olduğu için sizin SEO puanlarınızda belirli miktarda bir artış sağlayacaktır. Bir diğer konu ise Google+’da kullanacağınız #hashtagler… Google’ın yakın geçmişte yapmış olduğu algoritma değişimi ile artık kullanmış olduğunuz Google+ hashtagleri Google aramalarında bulunabiliyor. Başka bir deyişle Google+ üzerinden yapacağınız #hashtagler çalıştığınız alanda yaptığınız işin Google aramalarında fark edilebilmenizi sağlayacaktır. Bu sebeplerden dolayı Google+ hesabınız yok ise mutlaka bir hesap açmalısınız!

6. Responsive Web Tasarımı 

Takvimlerin 2014’ü gösteriyor olması demek tabletlerin, akıllı telefonların, ipadlerin gündemde olması demek. Bu ne demek dediğinizi duyar gibiyim. 🙂 Dizüstü bilgisayarınızdan girdiğiniz bir web sayfasına akıllı telefonunuzdan, tabletinizden ya da ipad cihazınızdan girdiğinizde de aynı içerikleri aynı görüntülerde ulaşabiliyor musunuz? Eğer ulaşamıyorsanız o web sayfasının yeni trendlere uygun hale getirilmesi gerekiyor demek. Yani web sayfasınızın responsive web tasarımına sahip olması sizi bir adım daha öne taşıyacaktır.

Responsive web tasarımı, tasarlanmış olan sitelerin, kullanılan cihazdan çok, sitenin gösterildiği alanın boyutunu baz alarak geliştirilen bir tasarım sistemi demek.