2007 yılında sadece Harward Üniversitesi öğrencileri arasında kullanılan Facebook’un İngiltere’de kamu kullanımına açılmasıyla dünya çapında adı duyulmuş oldu. Facebook’un hala başarılı olmasının temelinde kullanıcı izni alınarak kullanıcının etkileşimde olduğu platformlarda kullanıcının ilgi alanlarına göre kişiselleştirilmiş reklamların ya da uygulamaların gösteriminin yer alması. Geliştirdiği hayran sayfaları, fotoğraf, video, not paylaşımları, oyun uygulamaları ve sunduğu kişisel gizlilik ayarları ile interaktif bir şekilde aktif ve eğlenceli bir iletişim dünyasının kapılarını açarak sosyal medyadaki popülerliğini arttırmaya devam ediyor.

LinkedIn iş dünyasına odaklanarak kullanıcılarının kariyer geçmişlerini güncel tutulması gerekli bir CV ile sunma, iş arkadaşlarını sergileme ve iş dünyasında yeni bağlantılar kurarak yeni iş olanaklarına ulaşabilme imkânları sağlayan bir sosyal ağ platformudur. Ortak arkadaşları bulabilme uygulaması ile de 2009 yılında atağa geçen LinkedIn, günümüzde 170’in üzerinde iş sektörünü kendi bünyesinde barından tek sosyal ağ platformu.

140 karakter kısıtlamasına sahip olan Twitter, Nielsen Online araştırmasına göre 2009 yılında %1382 büyüme oranına sahip olarak 7 milyon kullanıcıya sahip oldu. Oluşturulan şirket hesapları ile tüketicilerin sorularına ve ihtiyaçlarına interaktif şekilde cevap verilebilme, promosyon duyuruları yapılabilme özellikleri ile Twitter pazarlamanın odak noktası olarak yerini daha da sağlamlaştırma yolunda ilerliyor.

İçeriği kullanıcılar tarafından oluşturulabilen ve değiştirilebilen en popüler web sayfası Wikipedia, 2011 yılında çevimiçi ansiklopedi olarak kuruldu. Şuanda 2,5 milyondan daha fazla İngilizce içeriğe sahip olan Wikipedia, 1 milyonun üzerinde kullanıcıya da ulaşmış durumda.

2004 yılının Eylül ayında piyasa çıkan yeni bir yayın sistemi olan podcast, internette yayına alınıp paylaşıma açılmış tüm ses veya video kayıtlarına denir. Podcast terimi Apple’ın ürettiği müzik çalar iPod isminin “pod” kısmı ve İngilizce’ de yayın anlamına gelen “Broadcast” kelimesinin “cast” kısmı alınıp birleştirilerek türetildi. Podcastlerin sosyal medyada bu kadar güçlü olmasının sebebi takip edilmek istenilen amatör ya da profesyonel radyo, TV programlarının ve röportaj halinde olan kayıtların istenilen zamanda istenilen araç ile dinlenebilir ya da izlenebilir olmasıdır.

İnternet dünyasında yer alan forumlar, sosyal medyanın en köklü birimidir. Bir forum içerisinde her tartışılan düşünce bir konu olarak belirtilir ve pek çok farklı konu aynı anda etkin olabilir. Forum siteleri, toplulukların seslerini duyurduğu önemli bir mecra haline gelerek sosyal medyanın akış yönünü değiştirme gibi önemli bir güce de sahip.

Online bilgisayar oyunuyla hayal gücünü zorlamayı amaç edinen ve geleneksel sosyal medyaya ikinci bir hayat sunan Second Life, sosyal medyayı yeni formlarla sunarak kendi özel dünyasını yaratmayı başardı. 10 milyondan fazla kullanıcısı olan Second Life hemen hemen her gün yaklaşık 1 milyon $ gelir elde ediyor. İşletmeler Second Life oyunundan aktif olarak yararlanmak adına çeşitli adımlar atıyor. Örneğin 2006 yılında oyunda yer alan “Big Weekend” festivalinde BBC radyo kanalı, reklamını yapmak için oyun içerisinde yer alacak sanal bir radyo kanalı satın aldı.  Böylece sosyal medya, online oyun platformu içerisine de girmiş oldu.

MySpace, müzik paylaşım servisleri ile dünya çapında ki popülerliğini arttırdı. Söylentilere göre 3 milyon üzerinde grup ve müzisyen kapasitesine sahip olan MySpace, Eylül 2006’da MSN arama motorunu bile geçerek dünyada ki 8. Ziyaretçi trafiğine sahip bir web sayfasıydı.