Angry Birds, son yıllarda mobil oyun sektöründe ki en popüler oyun unvanı ile birlikte adını sağlamlaştırmaya devam ediyor. Çoğu oyun severler eğlenceli zorluklarla ilişkilendirilmiş oyunları favori oyunları arasına eklemekte. Angry Birds oyunu da hem eğlenceli oluşuyla, ilerleyen bölümlerinin zorluk derecelerinin artışıyla hem de sosyal medya platformlarında da online oynanabilirlik özelliğiyle adından çokça söz ettirmekte. Bu özelliklerine ek olarak da Angry Birds son yıllarda durağan döneme geçen video tabanlı oyun sektörünü canlandırarak oyun sektörüne ekstra bir canlılık kattı.

Kızgın kuşlar

Öncelikle PC’de veya oyun konsolu yardımıyla oynanan strateji oyunları söz konusu olduğunda, pek çok faktöre göre oyunda başarı basamakları tırmanılır. Popüler oyunların genel özellikleri; akılları baştan alıcı multiplayer fonksiyonuyla, grafik tasarımları ve ses efektleridir.  Bu tür özelliklere sahip olan oyunlar da tasarım değişikleri için reklam bütçesi ayırmaya gerek duymadan uzunca süre sahnede kalabilme yeteneğine doğrudan sahip olurlar. İşte Angry Birds oyunu da tüm bu bileşenlere sahip olduğu için elde ettiği başarı tacını uzunca süre diğer oyunlara kapıtırma niyetinde olmadığını açıkça gözler önüne seriyor.

Herkesin bildiği gibi aksiyon oyunlarının aksine gişe rekorları kırabilecek bulmaca oyunlarını oluşturmak gerçekten çok zordur. Angry Birds oyunu, öncelikle mobil tabanlı tasarlanmış olduğu için geliştiriciler için başlangıçta donanım kısıtlamaları mevcuttu. Sonuçta, bu ilginç zorluklar, eğlenceli ve kolay kullanıcı ara yüzü ile akılda kalıcı melodileriyle geniş uyumluluk ve oyunun orijinalliğini koruyarak geliştirme başarısı takdir-e şayan bir durumdur.

Angry Birds Nasıl Oynanır?

Angry Birds oyunu bir arsa içerisinde yeşil domuz yumurtalarını çalan bir gruba karşı intihar savaşı düzenleyen kuş sürüsü etrafında döner. Buz, taş ve ahşap malzemelerinden yapılan çeşitli savunma surlarını aşmak temel görevdir. Oyuncular hedeflenen domuzlar üzerine doğrudan ya da stratejik olarak oluşturulan surları çökertme amacı güderek sapan yardımıyla kuşları atış aracı olarak kullanarak oyuna devam ederler. Oyunun doğal süreci olarak ilerleyen bölümlerde zorluk aşamasına göre savunma surlarının kompozisyonu ve kuş cephaneleri değişiklik gösterecektir.

Kızgın Kuşlar oyunu

Kuş cephanesi de kendi içerisinde bazı özellikleri sahiptir. Oyunun başlangıcında sadece kırmızı kuşa erişim elde edilebilir. İlerleyen bölümlerde de mavi, sarı ve siyah kuş ile başlamak mümkün olacaktır. Her kuşun kendine göre özel yetenekleri vardır. Örneğin mavi kuş sapanla fırlatıldıktan sonra üçe bölünebilme yeteneğine sahiptir. Sarı kuş sapanla fırlatıldıktan sonra hızlandırılabilme yeteneğiyle savunma surlarına daha fazla tahrip yaratabilme imkanı sağlar. Siyah kuş ile birlikte de hedeflenen yerlere patlayıcı yumurta bırakılabiliniyor.

Elde kalan kuşlar yardımıyla diğer seviyeye geçmek başarılırsa, kalan kuş sayısına göre otomatik olarak bonus puan elde ediliyor. Eğer belirli bir düzeyde başarısız olunursa bazı Angry Birds oyun versiyonlarında diğer seviye kilitlerini tekrardan açmak gerekli olabiliyor. Angry Birds oyununda amaç mümkün olduğu kadar fazla hasar vermek olurken kuşları da en az sayıda kullanmaktır. Oyundaki performansa göre bir, iki ya da üç yıldızlı derece alınıyor.

Angry Birds Uyumluluk

Diğer oyunların aksine, Angry Birds iOS, Android, Symbian, PSP, Windows Phone 7, Google+  ve Facebook gibi bir çok platform üzerinde oynanabilir.

iOS sürümü için: Angry Birds iOS

Angry Birds oyununun tüm sürümleri iOS 3.0 ile iPhone, iPad ve iPod Touch ile uyumludur.  Ayrıca Angry Birds oyununun Angry Birds HD olarak adlandırılan iPad için özel bir sürümü de bulunmaktadır.

  • Angry Birds Ücretsiz / Ücretli ( 0,99$ )
  • Angry Birds Rio Ücretsiz / Ücretli ( 0,99$ )
  • Angry Birds Seasons ( 0,99$ )

Angry Birds Ücretli / Ücretsiz Sürümü

Angry Birds ücretsiz sürümünde artık hemen hemen herkes başarılı rekorlar elde edebiliyor. Oyunun ücretsiz sürümü 5 mini bölümleriyle birlikte elde edilen başarıları diğer sosyal platformlarda paylaşıma izin veren yapısıyla zorluk derecesi değişen 15 tane seviye sunuyor.

Angry Birds oyunun ücretli sürümünde diğer standart özelliklere ek olarak 288 tane birbirinden farklı seviyeyi içerisinde barındırıyor. Ücretsiz versiyonundaki gibi elde edilen başarı skorlarını diğer sosyal platformlarda arkadaşlarla paylaşma imkanı da sunuyor.

Angry Birds Season Sürümü

Angry Birds Season sürümü diğer sürümlerine göre daha farklı animasyonlara ve daha da egzotik bir görünüme sahip. Bu sürümün dayandırıldığı ana tema Çin Moon-Cake festivalidir. Bu sürüm içerisinde sadece 30 yeni seviye barındırmasıyla kısa bir oyun olarak algılanabilir ancak kalitesiyle oyun severleri etkilemeyi de oldukça başarmış bir sürüm olarak dikkat çekmekte.

Angry Birds Rio Ücretli / Ücretsiz Sürümü

Angry Birds Rio sürümünün ücretsiz versiyonu Rio de Janerio olarak ayarlanır. Bu oyunda kızgın kuşlar harika bir şehirde bulunmakta ve Blu, Jewel olarak adlandırılan 2 tane de arkadaşa sahiptirler. Angry Birds Rio oyunu aslında Rio olarak isimlendirilen bir film animasyonuna dayandırılmıştır. Bu ücretsiz sürüm 12 tane seviye düzeyine sahipken ekstra olarak da 15 tane Rio Golden Beach Ball seviyelerine sahiptir. Ek olarak da 4 bölüm ve bir sürü yeni başarı hedefleri vardır.

Angry Bird Rio sürümünün ücretli versiyonunda da ücretsiz versiyondaki bütün özellikler mevcuttur. Ek olarak 135 yeni başarı seviyesi, yeni başarı hedefleri ve usta dövüş bölümleri vardır.

Angry Birds The Might Eagle Sürümü

The Might Eagle sürümü iOS uygulaması olarak satın alınabilir. The Might Eagle oyunu için iTunes hesabı ve iTunes hesabına bağlı olarak herhangi bir kredi kartının tanıtılmış olması gerekmekte. Oyunculara başarılmamış düzeylerini temizlemeleri için her saat erişim özelliği sağlanır. Düzeyleri daha önce tamamlamış olan oyuncularında “Total Destruction” adlı bir mini oyunu oynamaları teşvik ediliyor. Böylece oyuncuların düzenli olarak kuşları ve kudretli kartal karakterini bir arada kullanması sağlatılıyor. Başarılı olan oyuncular da belirli bir seviyeden sonra kartal tüyü kazanarak aşama kaydediyor.