Blog sayfanıza ziyaretçi trafiği sağlamakta zorluk mu çekiyorsunuz?

Yazmış olduğunuz makalelerinizin çoğunun sosyal ağlarda paylaşılmadığını mı fark ettiniz?

Bloggerlar için en başta gelen zorluk hedeflenen kitledeki okuyucuların dikkatini çekebilmek ve onları olabildiğince memnun edebilmek. Öncelikle oluşturulan içeriklerin yaratıcı olmasının geliştirilebilir bir beceri olduğunun unutulmaması gerekmekte… Bu becerinin de geliştirilebilmesi için öncelikle iyi bir gözlemci, iyi bir okuyucu, iyi bir dinleyici ve iyi bir not alıcı kişiliğe sahip olunması vazgeçilmezler arasında gelir. Örneğin her hangi bir toplantıya katıldığınızda yanınızda mutlaka not defteriniz bulunsun. İlgi çekici ve geçmişte sizin atladığınız her hangi bir konu başlığını not almanız ileride o konuyu araştırıp kendinizi geliştirmenize yardımcı olmasını sağlar. Kısacası gün içerisinde yaşanan zorlukların ve sorunların olmasının olası olduğu günümüzde müşterilere ya da hedeflediğiniz kitleye yönelik odaklı çözümler ve fikirler bulmak için kısa notlar almak başlangıç için çok kolay ve hızlı bir yöntemdir.

Müşterileriniz ve hedeflediğiniz kitlelerden bazıları size geçmişte yakaladığınız başarılar ile ilgili örnek çalışmalarınızı referans olarak anlatmanızı ya da kendi hedeflerine göre bir strateji belirlemenizi isteyebilirler. Bu yüzden makalenizin içeriğinin kanıtlanabilir bir durum veya stratejiyi anlatıyor olması istediğiniz kitlelerin dikkatini çekmekte size mutlaka avantaj sağlayacaktır. Bu tür durum analizlerini içerisinde barından içerik paylaşımları en güçlü silah olarak sosyal medyada barınmaktadır.

hedef kitle

Bir diğer yardımcı yol olarak ürünler, kitaplar ya da herhangi bir mobil uygulama hakkında yazılan yorumlama tarzı içerikler de blog sayfanıza yeni aboneler kazandırma açısından size kısa bir yol sağlar. Bu tarz içeriklerin WOM (Word of Mouth) yani viral yolla yayılması çok hızlı olduğundan ilgili şirketlere ya da kuruluşlara da avantaj sunar.

Günlük sorulara yanıtlar veren bir içerik haritası sunmak da diğer bir çözüm olarak kullanılır. Örneğin “Başlangıç için nasıl bir yol izlenmeli” tarzında yeni başlayanlara yönelik alanında yardımcı olabilecek paylaşımlar sosyal platformlar üzerinde oldukça sevilmekte. Lütfen unutmayın ki; insanlar internette işlerine yarayan ve kendilerini eğlendiren sayfaları takip eder. Bu yüzden karşı tarafa bir şeyler sunulmalı ki takipçileriniz ya da aboneleriniz de sizi izlerken kendilerine bir şeyler katabilsinler.

Günümüzün yoğun bilgi akışı içerisinde insanlar gerçekleri ve rakamlarla kanıtlanabilen verileri kendilerine referans olarak alırken daha da fazla bilgi tüketimi için sayfanıza yeniden gelmeyi kolayca alışkanlık haline getirebilir. Zaten infografik paylaşımlarının bu kadar revaçta olmasının da sebebinin bu olduğunun hepimiz farkında olmalıyız. Kendi ilgi alanınıza giren sektördeki istatistiklerin, trendlerin ve fırsatların somutsal ifadelerle paylaşımı sizinle aynı ilgi alanları veya aynı sektörü takip eden kişilerle de buluşturmaya yardımcı olur.

Paylaştığımız bu içerik türlerini destekleyici yönde paylaşım mezeleri de çok etkilidir ve paylaşım-trafik yönünden de yaratıcı varyasyonlar sağlar. Burada atladığımız, sizin blog/web sayfanız için çalışmış olduğunuz başarılı diğer içerik türleri nelerdir? Başarı hikayelerinizi bekliyoruz! 🙂